Popołudniowe Espresso: Parlament Europejski poparł nadanie statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii

Parlament Europejski poparł nadanie statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest czwartek, 23. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Posiedzenie Rady Europejskiej i nadanie statusu kandydata Ukrainie i Mołdawii

Parlament Europejski wezwał przywódców unijnych, by na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu Rady nadali Ukrainie i Mołdawii status kandydata do Unii Europejskiej. Europosłowie zaznaczyli, że na taki sam status zasługuje też Gruzja, jeśli spełni dodatkowe warunki. Rezolucja w tej sprawie uzyskała zdecydowaną większość głosów, poparły ją wszystkie większe grupy polityczne – od lewicy po konserwatystów.

Ukraina, Mołdawia i Gruzja złożyły w ostatnich miesiącach formalne wnioski o członkostwo w europejskiej. Europosłowie zaznaczyli w rezolucji, że kraje te wielokrotnie dawały wyraz swoim europejskim ambicjom, wprowadzając reformy, rozwijając gospodarkę, tworzą społeczeństwo obywatelskie. Deputowani w sposób szczególny odnieśli się do Ukrainy, która – jak podkreślali – o swoją europejską przyszłość walczy od czasu Euromajdanu, a teraz, za odwrócenie się od Moskwy i zbliżenie do Brukseli musi stawiać czoło brutalnej inwazji. Nadanie Ukrainie statusu kandydata ma być ważną motywacją dla walczących Ukraińców, ale też istotnym sygnałem dla Władimira PUTINA – zaznaczyli europosłowie. Ostateczna decyzja będzie należała do przywódców europejskich. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej w tej sprawie.

MON zwiększa zamówienie na dostawy zestawów PIORUN

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz BŁASZCZAK zatwierdził umowę w sprawie pozyskania dla wojska 3,5 tysiąca pocisków i 600 mechanizmów startowych zestawu przeciwlotniczego Piorun. Jak podkreślił, to produkt polskiej myśli technicznej, broń produkowana w naszym kraju.  Mariusz BŁASZCZAK powiedział na konferencji prasowej, że Pioruny sprawdziły się na Ukrainie. „Ukraina została zaatakowana przez Rosję. Polskie władze wyciągają wnioski z wojny, jaka toczy się za naszą wschodnią granicą. Dlatego wzmacniamy polskie siły zbrojne. Dlatego wyposażamy Polskie Wojsko w nowoczesny sprzęt.”

Resort obrony aneksował umowy z 2016 roku, by zwiększyć zamówienie zestawów Piorun. Trafią one na wyposażenie Wojska Polskiego jeszcze w tym roku. „Tempo jest wysokie” – stwierdził wicepremier i dodał, że takich działań wymaga sytuacja międzynarodowa. Dostawy będą kontynuowane w następnych latach. Broń produkowana jest w fabryce Mesko.

Odnaleziono ciała księży i przewodnika zamordowanych w Meksyku

Władze Meksyku poinformowały o odnalezieniu ciał dwóch jezuitów i przewodnika, którzy zostali zastrzeleni w poniedziałek wieczorem. Ojcowie jezuici zostali zamordowani, gdy bronili wejścia do kościoła, w którym schronił się człowiek, uciekający przed uzbrojonymi mężczyznami. Do zdarzenia doszło 20 czerwca w miejscowości Cerocahui w stanie Chihuahua. Podejrzewa się, że człowiek, który szukał w kościele schronienia, uciekał przed poszukiwanym handlarzem narkotyków. „Znaleźliśmy i odzyskaliśmy ciała jezuitów – Javiera Camposa Moralesa, Joaquina Mory Salazara oraz przewodnika Pedro Palmy” – poinformowała gubernator stanu Chihuahua Maria Eugenia Campos.

Stanowa prokuratura dodała, że mężczyźni zginęli po tym, jak Pedro Palma schronił się w kościele. Następnie ich ciała zostały wywiezione ze świątyni. Podejrzanym o atak jest Jose Noriel Portillo Gil, znany jako „Chueco”. Wcześniej w poniedziałek miał on uprowadzić dwie inne osoby. Nagrodą za informacje o jego miejscu pobytu jest pięć milionów pesos, czyli prawie 250 tysięcy dolarów. Uważa się, że mężczyzna jest też odpowiedzialny za morderstwo amerykańskiego nauczyciela w 2018 roku.

Marta RAKOCZY: Wulgaryzacja języka, upadek człowieka publicznego

🎧 #NajważniejszeDnia. Michał KŁOSOWSKI: Ukraina może otrzymać status kandydata do UE

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 czerwca 2022