#RozmowyNajważniejsze. Czy Mołdawii zagraża rosyjska agresja?

#RozmowyNajważniejsze. Czy Mołdawii zagraża rosyjska agresja?

Photo of Bartłomiej ZDANIUK

Bartłomiej ZDANIUK

Polski politolog i dyplomata, ambasador Polski w Republice Mołdawii w latach 2017-2022. Nauczyciel akademicki, wykładowca Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

zobacz inne teksty Autora

Bartłomiej ZDANIUK przedstawia punkt widzenia Mołdawii na wojnę w Ukrainie. Ambasador wskazuje, jaki wpływ na relacje mołdawsko-rosyjskie ma historia i przepływ ludności obu narodów. Przedstawia także, czy Mołdawii zagraża rosyjska agresja.

.Bartłomiej ZDANIUK zaznacza, że możliwości militarnej obrony Mołdawii w przypadku rozprzestrzenienia się rosyjskiej agresji będą ograniczone.

– W przypadku rozlania się rosyjskiej fazy zbrojnej na republikę Mołdawii, jej możliwości działania będą bardzo ograniczone. Przede wszystkim ze względu na mały potencjał terytorialny i ludnościowy, ale także ze względu na liczne trudności, z którymi to państwo się borykało i boryka się nadal – mówi w Rozmowach Najważniejszych Bartłomiej ZDANIUK, ambasador Polski w Mołdawii w latach 2017-2022.

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 marca 2022