
Jest piątek, 10. lutego, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Prezydent Francji wręczył Legię Honorową prezydentowi Ukrainy. Wcześniej otrzymał ją Władimir Putin
Prezydent Francji, Emmanuel MACRON, wręczył w środę w Paryżu prezydentowi Ukrainy, Wołodymyrowi ZEŁENSKIEMU, Wielki Krzyż Legii Honorowej. To najwyższe odznaczenie, jakie francuski prezydent może przyznać swojemu odpowiednikowi. To samo odznaczenie w 2006 roku z rąk Jacquesa CHIRACA otrzymał Władimir PUTIN. Od lat wśród wielu osób słychać żądania, by odebrać odznaczenie Putinowi. W piątek w Brukseli prezydent Emmanuel MACRON, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy, zasugerował, że możliwe jest odebranie Legii Honorowej prezydentowi Rosji. Powiedział, że taka decyzja „ma poważne znaczenie i powinna zostać podjęta we właściwym momencie”.
Po czwartkowym unijnym szczycie w Brukseli prezydent Ukrainy spotkał się w Rzeszowie z prezydentem Andrzejem DUDĄ. Podczas spotkania ZEŁENSKI zrelacjonował swoją ostatnią aktywność dyplomatyczną w Brukseli i innych stolicach europejskich. Rozmowy dotyczyły również bezpieczeństwa w regionie. Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin PRZYDACZ poinformował, że spotkanie Prezydentów Polski i Ukrainy odbyło się w czwartek późnym wieczorem i trwało ponad dwie godziny. „Prezydenci omówili aktualną sytuację na froncie i sytuację bezpieczeństwa w naszym regionie. Rozmawiali też o konieczności dalszych wspólnych działań na rzecz wsparcia militarnego dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy. Rozmowa dotyczyła także tematyki sankcji. Prezydent ZEŁENSKI podziękował panu prezydentowi DUDZIE za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie, w tym także za opiekę nad milionami ukraińskich uchodźców” – podkreślił Marcin PRZYDACZ.
Premier Mołdawii podała się do dymisji
Premier Republiki Mołdawii – Natalia GAVRILITA – oświadczyła w piątek, że podaje się do dymisji wraz z całym swoim gabinetem. Ogłaszając swoją rezygnację premier Gavrilita podkreślała, że obejmując stanowisko latem 2021 r. nie przypuszczała, że jej rząd „będzie musiał poradzić sobie z tyloma kryzysami spowodowanymi rosyjską agresją na Ukrainie”. Mołdawia obecnie mierzy się m.in. z kryzysem energetycznym. Problemem są także rosyjskie rakiety, które coraz częściej spadają na terytorium Mołdawii (na terenach przygranicznych z Ukrainą).
Prezydent Maia SANDU przyjęła dymisję szefowej rządu. „Bardzo dziękuję [dotychczasowej premier] za ogromne poświęcenie i wysiłek włożony w kierowanie krajem podczas tak wielu kryzysów. Mimo bezprecedensowych wyzwań Mołdawia była rządzona w sposób odpowiedzialny, z wielką troską i zaangażowaniem. Mamy stabilność, pokój i rozwój tam, gdzie inni chcieli wojny i bankructwa” – podkreśliła przywódczyni, cytowana przez Digi24.
Rosyjskie rakiety wystrzelone znad Morza Czarnego wleciały również dziś w przestrzeń powietrzną Mołdawii, by finalnie spaść na Ukrainie. Prezydent zapowiedziała, że ambasador Rosji zostanie pilnie wezwany do złożenia wyjaśnień.
Przemoc wobec dziennikarzy w Kolumbii
Dziennikarze z Kolumbii coraz częściej doświadczają przemocy. Jak wynika z raportu Fundacji Wolności Prasy – opublikowanego 9 lutego – w ubiegłym roku zamordowano dwóch reporterów, a ponad 200 dziennikarzom grożono. Według raportu większość stanowili „dziennikarze obywatelscy” pracujący na prowincji, „gdzie nie ma silnej obecności mediów”. Wymiar sprawiedliwości aresztował sprawców trzech morderstw od 2020 roku, nie wyjaśniając jednak, „kim byli ich sponsorzy i jakie były ich motywacje”, co podkreślono w raporcie. Według organizacji „Reporterzy bez Granic” Kolumbia jest trzecim najbardziej niebezpiecznym krajem dla dziennikarzy w Ameryce Łacińskiej, za Meksykiem i Brazylią. Na początku 2023 r. organizacja pozarządowa Press Emblem Campaign (PEC) ogłosiła raport, z którego wynika, że w ubiegłym roku na całym świecie zabito 116 dziennikarzy w 29 krajach.
Kolumbia próbuje walczyć z przestępczością zorganizowaną. W piątek w stolicy kraju – w Bogocie – odbyło się spotkanie koordynacyjne pomiędzy przedstawicielami Policji polskiej i kolumbijskiej. Rozmowy dotyczyły problematyki zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej w Kolumbii. Spotkanie jest kolejnym etapem projektu WhiteSnow realizowanego ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kolumbia przez ponad pół wieku cierpi z powodu konfliktu zbrojnego między państwem a różnymi grupami lewicowych partyzantów, prawicowych organizacji paramilitarnych i handlarzy narkotyków.

Europa a kwestia chrześcijańska
🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”
Piotr ARAK: Czy rok 2023 będzie lepszy dla naszych portfeli?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
