Siostra prof. Alessandra SMERILLI FMA: Donna ekonomia
Prof. Alessandra SMERILLI FMA

Prof. Alessandra SMERILLI FMA

Donna ekonomia

Słowo ekonomia wywodzi się z greckiego oikos-nomos, co oznacza opiekę i zarządzanie domem; przez dom możemy rozumieć ściany domu, ale także wspólny dom, planetę, którą zamieszkujemy. Dom może być postrzegany różnie, w zależności od tego, czy patrzy na niego mężczyzna, czy kobieta. Do tej pory spojrzenie na dom w obu znaczeniach było bardzo męskie.

Tomasz TUROWSKI: Gdy bioetyka spotkała pandemię
Tomasz TUROWSKI

Tomasz TUROWSKI

Gdy bioetyka spotkała pandemię

Z dyskusją wokół szczepionek mamy do czynienia od ponad dwóch dekad. Temat bezpieczeństwa i etyczności wraca jak bumerang. Rozgrzewa tym bardziej, że strony sporu posługują się obrazowymi analogiami, które mają zohydzić drugą stronę. Trudno o bardziej jednoznaczny przykład, jak nauka powinna służyć ludzkości.

Prof. Piotr CZAUDERNA: Czas zarazy - lekcja czwarta: ochrona zdrowia
Prof. Piotr CZAUDERNA

Prof. Piotr CZAUDERNA

Czas zarazy - lekcja czwarta

Pandemia niepostrzeżenie wsączyła truciznę w nasze życie społeczne. Nasiliła też działanie innych, wcześniej wsączonych „trucizn”. Należy do nich w pierwszym rzędzie deprecjacja ludzkiej śmierci, odebranie jej powagi, ale przede wszystkim pozbawienie jej wspólnotowego i rodzinnego wymiaru.

Stanisław JĘDRCZAK: Duch obywatelstwa nie ożywia już martwej maszynerii państwa
Stanisław JĘDRCZAK

Stanisław JĘDRCZAK

Duch obywatelstwa nie ożywia już martwej maszynerii państwa

W warunkach polityki merytokratycznej, eksperckiej i prowadzonej przez „niezależne instytucje”, demokratyzm utracił swą żywotność. Ta rezygnacja spowodowała wyalienowanie się instytucji liberalnych, które zyskały pozademokratyczną samodzielność.