Prof. Keith G. BANTING: Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Prof. Keith G. BANTING

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?

W przypadku Kanady odgórne działania rządu koordynują silniejszy zestaw polityk integracyjnych. Niesamowita siła i determinacja społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, by pomagać uchodźcom z Ukrainy, może sugerować, że podobny model sprawdzi się w Polsce. Rząd wskazuje drogę, a społeczeństwo, przy centralnym wsparciu, prowadzi oddolne działania na rzecz uchodźców.

Jerzy ŻYŻYŃSKI: Państwo dobrego bytu
Jerzy ŻYŻYŃSKI

Jerzy ŻYŻYŃSKI

Państwo dobrego bytu

Ja nie chcę państwa opiekuńczego. Ja chcę państwa dobrobytu, czyli takiego, w którym ludziom się dobrze wiedzie, które daje szanse i perspektywy, bezpieczeństwo i satysfakcję z życia.

Wojciech WARSKI: Uczyniono obelgę z terminu „liberalizm”, zamiast wprowadzać reformy korzystne dla Polski
Wojciech WARSKI

Wojciech WARSKI

Uczyniono obelgę z terminu „liberalizm”, zamiast wprowadzać reformy korzystne dla Polski

Nie zrobiono praktycznie nic dla reformy systemu wsparcia dla ludzi źle sytuowanych, niepełnosprawnych, z rodzin niepełnych i patologicznych. Nie podjęto żadnej reformy prawa pracy ani reformy systemu wynagradzania za pracę, mimo że to są najważniejsze elementy przebudowy rynku pracy na bardziej sprawiedliwy i dostosowany do współczesnych warunków świadczenia pracy.

Prof. Andrzej RZOŃCA: Polska potrzebuje dobrobytu, a nie państwa dobrobytu
Prof. Andrzej RZOŃCA

Prof. Andrzej RZOŃCA

Polska potrzebuje dobrobytu, a nie państwa dobrobytu

Niski wiek emerytalny jest w Polsce nie do utrzymania. Jedyny wybór, który mamy, to wrócić do jego podnoszenia i zapobiec katastrofie albo zwlekać, aż zostaniemy do tego zmuszeni przez kryzys. Im dłużej będziemy odkładać decyzję o podniesieniu wieku emerytalnego, tym trudniej będzie ją podjąć inaczej niż pod presją kryzysu.