75. ceremonia rozdania nagród Emmy
Seriale „Sukcesja”, „The Bear” i „Awantura” to triumfatorzy nagród Emmy za twórczość telewizyjną za rok 2023. Jubileuszowa 75. ceremonia rozdania nagród odbyła się w poniedziałek w Los Angeles z czteromiesięcznym opóźnieniem spowodowanym ubiegłorocznym strajkiem aktorów i scenarzystów.
.Zespół aktorów i realizatorów „Sukcesji”, w czwartym finałowym, sezonie zdobył sześć złotych statuetek w tak prestiżowych kategoriach jak najlepszy serial dramatyczny, najlepszy aktor dramatyczny (Kieran Culkin), aktorka dramatyczna (Sarah Snook) oraz scenariusz (Jesse Armstrong).
„Zakończenie serialu było dla nas wielkim smutkiem. Ale robienie go stanowiło wielką przyjemność” – ocenił Armstrong, odbierając trofeum.
Niezależnie od tego złote statuetki w Peacock Theater, otrzymali Mark Mylod – najlepszy reżyser w serialu dramatycznym i Matthew Macfadyen, za najlepszą drugoplanową rolę męską w serialu dramatycznym.
Także sześć statuetek Emmy zdobyli twórcy serialu „The Bear”. Otrzymali nagrody m.in. za najlepszy serial komediowy, dla najlepszego aktora komediowego (Jeremy’ego Allena White’a), drugoplanowego aktora komediowego (Ebona Moss-Bachracha) i drugoplanowej aktorki komediowej (Ayo Edebiri). Wyróżniono także scenarzystę Christophera Storera.
Spośród najbardziej prestiżowych wyróżnień najlepszym serialem limitowanym/najlepszą antologią serialową obwołano „Awanturę”. Aktorzy odgrywający tam główne role, Steven Yeun i Ali Wong, otrzymali też statuetki dla najlepszych aktorów w tej kategorii. Uhonorowano także reżysera i autora scenariusza „Awantury” Lee Sung Jina.
Piosenkarz Elton John został w poniedziałek oficjalnie przyjęty jako 19. osoba w historii do elitarnego grona EGOT w którym zasiadają zdobywcy nagród Emmy, Grammy, Oscara i Tony. Nastąpiło to po uhonorowaniu go w poniedziałek w Los Angeles za film z koncertu „Elton John Live: Farewell From Dodger Stadium”. Został nakręcony podczas trasy koncertowej „Farewell Yellow Brick Road”.
75. jubileusz konkursu
.Przewodniczący Akademii Telewizyjnej Frank Scherma, przedstawił podczas ceremonii niektóre z 75 wydarzeń ilustrujących według tej instytucji „doskonałość dynamicznego medium, stałego źródła rozrywki i informacji ważnych dla świata”.
„Telewizja wykracza jednak poza rozrywkę i informację. Ma siłę wprowadzania wielkich zmian społecznych” – podkreślił.
Na jubileuszową uroczystości Akademia przygotowała 75 momentów z bogatej historii telewizji. Pokazano fragmenty historycznych wydarzeń, jak ataku terrorystycznego na World Trade Center 11 września 2001 r., pierwsze kroki Neila Armstronga na Księżycu czy też działalność Martina Luthera Kinga.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/Andrzej Dobrowolski/Wszystko co Najważniejsze/JT