79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego z filmem o miłości - świetny pomysł promocji polskiej historii

Z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odbył się we wtorek w Fabryce Norblina w Warszawie, premierowy pokaz filmu „Miłość zawsze jest”. To prawdziwa historia miłości, która ma w tym roku promować obchody.

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, to z tej okazji odbył się we wtorek w Fabryce Norblina w Warszawie, premierowy pokaz filmu „Miłość zawsze jest”. Prawdziwa historia miłości, która ma w tym roku promować obchody.

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i miłosna historia Powstańców

.„Jest to film uniwersalny, mający kilka różnych poziomów. Poziom wizualny jest kierowany do starszego pokolenia, zaś muzyka i tekst do młodych ludzi” – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

„Chcemy powiedzieć młodym ludziom, aby wyszli z domów i popatrzyli na historię powstańców warszawskich. Na to, że w tamtych dniach walki potrafili obdarzać się uczuciami – zakochać, zaprzyjaźnić. Dla nich to było bardzo ważne” – wyjaśniał dyrektor Ołdakowski. 

„Odwróciliśmy przekaz, nie mówimy o patriotyzmie przez duże P, tylko o uczuciach, próbując w ten sposób skierować uwagę młodych ludzi na historię powstańców warszawskich, którzy żeby móc żyć, kochać i przyjaźnić się w wolnej Polsce zaryzykowali swoje życie. Dziś żyjemy w czasach pokoju, ale możemy ciągle patrzeć na powstańców jako na źródło wartości” – dodał Jan Ołdakowski.

„Świetny pomysł promocji polskiej historii. Wzrosło już niestety, co raczej też jest zjawiskiem normalnym, pokolenie mylące rok 1944 z rokiem 1989 r., dla nich to równie odległe, wręcz mgliste daty. Cieszy, że szefostwo Muzeum Powstania Warszawskiego szuka dróg dojścia do pokolenia TikToka, Instagrama, szybkich emocjonalnych przekazów. A nie ma nic bardziej uniwersalnego niż miłość. Gratulacje dla realizatorów i dla tych, którzy podjęli decyzję o tej produkcji” – mówi Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (w INM wydawany jest miesięcznik i portal „Wszystko co Najważniejsze”).

Najsilniejszym, najbardziej przemawiającym uczuciem jest miłość

.Inspiracją do stworzenia filmu „Miłość zawsze jest” było zdjęcie z powstańczego ślubu Alicji i Bolesława Biegów oraz filmowa kronika powstańcza, która uwieczniła tę chwilę. Zawarty przez nich wówczas związek małżeński przetrwał 75 lat, do końca ich długiego życia. 

Film powstał w technice stopklatki. W dynamiczny sposób pokazuje jedno ujęcie z wielu stron. Twórcy nakręcili go na negatywie 16 mm, aby bardziej oddać realizm. Reżyserem filmu był Tadeusz Śliwa. Ekipa filmowa pracowała nad tym dziełem pro bono, dla powstańców. 

„Miłość zawsze jest” trwa 3 minuty i jest muzycznym klipem. Ma powstać również jego wersja 30-sekundowa, która będzie pokazywana w stacjach telewizyjnych i internetowych.

„Zrobiliśmy klip, film o miłości. O tym, że warto się kochać bez względu na wszystko, bez względu na to, ile ma się czasu” – powiedział reżyser filmu Tadeusz Śliwa.

Słowa piosenki przewodniej tego filmu napisał Wojciech Sokół a muzykę hip hopową skomponował artysta ukrywający się pod pseudonimem Atutowy. W tekście ani razu nie padają słowa: Warszawa i Powstanie. 

W pokazie wzięli udział twórcy filmu, m.in. reżyser Tadeusz Śliwa, autor tekstu Wojciech Sokół, a także dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski i przedstawicielka Urzędu Miasta st. Warszawy Edyta Mydłowska oraz zaproszeni goście i dziennikarze.  Patronat honorowy nad filmem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Polski po prostu miało nie być

.Niemcy ściągnęli emerytowanych policjantów, starszych panów, przykładnych obywateli III Rzeszy, którzy zaczęli realizować rozkaz eksterminacji Warszawy, mordowali każdego dnia 10 tysięcy cywilów – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Jan OŁDAKOWSKI

„W Warszawie II wojna światowa zaczęła się tak jak w wielu miastach Polski – bombardowaniami. O tym, jak będzie wyglądał ten konflikt zbrojny, warszawiacy przekonali się już w pierwszych dniach września 1939 roku, kiedy Niemcy niszczyli nie tylko strategiczną infrastrukturę wojskową, ale także zaczęli stosować coś, czego do tej pory w wojnach nie było na taką skalę – bombardowanie budynków mieszkalnych jako element terroru wobec ludności cywilnej. To było wstrząsające. Oczywiście, nikt sobie nie wyobrażał, co się stanie potem, że będzie jeszcze gorzej. Bombardowanie domów wzbudziło szok i było pierwszym sygnałem, że ta wojna będzie barbarzyńska, że terror przeciwko cywilom będzie częścią walki i sposobem na utrzymywanie porządku na podbitych terenach. Jedną z metod, które po zajęciu Polski stosowali Niemcy, były np. uliczne rozstrzelania” pisze w tekście „Nic, co polskie, nie mogło ocaleć” dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dlaczego pamięć o Powstaniu Warszawskim jest dla nas tak ważna?

.W czasie Powstania Warszawskiego złu przeciwstawiali się Polacy. Dziś robią to Ukraińcy – pisze dyrektor Jan OŁDAKOWSKI i podkreśla: „chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” – tak brzmi motto nad drzwiami wejściowymi na ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego. Dziś to właśnie idea wolności łączy Polskę i Ukrainę. Bohaterska wojna toczona z Rosją pokazuje bowiem wagę historii. Wolność przecież, zwłaszcza dla młodych ludzi, jest jak powietrze: nie widzą jej, dopóki nie poczują jej braku. Tymczasem rosyjska inwazja udowadnia, że wolność może się w każdej chwili gwałtownie skończyć, także w Europie. Młodzi ludzie, którzy dotychczas wolność utożsamiali głównie z dostępem do internetu, uświadomili sobie, być może oglądając w mediach społecznościowych materiały filmowe i relacje o rosyjskich zbrodniach, że tej wolności może zabraknąć, jeśli nie będziemy jej bronić. Dla Polaków, którzy o bohaterskiej walce w Powstaniu Warszawskim dowiadują się dzięki zbiorowej pamięci zapisanej na kartach historii i uwiecznionej w relacjach przodków, wojna o wolność Ukrainy z rosyjskim agresorem jest gorzkim przypomnieniem, że to, co znamy z przeszłości, i to, co dzieje się teraz za wschodnią granicą, może zostać stałą częścią naszej rzeczywistości”. 

PAP/ Tomasz Szczerbicki/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lipca 2023