Archeolodzy odkryli medalion z wizerunkiem Afrodyty

Archeolodzy odkryli medalion

Sensacyjne archeologiczne odkrycie na północno-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego: srebrny medalion z wizerunkiem Afrodyty w grobie sprzed 2100 lat.

.Archeolodzy odkryli wyrafinowany srebrny medalion greckiej bogini Afrodyty w 2100-letnim grobie młodej kobiety, którą część badaczy określa mianem kapłanki, na północno-wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego. Co zaskoczyło archeologów, na medalionie widnieje 10 znaków zodiaku zamiast obecnych tradycyjnych 12. Odkrycie to daje wyjątkowy wgląd w praktyki religijne greckich osadników obszaru północnego basenu Morza Czarnego przed 2 tysięcy lat.

Niektórzy naukowcy sugerują, że odnaleziona kobieta pochowana w grobie była kapłanką Afrodyty, starożytnej greckiej bogini piękna i miłości, ale nie ma na to niezbitych dowodów. Istnieją natomiast przesłanki, że jej pierścionki, srebrne kolczyki i inne przedmioty grobowe również były poświęcone greckiej bogini. Zdaniem archeologa z Rosyjskiej Akademii Nauk, Nikołaja Sudarewa, z którym wywiad przeprowadził portal Live Science, kobieta pochowana z medalionem nie była kapłanką – niemniej jednak pochówek i znajdujące się w nim dobra mają faktycznie wiązać się z kultem Afrodyty.

Archeolodzy odkryli medalion, który jest srebrnym medalionem z początku I wieku p.n.e. przedstawiającym głowę z dekoracjami, ramiona i ręce Afrodyty. Postać widniejącą na medalionie została zidentyfikowana jako Afrodyta na podstawie porównania do innych przedstawień ikonograficznych bogini miłości i piękna z tego okresu.

Grób z czcicielką greckiej bogini jest jednym z wielu niezwykłych znalezisk odkrytych tego lata w pobliżu wybrzeża Półwyspu Taman, położonego na wschód od Półwyspu Krymskiego oraz między Morzem Czarnym a Morzem Azowskim. Innym uderzającym odkryciem był grób wojownika pochowanego między IV a VI wiekiem naszej ery, który powstał około 500 lat po wcześniejszym grobie. Obok wojownika znajdował się duży żelazny miecz, który wskazuje na wpływy perskie.

Wszystkie te najnowsze znaleziska potwierdzają, iż miejsce to było starożytnym greckim miastem kolonialnym, zwącym się Fanagoria. Według starożytnego greckiego historyka Hekatajosa z Miletu, Fanagoria została założona w VI wieku p.n.e. przez uchodźców z Teos, greckiego miasta na wybrzeżu Anatolii (położonej na obszarze dzisiejszej Turcji) po tym, jak została splądrowana ok. 540 p.n.e. przez perskiego władcę Cyrusa II Wielkiego. Fanagoria znajdowała się w pobliżu innych greckich miast kolonialnych w północno-wschodnim regionie Morza Czarnego, który był znany starożytnym Grekom jako Bosfor Kimmeryjski.

.Archeolodzy odkryli medalion w miejscu, które częściowo znajduje się pod wodą. Archeolodzy prowadzą wykopaliska pod wodą, ponieważ około jedna trzecia starożytnego miasta została zalana.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 października 2022