Archeolodzy odkryli najstarszą mykwę położoną poza Bliskim Wschodem

mykwa

Na terenie starożytnego rzymskiego miasta Ostia, którego ruiny są położone nieopodal Rzymu, archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia. Naukowcy zidentyfikowali w tym miejscu najstarszą znaną żydowską łaźnię rytualną poza Bliskim Wschodem, która jest znana jako mykwa. Zidentyfikowany zabytek liczy ponad 1500 lat.  

Najstarsza mykwa poza regionem Bliskiego Wschodu

.Archeolodzy prowadzący prace badawcze w Ostii, starożytnym rzymskim mieście portowym, jakie jest położone w odległości 25 km na południowy zachód od stolicy Włoch, odkryli najstarszą znaną żydowską łaźnię rytualną jaka do tej pory została znaleziona poza regionem Bliskiego Wschodu. Wśród innych znalezisk znalazła się ozdobiona menorą lampa oliwna, która została datowana na V-VI wiek n.e.

„Odkrycie rytualnej łaźni, znanej jako mykwa, potwierdza dotychczas ustalony zakres ciągłej obecności społeczności żydowskiej w mieście Ostia w epoce cesarskiej starożytnego Rzymu” – przekazał w specjalnym oświadczeniu Alessandro D’Alessio, dyrektor parku archeologicznego Ostia Antica. W trakcie wykopalisk archeologicznych realizowanych na terenie ruin Ostia Antica latem 2024 roku naukowcy prowadzący wykopaliska w sercu tego stanowiska odkryli wąskie, prostokątne pomieszczenie z małą klatką schodową prowadzącą około 1 metra w dół do wyłożonej tynkiem wnęki.

W jednym z rogów konstrukcji znajdował się otwór, przez który rura doprowadzała wodę do napełnienia łaźni, która okazała się rytualnym żydowskim zbiornikiem znanym jako mykwa. Takie zbiorniki są wykorzystywane w tradycji żydowskiej do rytualnego oczyszczania ludzi i przedmiotów. Podczas odkopywania starożytnej mykwy archeolodzy znaleźli także fragmenty tynku i marmuru, czarno-białe mozaiki, posągi oraz lampy oliwne. Jedna z lamp była ozdobiona wizerunkiem menory na górze, a na spodzie zawierała przedstawienie lulawu – czyli znanych w judaizmie liści palmy, które są często wykorzystywane podczas żydowskiego święta Sukkot, obchodzonego jesienią.

.Mykwa oraz również wiążące się z judaizmem artefakty wskazują, że to właśnie w  Ostii Antice znajdowało się centrum społeczności żydowskiej. „Historia Żydów w Cesarstwie Rzymskim został wzbogacona o kolejny bezcenny zabytek, który świadczy o dawnym osadnictwie Żydów w poszczególnych częściach imperium” – napisał w oświadczeniu Riccardo Di Segni, naczelny rabin Gminy Żydowskiej w Rzymie. Podkreślił on także wagę znaleziska w związku z tym, iż zabytek ten jest najstarszą znaną mykwą jaka do tej pory została odkryta poza regionem Bliskiego Wschodu.

Marcin Jarzębski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 marca 2025
Fot. Park Archeologiczny Ostia Antica.