Bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w UE

Bezrobocie w Polsce jest jednym z najniższych w UE

Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej; sytuacja na rynku pracy jest stabilna i dobra – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, komentując najnowsze dane Eurostatu i bezrobocie w Polsce.

.Eurostat poinformował w poniedziałek, że bezrobocie w Polsce w listopadzie wyniosło 3,0 proc. i pozostało na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej. Liczba bezrobotnych w listopadzie wyniosła 512 tys., wobec 517 tys. w październiku.

“Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce państw z najniższym bezrobociem w całej Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu, w listopadzie – wspólnie z Niemcami – uplasowaliśmy się na drugim miejscu z wynikiem 3 proc. Niższy wskaźnik zanotowały jedynie Czechy (2,7 proc.)” – wskazała minister rodziny Marlena Maląg.

Podkreśliła, że dane unijnego urzędu potwierdzają stabilną i dobrą sytuację rynku pracy. “Są również dowodem skuteczności rządów Zjednoczonej Prawicy. Dzięki odpowiedzialnym działaniom uratowaliśmy miliony miejsc pracy podczas pandemii. Kolejnym sprawdzianem dla nas była sytuacja geopolityczna po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pomimo przyjęcia dużej liczby ukraińskich obywateli uciekających przed wojną, polski rynek pracy jest w bardzo dobrej kondycji” – dodała szefowa MRiPS.

Zapewniła, że sytuacja na rynku pracy jest cały czas monitorowana. “Dwucyfrowe bezrobocie, jakie miało miejsce za rządów PO-PSL, jest już historią, do której nie chcemy i nie będziemy wracać” – zaznaczyła minister.

Według danych Eurostatu, stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,5 proc. w poprzednim miesiącu. Przeciętna stopa bezrobocia w krajach UE wyniosła 6,0 proc. i pozostała na tym samym poziomie, co miesiąc wcześniej.

Praca w Polsce

.Zastępca Redaktora Naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” i szef działu projektów międzynarodowych Instytutu Nowych Mediów, Michał KŁOSOWSKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze”, zauważa że: „Wszyscy to znamy: praca po godzinach, bez dobrego słowa, bez dodatkowego wynagrodzenia, na siłę. Bo „takich jak ty na to miejsce jest wielu”, bo „kolejki do pracy się ustawiają”. Dotyka to wszystkich branż: budowlanej, spożywczej, mediów. Praca, która jest ważniejsza niż rodzina, praca, która pochłania w stu procentach, praca, która w końcu jest najważniejszym wyznacznikiem wartości i człowieka. Dlaczego? Bo nie ma innych. Zaimplementowana w Polsce w latach 90. terapia szokowa ma tragiczne skutki i zasługuje na osobny rozdział. Nie mówię o wyciągnięciu kraju z biedy czy ruiny, lecz o skutkach społecznych. Rozpad rodzin, wzrost liczby rozwodów, zmiana tkanki społecznej”.

.„Zmiany kulturowe, które zaszły w Polsce w latach 90. i na początku XXI w. to jednak coś więcej. Pokolenie, które wyrosło, śniąc o możliwym-niemożliwym, niezależnie od barw politycznych, zasługuje na kolejny film Wojciecha Smarzowskiego, najwybitniejszego dziś chyba komentatora polskiej rzeczywistości i stanu ducha. Sam obejrzałbym chętnie taką produkcję – ot, chociażby o pracy w warszawskich redakcjach lat 90. Fakt, świat się zmienił, żyjemy w czasie, kiedy wszyscy jesteśmy ze sobą połączeni. Kiedy można pracować, jeśli ma się ochotę, poza godzinami normalnej pracy – bo te „normalne godziny” zatarły się już dawno. Zwłaszcza w dużych miastach, zwłaszcza w wolnych zawodach” – pisze Michał KŁOSOWSKI w tekście „I co z tą Polską? Inaczej myślimy, inaczej działamy, inaczej pracujemy…” [LINK].

PAP/Karolina Kropiwiec/WszystkocoNajważniejsze/EG

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 stycznia 2023