Biennale Bielska Jesień 2025 - jeden z najważniejszych polskich konkursów malarstwa współczesnego

Ponad 3 tys. prac 1005 artystów napłynęło na 47. Biennale Bielska Jesień 2025, jeden z ważniejszych krajowych konkursów malarstwa współczesnego – podała organizująca wydarzenie Galeria Bielska BWA. Werdykt zostanie ogłoszony na otwarciu wystawy pokonkursowej 7 listopada.
Biennale Bielska Jesień 2025
.Zgodnie z regulaminem na biennale napłynęły dzieła polskich malarzy z kraju i zagranicy, ale także obcokrajowców mieszkających w Polsce. W szranki stanęli absolwenci wyższych szkół artystycznych, a także twórcy, którzy nie posiadają dyplomu uczelni, ale legitymują się aktywnością twórczą.
Obecnie biennale wkracza w fazę pierwszych wyborów. Na podstawie elektronicznych wersji jurorzy do końca czerwca wybiorą prace, które zakwalifikują do drugiego etapu. Ich autorzy będą musieli do 18 sierpnia dostarczyć oryginały. Spośród nich jurorzy wyłonią laureatów. Werdykt zostanie ogłoszony podczas uroczystego wernisażu wystawy pokonkursowej, 7 listopada. Zdobywca Grand Prix otrzyma 30 tys. zł. W Galerii Bielskiej BWA zorganizowana zostanie także jego wystawa.
Najstarszy i jeden z najważniejszych konkursów malarstwa współczesnego
.W jury zasiadają: artystka wizualna Dorota Buczkowska, kuratorka, krytyk i historyk sztuki Anna Mituś, artysta multidyscyplinarny Karol Radziszewski, kurator, krytyk sztuki i publicysta Stach Szabłowski, a także historyk sztuki i dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz. Zdjęcia wszystkich prac zgłoszonych do konkursu utworzą „galerię wirtualną”, która zostanie udostępniona internautom w czerwcu.
Na poprzednią edycję Bielskiej Jesieni w 2023 roku napłynęła rekordowa ilość zgłoszeń: na udział zdecydowało się 1006 artystów, którzy nadesłali 3018 prac. Spośród nich jury wybrało do wystawy finałowej ponad 80 obrazów 56 artystów. Grand Prix – po raz pierwszy w ponad 60-letniej historii konkursu – odebrało troje artystów: Edyta Hul, Karolina Jarzębak i Adam Kozicki.
Bielska Jesień, organizowana przez Galerię Bielską BWA, jest najstarszym i jednym z ważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest także przeglądem najnowszych tendencji. Pierwsza edycja odbyła się w 1962 roku. Galeria Bielska BWA powstała w 1960 roku z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 roku należy do samorządu Bielska-Białej.
Malarstwo i jego ogrom środków ekspresji
.Na temat malarstwa i jego różnych tradycji, technicznych specyfikacji, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Łukasz HUCULAK w tekście “Malarstwo. Wszędzie malarstwo“.
“Nie jest to rozrywka łatwa. Malarstwo współczesne wielu kojarzy się ze zjawiskami o stuletniej tradycji: z kubizmem, abstrakcją, surrealizmem itd. Tymczasem artyści, nie unikając najróżniejszych eksperymentów, poszukują nowych kierunków i inspiracji, tak w odleglejszej przeszłości, jak i najbardziej utopijnej przyszłości. I choć naiwnością byłoby liczyć na masowe zapotrzebowanie na tę formę kultury, są przypadki, które dowodzą, że nie należy wcale godzić się z elitarnością ograniczoną do wybranych grup społecznych”.
“Gatunkowe podziały, sunące wzdłuż technicznej specyfikacji: malarstwo, rzeźba, rysunek, tak ważne jeszcze w XIX wieku, zaczęły tracić na znaczeniu już w wieku XX, a we współczesnej praktyce artystycznej i wystawienniczej uległy niemal całkowitemu zatarciu. Słusznie, bo nie o technikalia, czyli użyte środki, tu chodzi, ale o cel – estetyczne ekstazy i intelektualne olśnienia”.
.”Technika nie stawia już dziś poważniejszych wyzwań. Owszem, maluje się nadal, lecz coraz śmielej żonglując mediami. Coraz więcej twórców konstruuje swoje pokazy, odnosząc się do tytułowych zagadnień zarówno na płaszczyźnie, jak i w trójwymiarze, nierzadko także przy użyciu elektroniki i instalacji multimedialnych. Wszystko, co dziś mamy w ramach sztuk wizualnych zaszeregowane wedle użytego warsztatu, w samych początkach sztuki, kiedy była ona rytuałem lub wywodzącym się z rytuału spektaklem, stanowiło służący scenicznej ekspresji rekwizyt: maski prehistorycznych szamanów, świątynna architektura, iluzjonistyczna skenografia antycznej Grecji” – pisze prof. Łukasz HUCULAK.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-lukasz-huculak-malarstwo-wszedzie-malarstwo
PAP/MJ