Ukraina - Boże Narodzenie pod ostrzałem

W tym roku wierni Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego po raz pierwszy obchodzą Boże Narodzenie 25 grudnia, nie jak to było wcześniej 7 stycznia. Zmiana daty ma mocniej oddalić Ukrainę od Rosji a ukraińską cerkiew „od ideologii niewolnictwa, od kultu, który nie ma w sobie nic ludzkiego i nic świętego”.
Ukraina – Boże Narodzenie razem z Europą i światem
.W Wigilię Bożego Narodzenia z przesłaniem do wszystkich do Ukraińców zwrócił się Prezydent Wołodymyr Zełenski. Życzenia kierował wprost z dziedzińca kijowskiej Ławry Peczerskiej – jednego z największych chrześcijańskich centrów na Ukrainie, który do niedawna był używany przez patriarchat moskiewski. Zdaniem Prezydenta Ukraińska Cerkiew pokonuje obecnie drogę do wolności „od ideologii niewolnictwa, od kultu, który nie ma w sobie nic ludzkiego i nic świętego”.
„Dzisiaj wszyscy Ukraińcy są razem. Wszyscy razem świętujemy Boże Narodzenie. W tym samym dniu, jako jedna wielka rodzina, jako jeden naród, jako jeden zjednoczony kraj. I dziś nasza wspólna modlitwa będzie silniejsza niż kiedykolwiek. Modlitwa narodu. Dziś zjednoczy miliony głosów – więcej niż kiedykolwiek wcześniej. I zabrzmi dzisiaj, bez dwutygodniowej różnicy czasu. Zabrzmi razem z Europą i światem” – powiedział Prezydent Ukrainy.
Ukraińskie wojsko świętowało Boże Narodzenie przy głośnych dźwiękach wrogiej artylerii, czołgów i dronów. W Wigilię Rosja nieprzerwanie atakowała Ukrainę: siły obrony powietrznej w obwodach odeskim, chersońskim, mikołajowskim, donieckim, kirowohradzkim i chmielnickim zestrzeliły 28 z 31 rosyjskich „szahidów”. Ukraińcy zniszczyli także dwa pociski rakietowe i zestrzelili dwa rosyjskie myśliwce.
Wojskowi fotografowie i korespondenci podzielili się zdjęciami z ukraińskich świąt Bożego Narodzenia na linii frontu. Zdjęcia te dowodzą, że pomimo nieznośnej sytuacji, żołnierze starają się przynajmniej zapalić świeczkę i odmówić modlitwę.
Mykyta Szandyba, szef służby prasowej 10 Brygady Szturmowej „Edelweiss”, pokazał wzruszający bożonarodzeniowy projekt fotograficzny. Na zdjęciach ukraiński żołnierz siedzi przy świątecznym stole z diduchem, na środku pola. Tymi zdjęciami fotograf chciał przypomnieć Ukraińcom i całemu światu, że tysiące obrońców nie będzie mogło świętować zimowych świąt z najbliższymi. Zamiast tego spędzą te dni w zimnych okopach i na polu bitwy przeciwko okupantom.
„Na tych zdjęciach nie ma błota, krwi ani ostrzału. Te zdjęcia mają duszę, którą poczuje każdy, kto na nie spojrzy. Rodzinne ciepło i uściski bliskich to marzenie każdego, kto staje w obronie swoich najbliższych” – podpisał swoje zdjęcia Mykyta Szandyba.
Spalona choinka w ambasadzie Ukrainy
.Dla ukazania dramatyzmu tegorocznych świąt Bożego Narodzenia w Ukrainie w ambasadzie tego kraju w Portugalii została zainstalowana tzw. „Nieświąteczna choinka”. Drzewko zostało ustawione przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wraz z organizacją ochrony i ratowania zwierząt UAnimals. Spalona choinka symbolizuje ukraińskie Boże Narodzenie podczas wojny i przypomina nam o zbrodniach przeciwko środowisku, które Rosja wciąż popełnia przeciwko ludziom, zwierzętom i całym ekosystemom na Ukrainie.
Od czasu inwazji na pełną skalę Rosja popełniła ponad 2900 przestępstw przeciwko ekologii, a 30 000 kilometrów kwadratowych lasów zostało poddanych ostrzałowi, zanieczyszczeniu chemicznemu i pożarom. Szacuje się, że do tej pory szkody wyrządzone przez wojnę środowisku wynoszą 52 mld euro.
Nie tylko Boże Narodzenie pod ostrzałem
.Nie tylko uroczystości takie jak Boże Narodzenie są narażone na tragedię przedłużającej się wojny. W wyniku wojny na Ukrainie na masową skalę niszczone są także dzieła sztuki, na co zwracał uwagę na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Michał KLEIBER. Zauważył, że celowa dewastacja dóbr kultury była cechą wielu wojen, które w ostatnich dekadach toczyły się na świecie – i nie inaczej jest za nasza wschodnią granicą. Jego zdaniem rosyjskie działania sprawiają wrażenie precyzyjnie zaplanowanych, by celowo uderzać w najcenniejsze elementy ukraińskiej narodowej tożsamości. „Dewastacja kraju nie oszczędza najcenniejszych obiektów i ich bezcennej zawartości, a nawet sprawia wrażenie precyzyjnie zaplanowanej akcji mającej służyć pozbawianiu mieszkańców Ukrainy kluczowych elementów ich narodowej tożsamości. Według danych Sekretariatu UNESCO z końca marca br. zniszczone zostały 53 obiekty o wielkim znaczeniu dla kultury, takie jak zabytkowe budowle, pomniki, świątynie, biblioteki itp. Władze Ukrainy podają jeszcze parokrotnie większą liczbę strat. Liczby te zwiększają się w zastraszającym tempie i nie obejmują w dodatku zniszczeń dokonanych w wielu miejscowościach niedostępnych obecnie ze względu na prowadzone działania wojenne, takich jak Mariupol czy Chersoń” – pisze prof. Kleiber.
Wszystko co Najważniejsze/WH