Brama suwalska

Brama suwalska

Brama Suwalska (znana także jako przesmyk suwalski) to być albo nie być europejskiego bezpieczeństwa.

.Napięcia między Rosją a NATO, w związku z wojną na Ukrainie, są bardzo duże. Dodatkowo zwiększył je zakaz tranzytu kolejowego konkretnych towarów przez Litwę do Obwodu Kaliningradzkiego. Liczba czynników, takich budowa lądowego połączenia Białorusi z obwodem, które przemawiają za rosyjską inwazją na Litwę jest bezsprzecznie duża. Ostatecznie jednak, przed wkroczeniem na pogranicze polsko litewskie, jakim jest brama suwalska, Władimira Putina powstrzymuje fakt, że Litwa, w przeciwieństwie do Ukrainy, należy do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Kluczowym filarem NATO jest koncepcja obrony zbiorowej, znana jako Artykuł 5. Oznacza to, że jeśli jeden z członków zostanie zaatakowany, jest to traktowane jako atak na całą grupę, a wszyscy członkowie są zobowiązani do wzajemnej ochrony.

Litwa jest członkiem NATO i dotrzymuje zobowiązań, które podjęła wobec NATO, w tym oczywiście zobowiązania do przestrzegania artykułu 5, który jest podstawą sojuszu NATO. (…) Była solidnym partnerem, (Stany Zjednoczone – przyp. red) wspierają NATO, wspieramy naszych sojuszników z NATO i wspieramy Litwę, komentuje rzecznik Departamentu Stanu USA, Ned Price.

Timothy Ash, starszy strateg ds. suwerenności w BlueBay Asset Management, komentuje, że sugeruje, że Rosja mogłaby spróbować wykorzystać swoje znaczne zasoby morskie na Morzu Bałtyckim, by wymusić swego rodzaju blokadę litewskiego handlu, choć i to zostałoby odebrane jako ogromna eskalacja zarówno przez NATO, jak i UE.

Rosja jest słaba, jak nigdy dotychczas

.Rasa JUKNEVIČIENĖ, była minister obrony Litwy, zwraca uwagę, że działania Władimira Putina prowadzone na Ukrainie nie są manifestacją możliwości i siły Federacji Rosyjskiej. Wręcz przeciwnie, według niej pokazuje to świadomość gaśnięcia rosyjskiej potęgi.

Konflikt na granicy rosyjsko-ukraińskiej traktuję jako kolejną fazę rozpadu moskiewskiego imperium. Ten proces obserwujemy od XX wieku, gdyż Związek Radziecki rozpadał się etapami. O przyszłości Rosji przesądzą sami Rosjanie. Putin prowadzi wobec nich bardzo agresywną politykę. Jak długo będą to akceptować? Jak zareagują na nią nowe pokolenia? Tym bardziej że powoli w przeszłość odchodzą ropa i gaz, które stanowią fundament dochodów własnych rosyjskiego państwa. Putin to widzi. Nie można wykluczyć, że obecne napięcie na granicy jest tego konsekwencją – bo na Kremlu mają pełną świadomość, że to być może jest ostatni moment, kiedy prowadzenie tego typu polityki jest możliwe, pisze na łamach “Wszystko co Najważniejsze” była minister obrony Litwy.

Na temat znaczenia regionu, jakim jest przesmyk suwalski, oraz konsekwencji, jakie poniosłaby Polska w przypadku wkroczenia na jego teren od strony litewskiej wojsk rosyjskich, pisze w artykule Bitwa o Przesmyk Suwalski, absolwent m. in. Royal College of Defence Studies w Londynie, Lech KOŚCIUK.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 czerwca 2022