Francuski spór o burkini na kąpieliskach

Francuski spór o burkini na kąpieliskach

We francuskim regionie stołecznym Île-de-France w ciągu tygodnia kilkadziesiąt kobiet otrzymało upomnienie za noszenie burkini.

Burkini to strój kąpielowy, zgodny z regułami islamu. Jednak burkini na kąpieliskach jest zakazana we Francji jako strój niezgodny z zasadami neutralności religijnej. 

Wzrost liczby osób w burkini na kąpieliskach, jest uważany za prowokację, po decyzji o wycofaniu zgody na noszenie burkini na basenach w Grenoble, wydanej przez burmistrza miasta. Region paryski spodziewa się wzrostu osób noszących burkini w te wakacje, a także wzrostu obraźliwych komentarzy w stronę ratowników, wzywających kobiety w burkini do opuszczenia kąpielisk.

Ratownik, który wezwał kobietę, noszącą burkini, do opuszczenia kąpieliska Boucles de Seine przy Mantes-la-Jolie, został oskarżony o islamofobię i doświadczył obraźliwych komentarzy w mediach społecznościowych, pomimo że sama upomniana kobieta opuściła kąpielisko bez szczególnego sprzeciwu. Dyrektor Boucles de Seine zapowiedział jednak wprowadzenie szczególnych środków bezpieczeństwa na najbliższy czas.

Według danych rady regionalnej Île-de-France do spraw sportu, na kąpielisku w Torcy w ciągu jednego dnia do opuszczenia wody zostało wezwane dziesięć kobiet, a w ciągu tygodnia w Cergy-Pontoise za noszenie burkini na kąpieliskach upomniano ok.60 kobiet. 

Prezydent rady regionalnej Île-de-France Valérie Pécresse (kandydatka w niedawnych wyborach prezydenckich jako reprezentantka Republikanów) zapewniła, że władze „nie wycofają się przed tą islamską ofensywą, która próbuje skazić nasz kraj”.

Jak podkreśla wice-prezydent rady regionalnej Île-de-France do spraw sportu, Patrick Karam, sprawa zakazu burkini nie jest tylko kwestią respektowania zasad neutralności religijnej. Zakaz noszenia strojów całkowicie zasłaniających ciało jest również kwestią higieny, ponieważ pozwala na ograniczenie rozwoju bakterii i ich transmisję w kąpielisku publicznym. Kobietom, noszącym burkini, trudniej jest również szybko udzielić pomocy przez ratownika.

.Oprócz kwestii burkini, dyskusje we Francji wciąż wzbudza również kwestia zakazu noszenia hidżabu w placówkach publicznych, m.in. w szkołach. Pracownica jednego z paryskich liceów otrzymała kilka dni temu groźby i obraźliwe komentarze w mediach społecznościowych, po tym, jak poprosiła maturzystkę o zdjęcie hidżabu przed podejściem do egzaminu. 

oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 czerwca 2022
Fot. Philippe Wojazer / Reuters / Forum