Całkowite zaćmienie Krwawego Księżyca 

całkowite zaćmienie Księżyca 

We wtorek 8. listopada 2022 r. nastąpi całkowite zaćmienie Krwawego Księżyca, które będzie drugim w tym roku i ostatnim tego typu zdarzeniem do 2025 r. Nazwę zawdzięcza on czerwonawemu odcieniowi, który naturalny satelita Ziemi przybierze w szczytowym momencie zaćmienia Księżyca.

.Częściowe zaćmienie Księżyca rozpocznie się około godziny 3 w nocy, jego wejściem w umbrę, czyli najciemniejszy rejon cienia Ziemi. W tej fazie, która będzie trwała ponad godzinę, dysk naszego satelity będzie stopniowo znikał z pola widzenia ziemskiego obserwatora.  Jak informuje NASA, zaćmienie Krwawego Księżyca będzie widoczne we wschodniej Azji, Australii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Ameryce Środkowej, Kolumbii oraz najbardziej na północ wysuniętych regionach Peru i Wenezueli. Z widowiska będzie wyłączona Afryka, większość Europy i Bliski Wschód. Dostrzeżenie zaćmienia Krwawego Księżyca będzie tym łatwiejsze, im dalej na północ znajdzie się obserwator.

Krwawy Księżyc 

.Zanurzony w całkowitym cieniu Ziemi (umbrze) Księżyc zmieni kolor na czerwony. To zjawisko optyczne spowodowane jest działaniem atmosfery ziemskiej, która rozprasza światło słoneczne. Blokuje ona krótkie, niebieskie i fioletowe fale. Sprzyja jednocześnie przechodzeniu długich, czerwonych, jak w czasie każdego wschodu i zachodu Słońca. 

Krwawy Księżyc będzie widoczny przez półtorej godziny. Jak każde zaćmienie Księżyca, jest ono bezpieczne do oglądania gołym okiem i nie jest wymagany żaden filtr optyczny. Chociaż Księżyc będzie znajdował się w pobliżu punktu swojej orbity najbardziej oddalonego od Ziemi (znanego jako apogeum) i może wydawać się nieco mniejszy, to przy czystym niebie, wolnym od zanieczyszczeń świetlnych, odcień czerwieni będzie bardziej widoczny. Lornetka lub prosty teleskop mogą pozwolić widzowi uchwycić więcej szczegółów naszego naturalnego satelity.

Kulminacja fazy całkowitej nastąpi, gdy Księżyc zacznie opuszczać ziemską umbrę, stopniowo wracając do charakterystycznego odcienia. Następnie będzie widoczne ponad 50% jego powierzchni. Ta faza zakończy się po pół godzinie, zbiegając się ze wschodem Słońca i zniknięciem Księżyca za horyzontem.

Zaćmienie Księżyca 

.Ludzkość od wieków fascynuje się zaćmieniem Księżyca. Astronomowie mogą zarówno przewidywać przyszłe, jak i dokładnie określić, kiedy miały one miejsce w przeszłości. Najwcześniejsze zaćmienie Księżyca, do którego NASA przypisała datę, miało miejsce 6 lutego 746 roku p.n.e. Zostało ono odnotowane w zapiskach babilońskich. 

Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Ziemia przechodzi bezpośrednio między Słońcem a naszym satelitą, rzucając głęboki cień na jego powierzchnię. W teorii zaćmienie Księżyca powinno zdarzać się co miesiąc, ponieważ nasz satelita i nasza gwiazda znajdują się po przeciwnych stronach Ziemi raz na 27 dni podczas jego przejścia wokół planety. Ale orbita Księżyca jest nachylona 5 stopni względem równika ziemskiego, co oznacza, że przez większość czasu cień Ziemi przechodzi nad lub pod naszym naturalnym satelitą. 

Rytm życia jest napędzany przez zmiany astronomiczne. Nie czujemy oscylacji w atomach cezu, ale zauważamy niebo. Obrót Ziemi wokół Słońca zajmuje 365 i ćwierć dnia, a obrót wokół własnej osi 23 godziny, 15 minut i cztery sekundy. Częścią tej przewidywalności jest również zachowanie księżyca. Mamy księżyce urodzaju i podobne określenia. Kiedy brakuje regularności jest to dla nas niecodzienne – mówi Alphonse Sterling, astrofizyk z Marshall Space Flight Center NASA w Huntsville. 

Około raz na półtora roku trzy ciała niebieskie ustawiają się odpowiednio, aby doszło do zaćmienia. Ta półtoraroczna częstotliwość jest tylko średnią. Nadchodzące całkowite zaćmienie Księżyca będzie drugim w 2022 roku, poprzednie miało miejsce 15 maja. Po zaćmieniu Księżyca, które odbędzie się 8. listopada, następne będzie można zaobserwować dopiero za 3 lata.

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 listopada 2022
Fot. NASA