ChatGPT przeszedł amerykańską procedurę dopuszczania do zawodu lekarza

ChatGPT przeszedł amerykańską procedurę dopuszczania do zawodu lekarza

Oprogramowanie AI (ChatGPT) było w stanie uzyskać pozytywne wyniki amerykańskiego egzaminu medycznego, co w przypadku człowieka zwykle wymaga wielu lat szkolenia – informuje pismo „PLOSDigital Health“.

.ChatGPT to nowy system sztucznej inteligencji (AI), znany jako duży model językowy (po angielskiu – Logic Learning Machine, LLM). Został zaprojektowany do generowania tekstów podobnych do pisanych przez człowieka poprzez przewidywanie nadchodzących sekwencji słów. W przeciwieństwie do większości chatbotów ChatGPT nie przeszukujw Internetu. Teksty generuje, wykorzystując relacje między słowami przewidywane przez wewnętrzne procesy.

ChatGPT a egzamin medyczny

.Jak wykazały badania, ChatGPT może uzyskać wynik równy lub zbliżony do około 60-proc. progu wymaganego do uzyskania licencji medycznej w Stanach Zjednoczonych (USMLE), z odpowiedziami, które mają spójny, wewnętrzny sens.

Dr Tiffany Kung i jej współpracownicy z medycznego startupu AnsibleHealth przetestowali możliwości ChatGPT na przykładzie USMLE, wysoce wystandaryzowanej i regulowanej serii trzech egzaminów wymaganych do uzyskania licencji medycznej w Stanach Zjednoczonych. USMLE, przeznaczony dla studentów medycyny i lekarzy stażystów, ocenia wiedzę obejmującą większość dyscyplin medycznych, od biochemii, przez rozumowanie diagnostyczne, po bioetykę.

Po usunięciu pytań opartych na obrazach autorzy przetestowali oprogramowanie na 350 z 376 pytań publicznych dostępnych w wydaniu USMLE z czerwca 2022 r.

W trzech egzaminach USMLE ChatGPT uzyskał wynik między 52,4 proc. a 75,0 proc. Próg przejścia dla każdego roku wynosił około 60 proc. ChatGPT wykazał również 94,6 proc. zgodności we wszystkich swoich odpowiedziach i uzyskał co najmniej jeden znaczący wgląd (coś, co było nowe, nieoczywiste i klinicznie ważne) dla 88,9 proc. swoich odpowiedzi. Co istotne, ChatGPT przewyższył wynikami PubMedGPT, model przeszkolony wyłącznie w oparciu o literaturę z dziedziny biomedycyny, który uzyskał 50,8 proc. prawidłowych odpowiedzi na starszym zbiorze danych pytań w stylu USMLE.

Sztuczna inteligencja pomoże w rozwoju medycyny

.Chociaż stosunkowo niewielki rozmiar danych wejściowych ograniczał głębokość i zakres analiz – autorzy zauważają, że ich odkrycia dają wgląd w potencjał ChatGPT w zakresie poprawy edukacji medycznej, a ostatecznie praktyki klinicznej. Na przykład klinicyści w AnsibleHealth już używają ChatGPT do „tłumaczenia” skomplikowanego żargonu raportów medycznych w celu łatwiejszego zrozumienia ich przez pacjentów.

„Osiągnięcie pozytywnego wyniku tego niezwykle trudnego egzaminu eksperckiego i dokonanie tego bez wsparcia ze strony ludzi stanowi znaczący kamień milowy w klinicznym dojrzewaniu sztucznej inteligencji” – mówią autorzy.

Dr Tiffany Kung zaznaczyła, że rola ChatGPT wykraczała poza bycie przedmiotem badania: „ChatGPT znacząco przyczynił się do napisania [naszego] tekstu… Współpracowaliśmy z ChatGPT podobnie jak z kolegą, prosząc go o syntezę, uproszczenie i oferowanie kontrapunktów do szkiców w toku… Wszyscy współautorzy cenili wkład ChatGPT”.

Rozwój AI i przyszłość człowieka

.Prof. Jacek KORONACKI, były długoletni dyrektor Instytutu Podstaw Informatyki PAN, twierdzi, że „sukcesy AI nie powinny nas zwieść. Ani uczenie predykcyjne i dyskryminacyjne, ani generatywne nie ma nic wspólnego z rozumieniem, które jest czymś istotowo różnym od przetwarzania informacji. ChatGPT zaskakująco dobrze naśladuje nasze piśmiennictwo. To wielki sukces techniki, zasadzający się na zbudowaniu algorytmów doskonale wykorzystujących załadowane do pamięci komputera teksty. Dla komputera teksty to ciągi słów (i znaków przestankowych), a nauka rozumienia języka na podstawie wcześniej załadowanych tekstów to mniej więcej tyle co skonstruowanie algorytmu, który mając ciąg słów (fragment tekstu od początku do danego miejsca), znajduje najbardziej prawdopodobne słowo kolejne (dodaje kolejne słowo do fragmentu tekstu). Zbudowanie takiego algorytmu jest koncepcyjnie i obliczeniowo bardzo złożone, ale nie ma nic wspólnego z poznaniem rzeczywistego znaczenia tekstów i, by tak rzec, tym mniej z ich rozumieniem”.

W tym miejscu warto zrobić taką uwagę. Mamy rację, martwiąc się, że studenci nie będą już sami pisać swoich prac, lecz będą to zlecać przyszłym, jeszcze lepszym wersjom systemu ChatGPT czy innego podobnego. Problem wszelako nie w istnieniu takich systemów jak ChatGPT, lecz w tym, że student… wcale nie chce studiować. Niczego nie chce studiować. Z tym że to jest temat na osobny artykuł.

„Już z tego artykułu wynika, iż obecne i nadchodzące dekady będą czasem wielkich, fundamentalnych zmian cywilizacyjnych i kulturalnych (jeszcze słowo o tym za chwilę). Kevin Kelly słusznie zwraca uwagę, że rozwój AI stawia przed nami pytanie, po co jest człowiek. Pisze też, że to AI pomoże nam zdefiniować, czym jest człowieczeństwo. To ostatnie sformułowanie jest nietrafne, ponieważ nie chodzi tu o jakąś redefinicję, zdefiniowanie człowieczeństwa na nowo, lecz o przypomnienie sobie, czym człowieczeństwo jest i że przez całe tysiąclecie potrafiła to wyrażać chrześcijańska cywilizacja Zachodu. Jeśli ma w tym pomóc AI, niech tak się stanie. Ale moc jej przekonywania może mieć charakter jedynie negatywny – uświadamiając człowiekowi, że stoi na krawędzi przepaści” – pisze prof. Jacek KORONACKI.

Jędrzej STĘPIEŃ, założyciel Studio Mentals, szkoły językowej działającej w oparciu o autorski program obcowania z językiem, jest zdania, że „transformacja czekająca świat edukacji w dobie rozwiniętej Sztucznej Inteligencji zapowiada się bezprecedensowo”.

Asystent językowy, jak głosi oficjalny podtytuł ChatGPT, oznacza, że jest to oprogramowanie mogące generować język przypominający ten, którym na co dzień posługują się ludzie. Gdybym sam miał opisać swoje wrażenia z obcowania z nowym oprogramowaniem, powiedziałbym, że przypomina momentami HAL-a z 2001: Odysei kosmicznej albo TARS-a z Interstellara, by przywołać najbardziej ikoniczne obrazy kultury popularnej. A jeśli to przesada, to ChatGPT pozwala przynajmniej wierzyć, że tego typu SI nie jest tylko czystym science fiction” – pisze Jędrzej STĘPIEŃ.

.Jak zauważa Jędrzej STĘPIEŃ, „w ręce ludzi trafia superinteligentny instrument o niemal nieograniczonym potencjale twórczym, którego obsługa jest bardzo prosta i sprowadza się do wydawania poleceń czy wręcz życzeń, z których każde zostaje natychmiast spełnione. Dodajmy, że polecenia wydaje się nie językiem programowania, którego nauka trwa latami, tylko zwykłym językiem ludzkim, którego używa się na co dzień”.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 lutego 2023