Chińska stacja kosmiczna Tiangong prawie gotowa 

chińska stacja kosmiczna

Na orbicie zostanie przeprowadzonych ponad 1000 eksperymentów w ciągu dekady, po tym jak Chińska stacja kosmiczna Tiangong zostanie w pełni uruchomiona. 

.Chińska stacja kosmiczna Tiangong jest prawie ukończona. Trzeci i ostatni moduł ma zostać wystrzelony na niską orbitę okołoziemską do końca roku 2022. Oczekuje się, że na stacji, będącej drugim laboratorium znajdującym się w przestrzeni kosmicznej, zostanie przeprowadzonych ponad 1000 eksperymentów naukowych. Naukowcy mają dokonać tego w ciągu 10-letniego okresu użytkowania stacji. Jak podaje Nature, eksperymenty będą obejmować wpływ mikrograwitacji na żywe tkanki i zachowanie ognia. Pozwoli nam to poznać jak przebywanie w kosmosie wpływa na organizmy żywe. 

Budowa stacji kosmicznej jest ogromnym i wybitnym osiągnięciem. Otworzyła ona chińskim naukowcom nowy naukowy plac zabaw – mówi Paulo de Souza, który rozwija technologie kosmiczne na Uniwersytecie Griffith w Gold Coast w Australii

Ostatni, trzeci moduł, Mengtian, jest jednym z dwóch przeznaczonych do przeprowadzania na nich eksperymentów naukowych. Drugi, Wentian, został uruchomiony w lipcu 2022 roku. Razem, Mengtian i Wentian stworzą ramiona stacji kosmicznej, dokując do modułu głównego, nazwanego Tianhe, który krąży wokół Ziemi od kwietnia 2021 roku. Przyłączenie Mengtian jest konieczny, aby przywrócić symetrię stacji. Obecnie leci ona po przekrzywionym torze, co wymaga dużej ilości energii, aby utrzymać orientację całej konstrukcji, tłumaczy Jonathan McDowell, astronom z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge. 

Brad Tucker, astrofizyk z Australian National University w Canberze twierdzi, że naukowcy z innych krajów również będą mieli dostęp do orbitującego laboratorium. Chiny wybrały dziewięć międzynarodowych eksperymentów, które zostaną przetransportowane na placówkę w ramach projektu współpracy z ONZ, opracowanego przez naukowców m.in. z Japonii, Rosji, Indii i Meksyku. 

Wyposażenie chińskiej stacji kosmicznej

.Kosmiczną placówkę odwiedziło już kilka misji towarowych i astronautów, a obecnie mieszka tam trzyosobowa załoga. Na pokładzie znajduje się ponad 20 małych laboratoriów wyposażonych w wirówki, piec wysokotemperaturowy, komory chłodnicze osiągające temperatury nawet do -80 °C, optyczny zegar atomowy i lasery. Będą one wykorzystywane do przeprowadzania eksperymentów podobnych do tych, które przeprowadza się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w tym do badania wpływu długotrwałego przebywania na niskiej orbicie okołoziemskiej na zdrowie astronautów, właściwości kwantowych gazów oraz sposobów zapobiegania pożarom różnych materiałów.   

Trzy instalacje znajdujące się poza stacją pomogą zbadać wpływ promieniowania kosmicznego na mikroorganizmy i rośliny. Chiny nie są partnerem w ISS i ich astronauci nie mieli dostępu do stacji. Amerykańskie przepisy zabraniają NASA, agencji uczestniczącej w ISS, angażowania się w dwustronne partnerstwo z Chinami. 

Nowe laboratorium kosmiczne oznacza, że naukowcy mogą powtórzyć eksperymenty, które zostały przeprowadzone na ISS, aby sprawdzić, czy wyniki można odtworzyć. Mam nadzieję, że prace zostaną upublicznione” – mówi Paulo de Souza. 

Chińskie eksperymenty w kosmosie

.W toku jest już ponad 25 projektów badawczych, w tym te mające na celu zbadanie wpływu mikrograwitacji na kości i mięśnie astronautów oraz na komórki roślin. Zhang Wei, dyrektor w Centrum Technologii i Inżynierii Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej, Chińskiej Akademii Nauk, twierdzi, że prowadzone są też eksperymenty związane z krystalizacją białek.   

Państwowe chińskie media poinformowały, że na stację kosmiczną przetransportowano około 12 000 nasion, w tym owies i zarodniki grzybów. Badacze będą chcieli wystawić je na działanie promieniowania kosmicznego i mikrograwitacji przez sześć miesięcy, a następnie sprowadzić na Ziemię i zasadzić. Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk poinformowali również, że wyhodowane w Wentian pod koniec lipca sadzonki rzeżuchy i ryżu zaczęły kiełkować. Badania mogą pozwolą nam poznać jak przebywanie w kosmosie wpływa na organizmy żywe.   

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 listopada 2022