Dom Claude’a Moneta w Argenteuil otwarty dla zwiedzających

Claude Monet

W podparyskim Argenteuil można już zwiedzać dom, w którym w latach 1874-1878 mieszkał Claude Monet. Dom malarza był do tej pory niedostępny dla zwiedzających. 

.W 2005 roku budynek zakupiły za 250 000 euro władze miejskie Argenteuil, aby go odnowić i przeznaczyć na muzeum. Renowacja została przeprowadzona podkreślając elementy, które pozostały po czasie, w którym Claude Monet zamieszkiwał ten dom. Wyraziło się to w wyeksponowaniu i odnowieniu oryginalnych schodów, podłogi, a także odnowienia zachowanej części fasady i zrekonstruowania balkonów identycznych do tych, które były w czasie przebywania malarza.

Zainaugurowane w weekend 17-18 września 2022 r. muzeum – Maison Impressionniste – prezentuje warunki, w jakich żył i tworzył Claude Monet oraz reprodukcje fizyczne i wirtualne jego obrazów. 

Argenteuil było w XIX wieku popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców Paryża, a także miejscem inspiracji impresjonistów, m.in.Renoire’a i Caillebotte’a. Podczas pobytu w tym mieście, Claude Monet stworzył 250 dzieł, z czego 159 przedstawiało Argenteuil i jego okolice. Najbardziej znane obrazy Moneta z tamtego okresu przedstawiają rewolucję przemysłową, z fabrykami wokół brzegów Sekwany, wiadukt kolejowy, a także przyrodę. Pomimo braku oryginalnych obrazów Claude Moneta, jego dzieła są przedstawione za pomocą nowych technologii. Projekcje, przedstawiające obrazy impresjonisty, towarzyszą zwiedzającym przez całą trasę zwiedzania. Reprodukcje obrazów, przedstawiających widok na Argenteuil, znajdują się m.in. w oknach domu, co pozwala spojrzeć na miasto tak, jak widział je Monet. 

Władze miejskie Argenteuil, które zakupiły i sfinansowały renowację domu Claude’a Moneta, chciały zachować autentyczny charakter miejsca, aby pozwolić zwiedzającym lepiej poznać życie malarza. Pomimo że meble w większości nie są tymi, które znajdowały się w domu artysty, wystrój wnętrz ma odtworzyć atmosferę skromnego XIX-wiecznego domu. 

.W muzeum znajduje się również zrekonstruowana łódź-warsztat Moneta, z której artysta malował widoki Sekwany. Pomimo że niemal wszystko – łącznie z obrazami – jest odtworzone, muzeum ma na celu pozwolenie zwiedzającym wniknąć w świat artysty, poznać warunki, w jakich żył i tworzył. 

Oprac. JM

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 października 2022
Ilustracja: Claude Monet, Boulevard Saint-Denis w Argenteuil zimą.