Cytadela w Aleppo uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji

Cytadela w Aleppo uszkodzona podczas trzęsienia ziemi w Syrii i Turcji

Zabytkowa cytadela w Aleppo w Syrii została znacznie uszkodzona – przekazało we wtorek w oświadczeniu UNESCO, które rozpoczęło badanie szkód w dziedzictwie kulturowym wyrządzonych przez trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. W kataklizmie ucierpiały liczne zabytki w obu krajach.

.Oszacowanie szkód ma na celu szybkie zabezpieczenie i ustabilizowanie cennych budowli – przekazała Organizacja Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury.

Cytadela w Aleppo poważnie uszkodzona

.UNESCO jest „szczególnie zaniepokojone sytuacją w starożytnym mieście Aleppo” w Syrii, które znajduje się na liście zagrożonego światowego dziedzictwa.

„Znaczne uszkodzenia odnotowano w cytadeli. Zachodnia wieża muru starego miasta zawaliła się, a konstrukcja kilku budynków na suku (zadaszonym targowisku) uległa osłabieniu” – przekazało UNESCO.

Bezcenne zabytki architektoniczne a trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

.Organizacja przekazała ponadto, że jest zasmucona wiadomością o zawaleniu się kilku budynków w historycznej cytadeli w mieście Diyarbakir i ogrodach Hevsel w Turcji. Historia tych obiektów, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, sięga czasów starożytnej Grecji i Rzymu.

Wśród innych obiektów dziedzictwa w Trucji, które mogły zostać uszkodzone, wymieniono prehistoryczne sanktuarium Gobekli Tepe; Nemrut Dagi, czyli grobowiec króla Antiocha I (69-34 p.n.e.) oraz stanowisko archeologiczne w Arslantepe, gdzie znajdują się pozostałości budowli z VI tysiąclecia p.n.e. Te trzy obiekty są zlokalizowane w niedużej odległości od epicentrum trzęsienia ziemi w Gaziantep.

Tureckie media poinformowały w poniedziałek, że w wyniku trzęsienia ziemi zniszczeniu uległ zamek w Gaziantep pochodzący z II wieku n.e., zbudowany za czasów Imperium Rzymskiego. W gruzach legło 12 wież zamku, ocalały jedynie fragmenty murów.

Alert UNESCO dla Ukrainy

.„Niszczenie najbardziej cennych zabytków kultury było i jest celem prowadzonych działań militarnych. W Syrii, Iraku, na Bałkanach, dziś zaś na Ukrainie” – pisze prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze”.

„Wśród zagrożonych miejsc olbrzymiej, globalnej wagi są z pewnością miejsca znajdujące się na niezwykle prestiżowej liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie Ukrainy istnieje siedem miejsc z tej listy, a cztery z nich znajdują się w dużych miastach – Kijowie, Lwowie, Czerniowcach i Sewastopolu – co w aktualnych realiach agresji naraża je bezpośrednio na zniszczenie. Nie jest oczywiście żadną pociechą, że zniszczenie dwu z siedmiu miejsc już obecnych na liście UNESCO nie wydaje się możliwe z czysto praktycznych powodów. Nie ulegną zapewne dewastacji obiekt znajdujący się dzisiaj na będącym pod całkowitą kontrolą Rosji Krymie (Chersonez Taurydzki będący pozostałością greckiej kolonii sięgającej czasów V w. p.n.e.) bądź pierwotne lasy bukowe w ukraińskich Karpatach przy granicy z Polską, Słowacją i Rumunią” – przypomina prof. Michał KLEIBER.

„Pozostałym miejscom z listy UNESCO grozi poważne niebezpieczeństwo. Wśród nich jest niewątpliwie Stare Miasto we Lwowie ze swymi licznymi, niezwykle cennymi zabytkami (…). Ze Lwowa niedaleko do kolejnego miejsca z listy – ośmiu drewnianych cerkwi położonych w regionie Karpat (…). W Kijowie, stolicy kraju, znajduje się sobór św. Zofii i ławra Kijowsko-Peczerska. To jeden wpis na liście, ale dwa kompleksy o bardzo wysokim znaczeniu religijnym dla prawosławia (…). Ciekawym, też zagrożonym dzisiaj, miejscem z listy UNESCO jest przebiegający przez zachodnią część kraju transgraniczny łuk triangulacyjny zwany Południkiem Struvego (…). Kolejnym zagrożonym obiektem z listy jest położona w Bukowinie północnej czerniowiecka Rezydencja Metropolitów Bukowińskich i Dalmackich, będąca dziś uniwersytetem”.

.„Bogactwo kulturowe Ukrainy ilustruje dodatkowo fakt, że 17 innych miejsc oczekuje obecnie na wpis na Listę Dziedzictwa UNESCO. Wielu z tych pięknych i historycznie ważnych zabytków grozi dramatyczny los. Koszmar możliwych zniszczeń widać dzisiaj wyraźnie na przykładach już dokonywanych dewastacji” – podkreśla prof. Michał KLEIBER.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 lutego 2023