Donosy w Rosji na sąsiadów i najbliższych. Tradycja czasów ZSRR ma się bardzo dobrze

„Mój Donos” to internetowa aplikacja, którą początkowo dla żartu założył informatyk, który tuż po inwazji Kremla na Ukrainę, opuścił Rosję. Jednak wiele osób potraktowało poważnie inicjatywę mężczyzny i w ciągu pół roku przysłało tam ponad 5 tysięcy donosów. Jak widać donosy w Rosji, czyli tradycja z przeszłości ma się do dziś bardzo dobrze.

„Mój Donos” to internetowa aplikacja, którą początkowo dla żartu założył informatyk, który tuż po inwazji Kremla na Ukrainę, opuścił Rosję. Jednak wiele osób potraktowało poważnie inicjatywę mężczyzny i w ciągu pół roku przysłało tam ponad 5 tysięcy donosów. Jak widać donosy w Rosji, czyli tradycja z przeszłości ma się do dziś bardzo dobrze.

Donosy w Rosji – to już tradycja

.Rosjanie donosili na swoich sąsiadów, krewnych i znajomych, nie zważając na to, że w opisie aplikacji wyraźnie zaznaczono, że nie ma ona charakteru oficjalnego i powinna być traktowana w sposób żartobliwy. Donosy w Rosji mają się dobrze. Do maja 2023 roku aplikację pobrało ponad 10 tys. osób. Chociaż większość spośród nich zrozumiała cel przedsięwzięcia i odniosła się do niego z humorem, znalazło się też liczne grono użytkowników, którzy zareagowali zupełnie inaczej – poinformowały opozycyjne media.

Możem Objasnit’ przytoczył kilka przykładów donosów, dotyczących m.in. „niewłaściwej” postawy wobec inwazji Kremla na Ukrainę.

„Proszę wysłać Aleksieja na służbę podczas specjalnej operacji wojskowej (propagandowe określenie agresji na sąsiedni kraj ). Dwukrotnie próbowano zmobilizować go do armii, lecz dwukrotnie to zignorował. Doradzam, żeby wysłać mu wezwanie w formie elektronicznej. Ten człowiek ma bogate doświadczenie bojowe zdobyte w Czeczenii” – pisał jeden z donosicieli.

Inne skargi odnosiły się do rzekomo nieuzasadnionej krytyki pod adresem Kremla. „Taki młody i już przeciwko polityce Putina. Wzywa wszystkich Rosjan do złożenia broni na Ukrainie i oddania się w niewolę! Czy tego nie widzicie?” – denerwował się kolejny użytkownik aplikacji.

Dlaczego Rosjanie tak chętnie donoszą?

.Około 50 proc. donosów złożono na sąsiadów i znajomych, a około 20 proc. zawierało dokładne opisy rzekomych „naruszeń prawa” wraz z danymi osobowymi „sprawców” oraz adresami ich profili w sieciach społecznościowych. Sześć donosów napisała pewna dziewczyna, próbując zemścić się w ten sposób na swoim byłym partnerze – powiadomił Możem Objasnit’.

Informatyk przyznał w rozmowie z opozycyjnymi mediami, że rozumie przyczyny, dla których Rosjanie tak chętnie składają donosy.

„Spodziewałem się tego i trzeba się tego spodziewać. Każdy, kto walczy o wolność, powinien być na to gotowy. Donos to próba anonimowego wystrzelenia z procy w okno sąsiada, czyli dokładnie tak, jak wyglądało to w (czasach) ZSRR” – ocenił 36-latek z Moskwy, cytowany przez portal Poligon.

Działania skopiowane z przeszłości

.Podobnie jak Sowieci w latach 80., Rosjanie są dzisiaj zakładnikami geopolityki i rzeczywistości gospodarczej. To sprawia, że jest im coraz trudniej kontrolować rzeczywistość – pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” George FRIEDMAN.

„Obiektywnie: Rosja jest potęgą słabnącą pod względem gospodarczym i demograficznym” – powiedział Richard Moore, szef brytyjskiej Tajnej Służby Wywiadowczej (MI6) cytowany w „Sunday Times”. Nietrudno zgadnąć, że taka wypowiedź wywołała nerwową reakcję Władimira Putina, który proszony o komentarz do słów Moore’a podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu odpowiedział: „Po pierwsze, nowy szef MI6 jest nowym i młodym liderem. Podejrzewam, że zdobędzie więcej doświadczenia i zmieni swoją ocenę. Po drugie, jeśli Rosja jest słabnącym mocarstwem, to czemu się nią przejmować? Jeśli wierzysz w to, co mówisz, to zachowaj spokój i nie pogarszaj rosyjsko-brytyjskich relacji. Bez względu na twoje ingerencje rozwój naszych stosunków, który jest coraz lepszy, będzie kontynuowany. Wielka Brytania należy do nielicznych krajów w Europie i na świecie, z którymi utrzymaliśmy dobre powiązania gospodarcze.

Nawet w minionym roku pandemii, kiedy nasze obroty handlowe z wieloma krajami świata zostały mocno zredukowane, w przypadku Wielkiej Brytanii wzrosły o 54 proc. To rekordowa wartość. Jeśli więc nie będziecie się (wy – Brytyjczycy – red.) wtrącać, wszystko będzie dobrze i Rosja dzięki handlowi prawdopodobnie przekształci się z kraju słabnącego w kwitnący. Bardzo chcielibyśmy, aby stosunki rosyjsko-brytyjskie ułatwiły ten proces” – czytamy w tekście „Rosja Putina podąża ścieżką, którą wcześniej szedł ZSRR”.

PAP/ Wszystko co Najważniejsze/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 sierpnia 2023