Dzień Niepodległości Ukrainy

Dzień Niepodległości Ukrainy

Wojna nie pozwala Ukrainie na huczne świętowanie przypadającego w czwartek Dnia Niepodległości. Drugi rok z kolei w Kijowie nie będzie uroczystych obchodów. Mieszkańcy miasta obawiają się, że spędzą święto w schronach, ukrywając się przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

Dzień Niepodległości Ukrainy

.„Zagrożenie atakami rakietowymi jest tutaj codziennie, ale wiemy, że dla Rosji ważne są symbole. Sądzę, że ataki będą” – powiedziała Radosława, mieszkanka Chreszczatyku.

Jest to główna ulica Kijowa, która przecina Majdan Niepodległości. Centralny plac miasta, gdzie odbywały się ukraińskie rewolucje i najważniejsze wydarzenia państwowe. To tutaj prawie co roku z okazji Dnia Niepodległości 24 sierpnia dumnie maszerowali żołnierze i sunęły czołgi.

W tym roku w Dniu Niepodległości w stolicy Ukrainy również stoją czołgi. Są to jednak egzemplarze rosyjskich maszyn, zniszczonych podczas wojny obronnej przeciw Rosji. Zgromadzeni wokół nich ludzie patrzą na pogięte od wybuchów pocisków i spalone maszyny, ostrzegając w dyskusjach Rosjan, by nie śmieli sięgać po ich ziemię.

„Pokazujemy tutaj światu, a może przede wszystkim sobie, o co walczymy i dla kogo walczymy. Lepsze byłoby, oczywiście, świętowanie jak dawniej w czasach pokoju, ale tak się nie da. Jest wojna i każdy musi ją oglądać” – mówi mężczyzna, stojący przy jednym ze spalonych czołgów.

Zachód i Ukraina

.Ukraińska pisarka, zaznacza w tekście „Dlaczego Zachód nie docenił Ukrainy„, że: „Ukraina, państwo niezależne dopiero od trzech dekad, jest również postrzegana jako „piękna osóbka”. Ukraińskie głosy pojawiające się w reportażach poświęconych rosyjskiej wojnie miały być emocjonalne, płaczliwe, roztrzęsione, ale nie miarodajne. Dodawano po nich często komentarz eksperta spoza Ukrainy, którego zadaniem było ocenić sytuację „obiektywnie”. Wydawcy tych programów nie pomyśleli, że okazywanie emocji może iść w parze z wiarygodnością, niepomni tego, że eksperci ukraińscy służyli nieprzerwanie fachową wiedzą pomimo silnych emocji związanych z tym, że ich rodziny znajdowały się w niebezpieczeństwie lub bombardowano ich domy”.

„Trudno się zatem dziwić, że opór, jedność oraz jasne poczucie historii i obywatelskiej tożsamości, którymi wykazali się Ukraińcy w ciągu miesięcy następujących po inwazji, wprawiły świat w zdumienie. Cechy te kłóciły się po prostu z wcześniejszym obrazem ich kraju” – dodaje.

Dzień Niepodległości Ukrainy – bez dużych wydarzeń

.W Dniu Niepodległości w Kijowie nie zaplanowano żadnych dużych wydarzeń. Władze starają się nie dopuścić do powstawania skupisk ludzi, którzy mogliby stać się ofiarami nalotu rosyjskich rakiet. Przewidziana jest msza święta w intencji ojczyzny, wiadomo także, że prezydent Wołodymyr Zełenski spotka się z żołnierzami, którym wręczy nagrody państwowe.

Ukraina obchodzi Dzień Niepodległości w dniu proklamowania Aktu Niepodległości 24 sierpnia 1991 roku. W grudniu tegoż roku odbyło się referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością kraju. Polska uznała niepodległość Ukrainy jako pierwszy kraj na świecie. Nastąpiło to 2 grudnia 1991 roku.

W czwartek mija także półtora roku od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę. Wkroczenie rosyjskich wojsk 24 lutego 2022 roku zapoczątkowało otwarty etap wojny, która ciągnie się od wiosny 2014 roku. Wojna ta została wtedy wywołana, gdy utrzymywane przez Moskwę bojówki proklamowały na wschodzie Ukrainy dwie tzw. republiki ludowe, doniecką i ługańską.

Narodziny nowej Europy

.Pisarka i grand reporter „Le Figaro”, Laure MANDEVILLE i filozof polityki, prof. Konstantyn SIGOW, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzą, że: „Nawet już po ogłoszeniu niepodległości ludzie na Zachodzie nie kwapili się, aby włączyć Ukrainę do swoich map geograficznych i mentalnych! Mówiono, że to krucha konstrukcja, której trwałości zagraża opozycja między zachodnią częścią kraju, niegdyś należącą do Polski, a rosyjskojęzyczną częścią wschodnią. Te różnice nie przeszkadzały najważniejszemu: wyłonieniu się aktora politycznego, który chciał wyrwać się spod sowietyzmu i dominacji Moskwy. Pomarańczowa rewolucja z 2004 roku i później ruch Majdanu w 2014 roku przypieczętowały aspirację ukraińskiego społeczeństwa do suwerenności i demokracji”.

„Jakkolwiek byłby podzielony i chory, przysypiający Zachód w końcu zrozumiał stawkę tej gigantycznej rozgrywki i zwarł szeregi, aby zapewnić Ukrainę o jedności. Pod amerykańskim przywództwem, mimo ewidentnych podziałów, zjednoczył siły, wprowadzając szereg bezprecedensowych sankcji i wkraczając na drogę rewolucji energetycznej w celu uwolnienia się od zależności od Rosji. Zaczął też dozbrajać Ukrainę. Ta zdeterminowana reakcja zaskoczyła Putina, który oparł swoją strategię na naszej słabości, nie doceniając tak Zachodu, jak Ukraińców – piszą Laure MANDEVILLE i prof. Konstantyn SIGOW w książce „Narodziny nowej Europy. Ukraina nas obudziła„.

PAP/Jarosław Junko/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 sierpnia 2023