Dziennikarstwo, które zmienia świat.
Raport The Pulitzer Center on Crisis Reporting

Dziennikarstwo, które zmienia świat. Raport The Pulitzer Center on Crisis Reporting

W 2021 roku 332 dziennikarzy z 84 krajów otrzymało wsparcie Centrum Pulitzera (ang. The Pulitzer Center on Crisis Reporting) w przygotowaniu autorskich reportaży. Poruszyły one temat dyskryminacji mniejszości w indyjskim stanie Radżastan oraz degradacji amazońskich lasów na skutek nielegalnej hodowli bydła na potrzeby amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.

„Centrum (Pulitzera – przyp. red.) reprezentuje coś, co w dzisiejszym świecie dziennikarstwa jest coraz rzadsze. Skupia się na reportażu: czystym, ambitnym, wielkim reportażu. Największym. Najcięższych tematach. Tych, na które tak niewiele organizacji informacyjnych ma środki lub odwagę, by je podjąć– twierdzi Dean Baquet, redaktor naczelny New York Times. Dziennikarstwo wysokojakościowe ma swoją wartość.

Jedną z głównych idei przyświecających założycielom Centrum Pulitizera powstałego w 2006 roku było stworzenie skutecznej platformy wsparcia niezależnych twórców reportaży. „Posiadanie Pulitzer Center jako instytucji wspierającej moją pracę dało mi znacznie większą wiarygodność w moim reportażu, jako 23-letniemu freelancerowi i pomogło ludziom traktować mnie i moją pracę bardziej poważnie” mówi Jack Brook, stypendysta Pulitzer Center.

Marek MILLER: Deklaracja Niepodległości Reportażu

W ramach Rainforest Investigations Network 20 dziennikarzy z 10 krajów przygotowało reportaż na temat nielegalnej hodowli bydła na wylesionych terenach w Amazonii. W wyniku ich śledztwa odkryto, że pozyskaną z hodowli skórę wykorzystuje się w produkcji luksusowych samochodów. Tekst na ten temat opublikował The New York Times. Artykuł został zacytowany podczas rozprawy w brazylijskim sądzie i przyczynił się do uznania, że prawo zmniejszające terytorium rezerwatu Jaci-Paraná w Amazonii jest niezgodne z tamtejszą konstytucją.

Jacques ATTALI: Dziennikarstwo. Wielka profesja, kluczowa dla demokracji

Stypendyści Centrum w 2021 roku otrzymali ponad 50 nagród, w tym dwie nagrody Pulitzera, dwie Documentary Emmy News, nagrodę Peabody, nagrodę George’a Polk’a, nagrodę Edwarda R. Murrowa, cztery nagrody dziennikarstwa internetowego (OJA), cztery nagrody Overseas Press Club (OPC) i trzy nagrody Sigma Data Journalism Awards. Uhonorowane projekty dotyczą takich zagadnień, jak COVID-19 i nierówność w dostępie do szczepień, sprawiedliwość rasowa, zmiany klimatyczne, równość płci, prawa rdzennych mieszkańców i migracja. Dziennikarstwo wysokojakościowe to także nagroda za reportaż Abrahm Lustgarten i Meridith Kohut pt. „Refugees From the Earth”, który dotyczy potencjalnego problemu osób migrujących z Ameryki Środkowej, Meksyku i Stanów Zjednoczonych na skutek zmian klimatu. Reportaż zdobył nagrodę Whitmana Bassowa, przyznawaną najlepszym reporterom poświęcających się zagadnieniu międzynarodowych kwestii środowiskowych.

.Centrum wspiera projekty edukacyjne, w których uczestniczyło blisko 20 tysięcy uczniów i nauczycieli. W 2021 roku Centrum pomogło przy organizacji 52 wydarzeń, w których wzięło udział prawie 2,5 tysiąca uczestników.

Czytaj więcej: The Pulitzer Center on Crisis Reporting. 2021 annual review

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 stycznia 2022