Giuliano da Empoli z nagrodą za najlepszą francuską powieść Akademii Francuskiej
Akademia Francuska ogłosiła nazwisko autora, który otrzyma tegoroczną Grand Prix du roman de l’Académie Française, przyznawaną co roku za najlepszą powieść.Członkowie Akademii Francuskiej nagrodziliGiuliano da Empoli.
.Za najlepszą powieść 2022 roku Akademia Francuska uznała książkę „Le Mage du Kremlin” Giuliano da Empoli. Autor poprzez postać odzwierciedlającą „szarą eminencję” Kremla pokazuje system władzy Władimira Putina od strony intryg dziejących się na Kremlu. Historia powieściGiuliano da Empoli dzieje się w sercu władzy rosyjskiej, wokół afer związanych z oligarchami, dezinformacji i wojen toczonych przez Rosję w ostatnich latach.
Książka Giuliana da Empoli znajduje się również w gronie czterech finalistów nagrody Goncourtów, najważniejszej francuskiej nagrody literackiej.
Nagroda Grand Prix du roman de l’Académie Française została utworzona w 1914 roku i co roku nagradza powieść uznaną przed członków Akademii Francuskiej za najlepszą powieść roku. Akademia Francuska nagrodziła już wcześniej takich autorów jak Étienne de Montety (w 2020 roku za powieść nawiązującą do morderstwa księdza podczas mszy w 2016 roku), Patrick Modiano (w 1972 roku), Antoine de Saint-Exupéry (w 1939r.) czy Georges Bernanos (w 1936r., za „Pamiętnik wiejskiego proboszcza”).
Grand Prix du roman de l’Académie Française jest jedną z ponad dwudziestu nagród, przyznawanych przez instytucję, w różnych dziedzinach literackich, ale również w dziedzinie krytyki literackiej, kina czy piosenki francuskiej.
Akademia Francuska została utworzona w 1635 roku przez kardynała Richelieu. Instytucja, będąca jedną z akademii tworzących Institut de France, ma na celu ochronę i promowanie języka francuskiego i dbanie o poprawną formę języka. Akademia Francuska jest najwyższą instancją w kraju, ustalającą normy językowe.
Członkowie Akademii Francuskiej, nazywani „nieśmiertelnymi”, wybierani są spośród intelektualistów, polityków i pisarzy. Akademia zawsze liczy 40 członków, wśród których w historii znaleźli się m.in. Chateaubriand, Lamartine, Paul Valéry, François Mauriac, Marcel Pagnol czy Jean Cocteau.
.Obecnie do Akademii Francuskiej należą tak wybitne osobistości literatury i filozofii jak Dominique Bona, Alain Finkielkraut, Pierre Nora czy Erik Orsenna.
Oprac. JM