Grand Orient de France świętuje swoje 250 lecie

Grand Orient de France

Z okazji 250 lecia Grand Orient de France Georges Sérignac, Wielki Mistrz loży, udzielił wywiadu dziennikowi „Le Figaro”.

Georges Sérignac, 69 lat. z zawodu weterynarz, został Wielkim Mistrzem Grand Orient de France (GODF) w 2021 roku.

Czym jest Grand Orient de France?

.Grand Orient de France to pierwsza obediencja Francji, gromadząca 1400 loże z całego kraju. W jej szeregach działa 54 tys. wolnomularzy, w tym 7 tys. kobiet.

Pod obecną nazwą obediencja działa od 1773 roku, w którym to roku masoneria przeszła ważną reformę: po raz pierwszy mistrzowie loży zostali wybrani przez członków, każda loża dysponowała też odtąd jednym głosem w obediencji bez względu na jej „ważność”, a więc bez względu na to, czy jest lożą z Paryża, czy z prowincji.

Obediencja pod innymi nazwami działała od 1728 roku, niedługo po tym gdy zaczęła rozwijać się masoneria (czyli od 1717 roku) w Wielkiej Brytanii.

Grand Orient de France i wiara w Boga

.”Według pierwszych rytuałów, Wielkim Architektem Świata jest Bóg” – przypomina Georges Sérignac w rozmowie z „Le Figaro”. „Z czasem to określenie stało się bardziej symboliczne, wyjaśniające obecność istoty wyższej, także poprzez fizykę, matematykę, teorie związane z metafizyką. Wielki Architekt Świata stanowi siłę wyższą, która może, lub nie, być Bogiem religii monoteistycznych. Tak właśnie to określamy traktując indywidualną wiarę w kategoriach intymnych, osobistych. Nasi członkowie są wolni, aby wierzyć, aby nie wierzyć, praktykować religię, bądź nie, mają w tym całkowitą wolność” – mówi Georges Sérignac.

GODF – na prawo czy na lewo?

.Obediencja nie ma oblicza ideowego w politycznym tego słowa znaczeniu. Trudno uznać, że jest obediencją lewicową czy prawicową. „Nie mamy linii politycznej. Nie jesteśmy partią polityczną, lecz kołem wolnych i niezależnych w myśleniu ludzi. Ta wolność jest cechą immanentną każdego z członków pozwalającą im formułować własne opinie polityczne. Oczywiście z wykluczeniem opinii o charakterze rasistowskich, ksenofobicznych, obrażających innych, to bowiem zgodnie z procedurami powoduje usunięcie z naszych szeregów” – przypomina Georges Sérignac.

Islamizacja Francji źródłem niepokoju Wielkiego Mistrza Grand Orient de France

.Georges Sérignac zwraca uwagę na rosnące w siłę wspólnoty muzułmańskie we Francji, które nie respektują zasad Republiki konstytuujących Francję. „Ich wizja państwa i wspólnoty jest odmienna, oparta na religii i autorytecie przywódców religijnych. Daleki jestem od twierdzenia, że mamy dziś do czynienia z teokracją islamistyczną we Francji, mamy jednakże poważne napięcia, których jest coraz więcej. Niezbędne jest, aby Republika przypominała swoje zasady, aby osiągnęła to (z islamem), co udało się osiągnąć z religią katolicką. Można mieć odmienne wizje społeczeństwa, ale zawsze będziemy bronić zasad republikańskich, wolności, równości” – mówi Georges Sérignac.

„Jedyna tożsamość, jaką mamy, to tożsamość narodowa. Niezależnie czy jesteśmy gejem, czarnym, białym, chrześcijaninem, muzułmaninem, wpierw jesteśmy Francuzem, należymy do wspólnoty narodowej we wspólnocie równych praw. Opowiadamy się przeciw jakimkolwiek formom komunitaryzmu. Jest tylko jedna wspólnota. I jest to wspólnota narodowa, wspólnota respektująca każdą kulturę, każdą religię” – mówi Georges Sérignac.

Le Figaro/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 czerwca 2023