Grupa Wagnera zdestabilizuje Afrykę, zdecydowane reakcje Zachodu

Grupa Wagnera zdestabilizuje Afrykę, zdecydowane reakcje Zachodu

Wspierana przez Kreml Grupa Wagnera została oskarżona przez Stany Zjednoczone o ingerowanie w wewnętrzne sprawy krajów afrykańskich i “zwiększenie prawdopodobieństwa wzrostu brutalnego ekstremizmu” w regionie Sahelu; Rosja odrzuca te zarzuty – poinformował w środę portal stacji Al-Dżazira.

.Grupa Wagnera została oskarżona przez zastępcę stałego przedstawiciela USA przy ONZ Richarda Millsa na wtorkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ o nieumiejętność przeciwdziałania zagrożeniu ze strony grup zbrojnych, okradanie krajów z ich zasobów, a także dopuszczanie się naruszeń praw człowieka oraz zagrażanie bezpieczeństwu sił pokojowych i personelu ONZ w krajach Afryki Zachodniej i Sahelu.

Francuski dyplomata Isis Jaraud-Darnault powtórzył słowa Millsa, mówiąc, że działania rosyjskich najemników Wagnera okazały się “całkowicie nieskuteczne w walce z terroryzmem”.

Rosyjska destabilizacja w Sahelu

.”Nie można ignorować destabilizującej roli, jaką Grupa Wagnera odgrywa w regionie. Są oni częścią problemu, a nie rozwiązania” – powiedział zastępca ambasadora Wielkiej Brytanii przy ONZ James Kariuki, mówiąc o pogorszeniu bezpieczeństwa w Mali, Burkina Faso, Nigerii i w basenie jeziora.

Zastępca ambasadora Rosji przy ONZ Anna Jewstigniejewa odrzuciła próby “oczerniania rosyjskiej pomocy dla Mali”, gdzie Moskwa zawarła dwustronne porozumienie o pomocy dla rządu tymczasowego; dodała również, że Rosja pomaga “innym krajom Afryki”.

“Oskarżenia wobec Rosji są po prostu zdumiewające, biorąc pod uwagę zdrowy rozsądek” – powiedziała Jestigniejewa, dodając, że zarzuty te dyskredytują afrykańskich przywódców próbujących rozwiązywać własne problemy i decydować, z kim chcą współpracować.

Prywatna armia “kucharza Putina”

.Grupa Wagnera to prywatna armia, kierowana i finansowana przez biznesmena Jewgienija Prigożyna, blisko związanego z Władimirem Putinem. Poza tym, że angażuje się w krajach Afryki, w ostatnich tygodniach werbuje najemników wśród kryminalistów w rosyjskich zakładach karnych.

Giovanie Biha, zastępczyni Specjalnego Przedstawiciela Sekretarza Generalnego w Biurze Narodów Zjednoczonych ds. Afryki Zachodniej i Sahelu powiedziała, że “ponownie wzrósł poziom niebezpieczeństwa w dużej części regionu”, z powodu działań grup zbrojnych, “brutalnych ekstremistów” i grup przestępczych. Dodała, że w całym Sahelu zamknięto prawie 7 tys. ośrodków zdrowia i ponad 10 tys. szkół, co pozbawiło miliony dzieci dostępu do edukacji i opieki zdrowotnej. Dodała też, że w omawianym regionie grupy zbrojne walczą o dominację i kontrolę nad zasobami, a centralny Sahel stoi w obliczu “bezprecedensowego poziomu zagrożeń i wyzwań humanitarnych, niestabilności społeczno-politycznej, dodatkowo spotęgowanej przez wpływ zmian klimatycznych, a także braku bezpieczeństwa żywnościowego, który został zaostrzony przez konflikt na Ukrainie”.

Według najnowszego raportu sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa ponad 18,6 mln osób w regionie doświadcza “poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego” – co oznacza wzrost o 5,6 mln od końca czerwca 2022 roku. Najbardziej dotknięte tym zagrożeniem są Burkina Faso, Niger i Nigeria.

Operacja “Arka Noego”

.Na temat przecieków medialnych mówiących o złym stanie zdrowotnym rosyjskiego przywódcy oraz planów jego ewakuacji w przypadku przeprowadzenia w Rosji skutecznego zamachu stanu na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Edward LUCAS w tekście “Rosnące spekulacje na temat losu Władimira Putina pokazują jego słabość“.

“Podczas gdy reputacja Zełenskiego jest bez mała kuloodporna, pozycja Władimira Putina zaczyna słabnąć. Informacje na ten temat znajdują rzeszę odbiorców. Najnowszy news dotyczy rzekomej operacji „Arka Noego”, w ramach której rosyjski przywódca ma zostać wywieziony w bezpieczne miejsce, prawdopodobnie do Ameryki Południowej, gdzie ma schronić się przed zamachem stanu”.

“Źródłem informacji jest Abbas Gallyamov, były kremlowski autor przemów mieszkający obecnie w Izraelu. Jego post na Telegramie zawiera kilka zaskakujących szczegółów: na miejsce ucieczki pierwotnie były wybrane Chiny, ale władze w Pekinie nie wykazały szczególnego entuzjazmu wobec tego pomysłu. Obecnie preferowanym kierunkiem jest Wenezuela, a za uzgodnienia odpowiada Igor Sieczin, szef państwowego koncernu naftowego Rosnieft (mającego bliskie powiązania z wenezuelskim reżimem). Inny kanał Telegramu, General SVR, podający się za dzieło dysydenckich informatorów rosyjskiego wywiadu zagranicznego, opublikował ciąg intymnych szczegółów skatologicznych związanych z rzekomo szwankującym zdrowiem rosyjskiego przywódcy” – pisze Edward LUCAS.

Mit “Trzeciego Rzymu”

.Na temat historii rosyjskiego imperializmu na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze prof. Andrzej NOWAK w tekście “Imperiofobia z innej perspektywy“. Autor ukazuje w nim również jak Rosja była widziana na przestrzeni stuleci w Hiszpanii a także innych państwach Europy Zachodniej.

“Moskwa identyfikuje się najpierw i przede wszystkim poprzez prawosławie (Bizancjum), które za głównego, śmiertelnego wroga uznaje świat katolicki (Rzym papieski i wszystkie katolickie kraje, czyli do XVI wieku całą środkową i zachodnią Europę). Dlatego stwierdzenie autorki o „szacunku, którym Rosja zawsze darzyła Europę Zachodnią” – jest po prostu nieprawdziwe”.

.”Moskwa, jako nowy ośrodek polityczny prawosławnej Rusi, wyrasta pod trwającym 240 lat panowaniem Mongołów, tzw. Złotej Hordy. O tym trwającym od 1240 do 1480 roku „epizodzie” autorka nie wspomina nawet jednym słowem. Jego znaczenia nie da się sprowadzić tylko do szyderstwa z powiedzenia „podrap Rosjanina, a pod spodem znajdziesz Tatara”. Panowanie mongolskie wzmocniło po prostu izolację znacznej części Rusi (z Moskwą na czele) od Europy oraz umocniło chęć przeciwstawienia Rosji – Europie. To jest chęć samych Rosjan, również współczesnych Rosjan, a nie tylko europejskich „rusofobów”. Warto może wspomnieć, że w największym plebiscycie na bohatera-symbol Rosji („Imia Rossija” z 2007 roku, wzięło w nim udział 50 milionów Rosjan) bezkonkurencyjny okazał się Aleksander Newski, średniowieczny symbol kolaboracji z Mongołami i odwiecznej walki Moskwy/Rosji z Zachodem. Dodajmy, że Stalin zajął w tym plebiscycie trzecie miejsce. Podkreślmy raz jeszcze: do końca XVII wieku Rosja sama z własnej woli izoluje się od „łacińskiego” Zachodu. Ma to istotne konsekwencje kulturowe, które nie są „winą” rusofobii, tylko częścią rzeczywistości samej Rosji” – pisze prof. Andrzej NOWAK.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2023
Fot. Flickr/U.S. Army Southern European Task Force, Africa