Holandia zwróci zrabowane dzieła sztuki ze Sri Lanki

Zrabowane dzieła sztuki

Holenderski sekretarz stanu ds. kultury Gunay Uslu podpisał w poniedziałek w stolicy Sri Lanki Kolombo umowę o zwróceniu zrabowanych przez Holandię dzieł sztuki z czasów kolonialnej okupacji, informuje ministerstwo kultury.

Zrabowane dzieła sztuki

.Zwrócone zostaną częściowo pokryta srebrem i złotem oraz wysadzana rubinami armata z brązu, złote i srebrne miecze ceremonialne (kastany), dwa karabiny oraz nóż syngaleski.

Na razie wszystkie przedmioty, które trafiły do Niderlandów podczas holenderskiej okupacji azjatyckiego kraju, znajdują się w Rijksmuseum w Amsterdamie. Jak wynika z informacji resortu kultury, zrabowane dzieła sztuki trafią w ręce prawowitych właścicieli w ciągu najbliższych miesięcy.

Niderlandy zwróciły również w ubiegłym miesiącu przeszło 470 zrabowanych przedmiotów Indonezji. Wcześniej znajdowały się one w Muzeum Etnologicznym w Lejdzie oraz amsterdamskim Rijksmuseum.

Przez reparacje do pojednania

.Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, Karol NAWROCKI, w tekście „Przez reparacje do pojednania” zaznacza, że: „Słyszę też czasem, że niemal cała Europa doświadczyła skutków II wojny światowej i gdyby wszystkie rządy domagały się teraz reparacji, roszczeniom nie byłoby końca. Ktoś, kto powołuje się na taki argument, najwyraźniej nie zna specyfiki niemieckiej okupacji ziem polskich, nieporównanie straszniejszej niż w zachodniej Europie. Prawie 6 milionów ofiar, masowa eksterminacja w obozach, pokazowe i potajemne egzekucje, przymusowe wysiedlenia, grabież dóbr kultury, celowe burzenie miast i palenie wsi – to wszystko nie tylko pozostawiło głębokie traumy, lecz również przyniosło horrendalne straty, które da się w miarę precyzyjnie wyliczyć. Żaden z naszych przodków, który został zamordowany w latach II wojny światowej lub w inny sposób doświadczył wtedy okrucieństwa, nie dał nam prawa, aby w jego imieniu dokonać pełnej abolicji tych wszystkich krzywd, które wyrządzili Niemcy”/

„Owszem, Niemcy są naszym sąsiadem, z którym w XXI w. chcemy budować dobre relacje jako partnerzy w NATO i Unii Europejskiej. Reparacje wojenne byłyby krokiem milowym na tej drodze – aktem twardej, materialnej sprawiedliwości. Mam nadzieję, że również rząd w Berlinie zacznie dostrzegać w nich szansę na autentyczne pojednanie między naszymi narodami” – dodaje Karol NAWROCKI.

Aktualność historii II wojny światowej

.Premier Rzeczpospolitej, Mateusz MORAWIECKI, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Druga wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku. III Rzesza Niemiecka niesprowokowana i bez żadnej zapowiedzi rozpoczęła inwazję na Polskę. Jednym z pierwszych aktów wojny był ostrzał polskiej składnicy amunicji na półwyspie Westerplatte. Ogień w kierunku polskich żołnierzy otworzył pancernik „Schleswig-Holstein”, który przybył wcześniej do Gdańska z rzekomo pokojową wizytą”.

„Zdolność do zmierzenia się z prawdą o II wojnie światowej jest naszą powinnością nie tylko wobec przeszłości, ale również naszym obowiązkiem wobec przyszłości. Fakt, że powojenne Niemcy tak szybko zostały włączone z powrotem do wspólnoty międzynarodowej bez konieczności dogłębnego rozliczenia wojennych zbrodniarzy, otworzył furtkę do relatywizacji zła. W polityce rzadko jest miejsce na moralizowanie, ale kiedy przychodzi do oceny totalitaryzmów, nie możemy mieć wątpliwości – to było zło absolutne, a sprawcy wykluczyli się raz na zawsze ze wspólnoty ludzkiej. Tymczasem coraz częściej słyszymy i czytamy o współwinie ofiar. Stąd już tylko krok do całkowitego odwrócenia historii i postawienia jej na głowie. Wobec Polski ten krok zrobił nie kto inny jak Władimir Putin. Rosyjska propaganda od lat stara się wmówić światu, że Polska jest odpowiedzialna za wybuch II wojny światowej. Kłamstwo tak bezczelne, że aż absurdalne, to jedna z podstawowych cech propagandy totalitarnej” – pisze Mateusz MORAWIECKI w tekście „Aktualność historii II wojny światowej„.

PAP/Andrzej Pawluszek/WszytskocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 sierpnia 2023