Ile dzieci z Ukrainy urodziło się w Polsce?

Ile dzieci z Ukrainy urodziło się w Polsce?

Z danych NFZ wynika, że w ubiegłym roku w Polsce urodziło się blisko 2,5 tys. dzieci z Ukrainy, a łączny koszt świadczeń medycznych dla ukraińskich uchodźców wyniósł 514 602 174,62 zł.

.Dzięki specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, jaka obowiązuje od marca ubiegłego roku, ukraińscy obywatele, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego, mogą korzystać z opieki medycznej w naszym kraju na równi z ubezpieczonymi polskimi obywatelami. Na ich leczenie Narodowy Fundusz Zdrowia otrzymuje bowiem specjalną dotację celową z budżetu państwa z tzw. Funduszu Pomocy.

Wśród blisko 752 tys. wykonanych w ciągu pół roku świadczeń zdrowotnych dla pacjentów z Ukrainy na pierwszym miejscu pod względem kosztów leczenia, w tym refundacji leków (23,4 mln zł, liczba świadczeń – 7481) jest “inna opieka medyczna” – w tym pojęciu mieści się m.in. radioterapia, chemioterapia, przetaczanie krwi. Na drugim miejscu (3683 świadczenia za ponad 9,7 mln zł) są wirusowe i inne określone zakażenia jelitowe – czytamy na łamach “Rzeczpospolitej”, która dotarła do danych NFZ.

Jak wskazano, w Polsce leczono także ponad 7,3 tys. przypadków nowotworów złośliwych sutka (koszt: 9,5 mln zł), 837 białaczek limfatycznych (9,2 mln zł) i 14,3 tys. przewlekłych niewydolności nerek (8,8 mln zł). Największa liczba świadczeń wśród wszystkich wymienionych chorób i porad – 63 811 – dotyczy leczenia próchnicy zębów (koszt 8,7 mln zł). Na drugim miejscu – 35 078 wykonanych świadczeń – dotyczy przeziębienia (koszt 2,8 mln zł) i trzecim – nadciśnienia (24 tys. świadczeń za 2,3 mln zł).

Dzieci z Ukrainy urodzone w Polsce

.Z danych NFZ wynika, że w Polsce urodziło się 1635 dzieci obywateli Ukrainy (koszt 4,3 mln zł) i 930 poprzez cesarskie cięcie (koszt 3,3 mln zł) – czytamy. “Rz” zauważa, że niewiele jest świadczeń związanych z COVID-19. Podkreślono również, że w Polsce leczeni są także ranni ukraińscy żołnierze.

“W grudniu ubiegłego roku resort zdrowia podawał, że leczymy ponad 100 ukraińskich żołnierzy i ok. 2–3 tys. ukraińskich cywilów” – wskazano. Powołując się na dane Ministerstwa Zdrowia “Rzeczpospolita” podaje, że łączne koszty tych świadczeń za okres marzec–grudzień 2022 r. wyniosły 514 602 174,62 zł. Środki na ten rok zostały zaplanowane w wysokości 827 892 000 zł.

Gazeta zauważa, że z ukraińskimi pacjentami jest “dużo problemów”. “Brakuje kompleksowych, systemowych rozwiązań, np. dotyczących tłumaczeń dokumentów medycznych pacjentów z Ukrainy. Resort nawet nie określił, w jakim języku miałaby być skonstruowana zgoda na leczenie, którą pacjent podpisuje – mówił w rozmowie z gazetą Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie, specjalista położnictwa i ginekologii.

Pomoc, która zmieniła wszystko

.Zapierająca dech w piersiach życzliwość milionów Polaków, którzy przyjęli pod swój dach ukraińskich uchodźców na zawsze zmieni relacje pomiędzy narodami polskim i ukraińskim – pisze na łamach “Wszystko co Najważniejsze” prof. Serhy YEKELCHYK, wykładowca historii i slawistyki na University of Victoria w Kanadzie. “Jeżeli Polacy będą traktowani jak rodzina, nie warto toczyć bitew o historyczne zaszłości. Potrzeba będzie raczej uczciwego uznania faktów i wzajemnego wybaczenia” – dodaje prof. Yekelchyk.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2023