Ile lat ma najstarszy instrument muzyczny świata?
Prehistoryczni ludzie używali ich do komunikacji na duże odległości lub do przywoływania dzikich ptaków. Archeologowie wykopali w Izraelu najstarsze na Bliskim Wschodzie dęte instrumenty muzyczne – małe flety zrobione z kości, które liczą ok. 12 tys. lat. Ale nie są najstarszym instrumentem muzycznym dotychczas odkrytym.
.Ile lat ma najstarszy instrument muzyczny dotychczas znaleziony na świecie? Według dostępnej wiedzy również są to małe flety z kości zwierzęcych, odnalezione 14 lat temu na terenie Niemiec i liczące sobie nawet 40 tys. lat! Obecnie wykopane znalezisko jest znacznie młodsze, choć równie stare i zdaniem naukowców wskazuje, że prehistoryczni ludzie używali instrumentów odkąd tylko zasiedlili tereny Europy.
Do czego przydawał się najstarszy instrument muzyczny?
.Instrumenty zostały odkopane z pozostałości małych kamiennych domostw w miejscu nad jeziorem zwanym Eynan-Mallaha, które było domem dla ostatnich łowców-zbieraczy w regionie aż do około 12 000 lat temu – wyjaśnia w rozmowie z portalem Science News Laurent Davin, archeolog z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Zauważa, że wszystkie flety zostały wykonane z kości skrzydeł ptactwa wodnego, które spędzało zimowe miesiące nad jeziorem. Z siedmiu znalezionych fletów największy wydaje się być nienaruszony i ma około 63 milimetrów długości.
Analizy mikroskopowe instrumentów wyraźnie pokazują, że otwory na palce zostały wyrzeźbione przez ludzi i nie były wynikiem gryzienia przez gryzonie lub śladów zębów pozostawionych przez drapieżniki.
Aby potwierdzić hipotezę o tym, że znalezisko to prehistoryczne instrumenty muzyczne ekipa archeologów wykonała ich replikę bazując na kości skrzydła współczesnej samicy współczesnej kaczki krzyżówki.
Okazało się, że instrument wydaje wysokie dźwięki podobne do odgłosów pustułki i krogulca zwyczajnego, co zwiększa prawdopodobieństwo, że instrumenty były w starożytności używane do wabienia ptaków takich jak jastrzębie. Używano bowiem szponów tych drapieżnych ptaków jako narzędzi albo nosili jako ozdoby.
Najstarszy instrumenty i inne przebłyski myśli prehistorycznych ludzi
.Odkrycie najstarszych instrumentów muzycznych, ozdób czy starożytnych naczyń nie tylko mówią nam wiele o najstarszych kulturach ludzkich, ale przekonują, że ludzi od zawsze charakteryzowało poszukiwanie czegoś więcej niż prostego przetrwania na Ziemi. Taki zresztą sens archeologii widzą w swojej pracy sami archeologowie, o czym pisze na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Michał KŁOSOWSKI, archeolog i dziennikarz. „Ostatecznie to tego właśnie się zawsze szuka – oznak sensu, okruchów celu, artefaktów myśli, przebłysków dążenia do czegoś więcej, nawet jeśli miałoby być to po prostu antyczne bogactwo w postaci monet czy kolejna piramida. Każda prosta linia kamieni z epoki brązu czy żelaza świadczy przecież o jakimś przebłysku myśli i celu” – zauważa Michał KŁOSOWSKI.
ad/WszystkocoNajważniejsze