„Iwona, księżniczka Burgunda" Gombrowicza w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku

„Przemiana”

Dramat Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda”, po prawie 50 latach ponownie zostanie wystawiony na deskach gdańskiej sceny. W piątek 10 maja odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Adama Orzechowskiego.

„Iwona” znów w Teatrze Wybrzeże

.„Tekst Gombrowicza jest ciągle ważny i aktualny. Możemy w nim, jak to w tekście klasycznym, znaleźć pokłady naszego życia nie tylko społecznego, ale też relacji ludzkich” – powiedział reżyser i dyrektor gdańskiej sceny Adam Orzechowski.

Przypomniał, że ostatni raz „Iwona, księżniczka Burgunda” była wystawiana w Teatrze Wybrzeże w 1977 roku przez Ryszarda Majora.

„Gombrowicz był wówczas autorem reglamentowanym albo wręcz zakazywanym. Major reżyserował ten dramat w takiej właśnie aurze” – tłumaczył i dodał, że dopiero w końcówce 1980 roku teksty autora zaczęły częściej pojawiać się w polskich teatrach.

Spektakl z udziałem widowni

.Tytułowa Iwona, która uchodzi za nieatrakcyjną, zostaje narzeczoną księcia Filipa, który oświadcza się jej na przekór wszystkim. Decyzja księcia wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jego wybranka zaczyna skupiać na sobie uwagę dworu i wprowadza do niego zamęt.

Spektakl zacznie się w foyer teatru. „Odbędzie się tu wielka impreza, która będzie początkiem przedstawienia. Król, królowa, szambelan, wszyscy obecni wraz z naszymi widzami zaczynają świętować” – zapowiedział Orzechowski.

Następnie aktorzy i widzowie, w muzycznym korowodzie przejdą do Starej Apteki (jednej ze scen gdańskiego teatru) i tam odbędzie się dalszy ciąg przedstawienia.

„Tekst Gombrowicza jest w niektórych miejscach nieprzyjemny, sarkastyczny i mocny. Te zdania brzmiały zupełnie inaczej w patriarchalnym świecie, w którym powstał i w którym żyliśmy przez cale lata” – ocenił reżyser.

Za scenografię, kostiumy i reżyserię światła odpowiada Magdalena Gajewska. Za muzykę, która będzie wykonywana na żywo przez zespół odpowiada kompozytor Marcin Nenko.

W spektaklu wystąpią: Magdalena Gorzelańczyk, Katarzyna Kaźmierczak, Agata Woźnicka, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Grzegorz Gzyl, Robert Ninkiewicz, Jakub Nosiadek, Grzegorz Otrębski. Muzycy: Jakub Klemensiewicz, Filip Żółtowski, Dominik Łukaszczyk, Maksymilian Wilk, Jędrzej Szmelter.

Premiera „Iwony, księżniczki Burgunda” odbędzie się w piątek o godz. 19:00. Kolejne spektakle zaplanowano na 11, 14, 15, 18 i 19 maja.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Piotr Mirowicz/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 maja 2024