Jacek Malczewski w Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu

Obraz, który namalował Jacek Malczewski przedstawiający Jana Odrowąż-Pieniążka stanowi centralny punkt kameralnej ekspozycji przybliżającej zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich, którą od 21 marca można oglądać w Gmachu Głównym Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Ossolineum przedstawi obrazy, które namalował Jacek Malczewski
.Gmach siedziby Muzeum Książąt Lubomirskich powstaje we Wrocławiu w bliskim sąsiedztwie Ossolineum. Będzie to pierwsza po wojnie placówka muzealna w stolicy Dolnego Śląska, której budynek powstanie od fundamentów. Otwarcie wystawy stałej planowane jest tam w 2028 r. Muzeum Książąt Lubomirskich jest oddziałem Ossolineum.
W marcu Ossolineum rozpoczęło nowy cykl kameralnych wystaw, mających przybliżyć zwiedzającym zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich.
Pierwsza z cyklu tych wystawa nosi tytuł „Widzimy się z Jackiem Malczewskim”. Punktem centralny tej prezentacji jest obraz Malczewskiego przedstawiający Jana Odrowąż-Pieniążka (1884-1940).
Bohater obrazu, który namalował Malczewskiego ukończył Politechnikę Lwowską. W czasie I wojny światowej był zaangażowany w konspiracyjną działalność niepodległościową, za którą w 1938 r. premier Felicjan Sławoj Składkowski odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. Jan Odrowąż-Pieniążek, którego ojcem chrzestnym był Jan Matejko, był miłośnikiem sztuki. Malczewski ukazał jego postać w zbroi, z widocznym przy szyi fragmentem XX-wiecznego kołnierzyka i krawata. Podobną zbroję zobaczyć można także na niektórych autoportretach Malczewskiego – wskazują twórcy wystawy.
Jak podkreśliła rzeczniczka Ossolineum Katarzyna Uczkiewicz, obrazowi przedstawiającemu Odrowąż-Pieniążka towarzyszą inne dzieła związane z Malczewskim: wizerunek Leona Pinińskiego, użyczony przez Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki, oraz portrety stanowiące własność prywatną. „W gablocie prezentujemy karykaturę Jacka Malczewskiego z naszych zbiorów, której autorem jest Kazimierz Sichulski” – dodał Uczkiewicz.
Obrazy będą eksponowane w Gmachu Głównym Ossolineum do 13 kwietnia.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB`