Jak groźne były prehistoryczne komary?

Prehistoryczne samce komarów z czasów dinozaurów również wysysały krew, podobnie jak samice – informują naukowcy na łamach pisma „Current Biology”.
Jak groźne były prehistoryczne komary?
.Najstarsze odnalezione okazy, pochodzące z czasów dinozaurów, świadczą o tym, że prehistoryczne komary obu płci ssały krew. Obecnie samce komarów żywią się nektarem kwiatów.
Uważa się, że hematofagia (żywienie się krwią) u owadów powstała na bazie kłująco-ssącego aparatu gębowego, używanego do wydobywania płynów roślinnych. Na przykład pchły wysysające krew prawdopodobnie wyewoluowały z owadów żywiących się nektarem.
Najstarsze znane okazy komara znalezione w Libanie
.Najstarsze znane komary zachowały się w bursztynie z okresu dolnej kredy, znalezionym w Libanie. Dobrze zachowane owady to dwa samce tego samego gatunku z aparatami gębowymi, których budowa sugeruje, że ssały krew.
Odkryte okazy są starsze od najstarszych dotąd znanych o ok. 30 mln lat.
„Bursztyn libański jest, jak dotąd, najstarszym znanym bursztynem, z wieloma inkluzjami biologicznymi. Jest materiałem bardzo ważnym, gdyż jego powstawanie współwystępuje z pojawieniem się i początkiem rozprzestrzeniania się roślin kwiatowych, a przez to wiąże się z koewolucją zapylaczy i roślin kwitnących” – opisuje Dany Azar z Chińskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Libańskiego.
Archeologia nierówności
.Na podstawie badań archeologicznych możemy dowiedzieć się wielu niezwykłych rzeczy o gatunkach i społeczeństwach sprzed tysięcy lat. Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” prof. Charles Lalueza Fox opowiada, jak naukowcy badają stratyfikację starożytnych społeczeństw dzięki zachowanym szkieletom, praktykom pogrzebowym i DNA.
„Wbrew powszechnemu przekonaniu większość archeologów powiedziałaby, że poszukiwanie skarbów nie jest ich głównym celem; chcą zrozumieć codzienne życie minionych cywilizacji. Mimo to skrajności – bajeczne bogactwa królów i trudna egzystencja zwykłych ludzi – pozwalają zrozumieć to, co można uznać za jeden z głównych celów archeologii: badanie ewolucji życia społecznego w starożytności.”
„Najbardziej niezwykłe różnice wynikają z porównania społeczeństw Starego Świata i obu Ameryk – te ostatnie są znacznie bardziej wyrównane pod względem współczynnika Giniego, mimo że w niektórych przypadkach, takich jak potężne imperium azteckie, panowała tam wysoka hierarchia. Naukowcy doszli do wniosku, że źródłem tych różnic może być czynnik ekologiczny, ponieważ w Eurazji było więcej większych udomowionych zwierząt – takich jak krowy, konie, świnie, owce i kozy – niż w obu Amerykach, gdzie występowały tylko psy i indyki, i już samo to przyczyniło się do powstania zróżnicowanego systemu gromadzenia bogactwa.”
PAP/Wszystko co Najważniejsze/JT