Jak powstrzymać Putina?

Jak powstrzymać Putina?

Wojna na Ukrainie została wywołana przez imperialną politykę Putina. Jak powstrzymać Putina i zakończyć wojnę?

Plan zakończenia wojny i sprawienie, aby nie zamieniła się w wojnę światową, przedstawia Edward Lucas, brytyjski dziennikarz, europejski korespondent tygodnika „The Economist”. Autor “The New Cold War: Putin’s Russia and the Threat to the West”. Odpowiedź na pytanie „jak powstrzymać Putina” przedstawia też polski premier, Mateusz Morawiecki.

Zdaniem Edwarda Lucasa, który swoje koncepcje przedstawia polskim czytelnikom na łamach „Wszystko co Najważniejsze”, należy wycofać wszystkich zachodnich ambasadorów z Moskwy, a ich rosyjskich odpowiedników odesłać do Rosji.

Po drugie, musimy wreszcie usunąć z naszych sieci stację Russia Today i inne rosyjskie organy propagandowe

Po trzecie, trzeba nałożyć zakaz wydawania wiz wszystkim ministrom rosyjskiego rządu, wszystkim członkom Dumy i Rady Federacji, wszystkim gubernatorom i urzędnikom z terenów Rosji, wszystkim urzędnikom „resortów siłowych” i agencji bezpieczeństwa oraz 35 osobom wymienionym na liście Aleksieja Nawalnego. Należy także podobny nakaz nałożyć na ich małżonków, rodzeństwo, potomstwo, rodziców i współpracowników.

Po czwarte, Zachód musi też ogłosić szeroko zakrojony program zamrożenia aktywów tych osób oraz firm powiązanych z Kremlem lub należących (nawet częściowo) do przyjaciół Kremla.

Po piąte, to że trzeba usunąć te firmy z giełd w Londynie, Frankfurcie, Nowym Jorku i innych zachodnich centrów finansowych, powinien być oczywistością. Trzeba zaprzestać obrotu ich długiem, obligacjami i innymi instrumentami finansowymi.

Po szóste, Stany Zjednoczone powinny ogłosić, że zagraniczni politycy i wysocy urzędnicy, którzy zasiadają w rosyjskich radach nadzorczych lub działają jako konsultanci w rosyjskich firmach, muszą natychmiast podać się do dymisji; w przeciwnym razie zostaną wpisani na czarną listę osób, które mają zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych.

Po siódme, każdy bank oraz każda firma prawnicza, księgowa, konsultingowa lub inna firma świadcząca podobne usługi i jednocześnie prowadząca interesy z rosyjskim podmiotem objętym sankcjami musi natychmiast zerwać te więzi, w przeciwnym wypadku narazi się na podobne kary.

Po ósme, w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Sojusz Północnoatlantycki powinien ogłosić natychmiastowe ćwiczenia wojskowe w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.

Po dziewiąte: musimy przeprosić Ukraińców, Estończyków, Łotyszy, Litwinów, Polaków, Czechów, Słowaków (a także Rosjan) za ignorowanie ich ostrzeżeń przez tyle lat.

Swoje uwagi dodaje też Mateusz Morawiecki pisząc: „Wszystkie dotychczasowe działania wobec Rosji i rosyjskich obywateli oraz podmiotów gospodarczych pokazały, że sankcje są skuteczne wyłącznie wtedy, gdy nie ma w nich furtek ani wyjątków. Dlatego informacja o tym, że rosyjskie banki Sbierbank i Gazprombank zostały wyłączone z unijnych sankcji ze względu na „transakcje dotyczące dostaw energii do UE” jest nie do zaakceptowania. Jako Polska domagamy się skutecznego i pełnego objęcia sankcjami wszystkich rosyjskich podmiotów, dzięki którym Rosja finansuje wojnę na Ukrainie.  Putin wykorzystuje pieniądze zarobione na zachodzie do finansowania wojny! Zatrzymajmy to w jak najszerszym zakresie, bez takich wyjątków”.

WARTO PRZECZYTAĆ:

https://wszystkoconajwazniejsze.pl/edward-lucas-dziesiec-punktow-by-powstrzymac-putina.html

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2022
Fot. Sra John R. Wright/U.S Air / Zuma Press / Forum