Jak Rosja zwerbowała parlamentarzystę aby niszczył debatę publiczną

W trakcie negocjacji na temat warunków brexitu Rosja zwerbowała parlamentarzystę, aby dążył do osłabiania relacji między Wielką Brytanią, Irlandią i Unią Europejską – ujawnił w niedzielę „The Sunday Times”.

Brexit i wpływy rosyjskiej agentury

.Gazeta informuje, że irlandzkie wojsko i służby bezpieczeństwa zidentyfikowały polityka, ale nadal zasiada on w parlamencie. „The Sunday Times” zna jego tożsamość, ale ze względów prawnych nie może jej ujawnić, zatem w tekście określany jest kryptonimem „Cobalt”.

Według gazety spotykał się on z Siergiejem Prokopiewem, szpiegiem pracującym w ambasadzie Rosji w Dublinie w latach 2019–2022. Podczas spotkania poza Dublinem Cobalt, który był obserwowany przez wojsko i irlandzką policję, miał zaoferować pomoc w nawiązaniu kontaktów między Rosjanami a ugrupowaniami paramilitarnymi w Irlandii Północnej.

Źródła wywiadowcze uważają, że Rosja zwerbowała parlamentarzystę, mając nadzieję na wykorzystanie napięcia i osłabienie relacji między Wielką Brytanią, Irlandią i UE w newralgicznej fazie negocjacji. „The Sunday Times” przypomina, że lojalistyczne ugrupowania paramilitarne groziły w tym czasie przemocą w związku z umową o warunkach brexitu, która doprowadziła do powstania granicy celnej między Irlandią Północną a pozostałą częścią Zjednoczonego Królestwa.

Rosja zwerbowała parlamentarzystę przy użyciu szantażu

.Szefowie służb bezpieczeństwa uważają, że Cobalt, który nie otrzymał żadnych płatności od Rosjan, został zwerbowany przy użyciu „miłosnej pułapki”, czyli zwabiony przez agentkę w celu uzyskania kompromitujących lub stawiających go w niewygodnej sytuacji materiałów o charakterze seksualnym.

Jak pisze „The Sunday Times”, zarejestrowano kilka spotkań Cobalta z agentką. Kilka razy monitorowano ją, gdy na krótko wjeżdżała do Irlandii, ale nie można było podjąć żadnych działań, ponieważ Cobalt nie łamał żadnego prawa. Według rejestru lotów widzianych przez gazetę Cobalt podróżował do krajów spoza Unii Europejskiej, w których rosyjskie służby wywiadowcze działają swobodnie. Gazeta informuje, że Cobalt został ostrzeżony przez irlandzkie służby bezpieczeństwa, że jest celem Rosjan, a zignorowanie przez niego tych ostrzeżeń wzmocniło ich podejrzenia co do jego działań.

Cobalta nie można było aresztować ani oskarżyć o szpiegostwo, ponieważ nie miał dostępu do żadnych tajnych materiałów, a zatem nie mógł ujawnić ich treści wrogiemu państwu. Służby bezpieczeństwa uważają, że jako osoba łatwo ulegająca wpływom był wykorzystywany do zakłócania debaty publicznej lub wyrażania poglądów bliskich Kremlowi.

Prokopiew, pułkownik rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, pracował pod przykrywką jako doradca w ambasadzie rosyjskiej. Był jednym z czterech rosyjskich dyplomatów wyrzuconych z Irlandii w 2022 r. po zidentyfikowaniu ich jako niezgłoszonych oficerów wywiadu, w ramach fali wydaleń przez kraje zachodnie 600 rosyjskich szpiegów po inwazji na Ukrainę.

„The Sunday Times” zauważa, że zrekrutowanie Cobalta jest pierwszym znanym przypadkiem infiltracji irlandzkiego parlamentu przez wrogie służby wywiadowcze we współczesnych czasach. Przypomina, że do kilku podobnych prób miało dojść wobec polityków w Wielkiej Brytanii w ramach „aktywnych działań” Rosji mających na celu destabilizację państw zachodnich.

Czy w Rosji może istnieć niezależna opozycja?

.W 1825 r. doszło w Rosji do próby zmiany ustroju, podjętej przez ruch określany mianem dekabrystów. Sytuacja miała miejsce w grudniu (ros. diekabr’), stąd nazwa ugrupowania. Ruch ten formował się w burzliwym dziesięcioleciu po triumfie Imperium Rosyjskiego wraz z sojusznikami nad Napoleonem. Po kongresie wiedeńskim (1815) rozwijał się w kręgu młodych elit rosyjskich. Najczęściej byli to oficerowie, którzy przeszli szlak bojowy od Moskwy do Paryża. Z jednej strony emocje, które ich niosły, wiązały się z odnowieniem formuły patriotyzmu rosyjskiego. Ci ludzie w 1812 r. bronili swojej ojczyzny przed najazdem zewnętrznym. W trakcie zmagań wojennych zobaczyli, że nie walczą sami, ale wspólnie z „ludem”, że między nimi a innymi obrońcami, wywodzącymi się często z niższych warstw społecznych, istnieje pewna łączność mimo ogromnych różnic.

„To odkrycie było ważną przesłanką do stworzenia koncepcji patriotyzmu wykraczającego poza granice stanowe. Kolejny ważny element doświadczenia tego pokolenia to poczucie siły i dumy z własnych możliwości sprawczych. Jak twierdzili dekabryści, rosyjskie wojska, których byli częścią, nie tylko obroniły się przed francuskim natarciem, ale też wyzwoliły Europę z rąk Napoleona – tyrana, z którym nikt inny nie potrafił się uporać. I wreszcie trzeci element doświadczenia młodych oficerów – na nowo odkryta fascynacja Zachodem, który zobaczyli z innej strony i lepiej poznali podczas wojen napoleońskich. Niejeden z nich dochodził wówczas do wniosku, że ustrój Rosji można i trzeba zreformować, korzystając z elementów wzorów zachodnich (francuskich czy angielskich), by w pełni wykorzystać możliwości rozwoju rosyjskiego imperium” – pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze

Sprzężenie tych trzech elementów doprowadziło do narodzin pierwszych ruchów konspiracyjnych, których prekursorem był powstały w 1815 r. Zakon Rosyjskich Rycerzy. Pierwszym motywem, który skupił ówczesną rosyjską konspirację wokół idei pojmowanych jako „patriotyczne” i „modernizacyjne”, był antypolonizm. W ramach geopolitycznej gry car Aleksander I po kongresie wiedeńskim utworzył z niewielkiej części ziem dawnej Rzeczypospolitej (z terenów po III rozbiorze zagarniętych przez Prusy i Austrię) kadłubowe Królestwo Polskie – przyczółek, który zbliżał Rosję do centrum Europy. Nowo powstałe państwo było podporządkowane Imperium Rosyjskiemu, lecz posiadało pewną autonomię, w tym własny sejm i nowoczesną konstytucję.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 października 2024