Jaskinia grobowa z czasów faraona Ramzesa II została odkryta w Izraelu

Jaskinia grobowa z czasów faraona Ramzesa II

Jaskinia grobowa z czasów faraona Ramzesa II została odkryta podczas prac budowlanych w Parku Narodowym Palmachim, położonym w pobliżu Tel Awiwu.

.Jaskinia grobowa z czasów faraona Ramzesa II została odnaleziona na południowym wybrzeżu Izraela. Jest to rzadkie odkrycie, dokonane po tym, jak traktor przesunął kamień podczas budowy nowego parku przechodzącego przez kibuc Palmahim; i w ten sposób Dror Czitron, inspektor Urzędu Przyrody i Parków, stał się pierwszą osobą od ponad 3300 lat, która spojrzała na grobowiec, który nie był otwierany od kilku tysięcy lat, donosi portal Haaretz. 

Zespół archeologów, który wszedł do nietkniętej jaskini w Parku Narodowym Palmachim, na południe od Tel Awiwu, miał okazję w zeszłym tygodniu podziwiać dużą liczbę odkrytych artefaktów datowanych na późną epokę brązu, okres panowania biblijnie osławionego faraona Ramzesa II.  Izraelski Urząd Starożytności powiedział The Times of Israel, że organizacja i kilka uniwersytetów prowadzą obecnie rozmowy w celu rozpoczęcia opracowywania planów pełnego wykopu tego niezwykłego miejsca.

Times of Israel wyjaśnia, że jaskinia została odkryta, gdy podczas prac budowlanych przesunęła się skała i światło zostało dosłownie rzucone na nienaruszony kompleks grobowców około 2,5 metra poniżej. Po tym odkryciu na miejsce udali się wspomniani inspektorzy Israel Antiquities Authority, których ekscytacja znaleziskiem jest wyraźnie dostrzegalna w hebrajskojęzycznym wideo rejestrującym wstępne oględziny miejsca, do którego żadna osoba nie udała się od ponad trzech tysiącleci.

W jaskini znaleziono dziesiątki naczyń ceramicznych o różnych rozmiarach i kształtach, w tym głębokie i płytkie miski, niektóre pomalowane na czerwono, inne zawierające kości; garnki; dzbany i gliniane lampy naftowe, w których wciąż tkwiły spalone knoty. Archeolog, Yannai, uważa, że znaleziska z jaskini zostały przetransportowane do niej statkiem z obszaru obecnego Libanu, Syrii i Cypru, co – jak powiedział – było powszechne w zbiorach funeralnych z tamtej epoki.

Yannai datuje znaleziska w jaskini na XIII wiek p.n.e. (późna epoka brązu), czyli mniej więcej na okres, który jest najbliższy biblijnej historii o Exodusie. Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na obecność Ramzesa II w Izraelu, w 1896 roku odkryto stelę przypisującą zwycięstwo nad Kananejczykami jego synowi, Merneptahowi. Uważa się, że stela ta jest najwcześniejszym tekstowym odniesieniem do „Izraela” znalezionym poza Ziemią Świętą.

Niestety, nie całe wyposażenie grobowca przetrwało do czasów współczesnych, gdyż materiały organiczne mogły ulec rozpadowi na przestrzeni tysiącleci, wśród których najprawdopodobniej znajdował się kołczan, zawierający szereg brązowych grotów strzał lub włóczni znalezionych w jaskini.

.Nie są to jednak pierwsze znaleziska archeologiczne z popularnego parku plażowego, w którym znajdują się pozostałości osad z epoki muzułmańskiej. W parku znajduje się wyznaczony szlak archeologiczny, który obchodzi m.in. starożytną fortecę, która chroniła wybrzeże około 3500 lat temu, kiedy zamieszkiwali je Kananejczycy, wasale rządzących Egipcjan. Archeolodzy sporadycznie prowadzą wykopaliska w okolicach Parku Narodowego Palmachim od 1992 roku, a wcześniejsze budowy ujawniły współczesny kamieniołom nowo odkrytej jaskini.

Oprac. MJ
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 września 2022