Kamienne pisanki – wystawa na Uniwersytecie w Białymstoku

Kamienne pisanki wykonane m.in. z onyksu pakistańskiego, marmuru czy jaspisu można od oglądać na wystawie na wydziale biologii Uniwersytetu w Białymstoku. Wystawa będzie czynna do końca czerwca.

Wielkanocne ozdoby z rodonitu

.Ekspozycję przygotowało Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. Profesora Andrzeja Myrchy, prezentowana jest w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku (UwB), w holu na wydziale biologii. Można oglądać kilkanaście jaj wykonanych z różnych minerałów.

Jak ocenia w przesłanym przez UwB komunikacie dyrektor Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego dr Anna Matwiejuk, wśród kamiennych jaj zachwyca jajko wykonane z onyksu pakistańskiego, jego marmurowej odmiany, który ma piękny, pasiasty wzór. Innym jajkiem, na które zwraca uwagę jest to wykonane z karneolu, a dzięki domieszce minerałów żelaza ma pomarańczowo-czerwoną barwę.

Wśród jajek jest też to wykonane z rodonitu z różowym odcieniem, czy z jaspisu „smocza krew”, który ma intensywne czerwone plamy na zielonym tle. Są też jajka z ryolitu – skały wulkanicznej, awenturynu czy serpentynitu. „Jajko z sodalitu zachwyca głębią niebieskiej barwy przeplatanej białymi i czarnymi żyłkami. Jajko z obsydianu mahoniowego, z naturalnego szkliwa wulkanicznego z mikroskopijnymi drobinkami hematytu, przyciąga głębią brązowo-czarnej pigmentacji” – wymieniła Matwiejuk.

Kamienne pisanki – wystawa Uniwersytetu w Białymstoku

.Na wystawie można też obejrzeć jajka marmurowe, wykonane z czarnego marmuru, marmuru złocistego, czy białego marmuru Carrara. Jak podaje uczelnia, marmur Carrara wydobywa się od czasów etruskich, jako marmur kararyjski. „To z tej skały wykonane zostały największe dzieła Michała Anioła, choćby Pieta watykańska znajdująca się w bazylice Św. Piotra w Rzymie, czy rzeźba Dawida we Florencji” – dodaje uczelnia w komunikacie.

Wystawie towarzyszy też plansza z kilkudziesięcioma kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Można też zapoznać się ze skalą twardości Mohsa, która jest przydatna m.in. przy identyfikacji minerałów.

Ekspozycję „Kamienne pisanki” można oglądać do 28 czerwca.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 marca 2024