Karol NAWROCKI broni rolników i relacji z USA

Karol Nawrocki program wyborczy 2025 wybory prezydenckie

Wiceprzewodniczący rządzącej Platformy Obywatelskiej Rafał TRZASKOWSKI oraz kandydat obywatelski wspierany przez główną partię opozycyjną PiS Karol NAWROCKI są faworytami wyścigu i to oni zdaniem wszystkich sondaży prezydenckich poważnych ośrodków badawczych wchodzą do drugiej tury wyborów. Karol NAWROCKI program wyborczy 2025 przedstawia na kolejnych spotkaniach.

Karol NAWROCKI program wyborczy 2025

.”Gdy będę prezydentem Polski, to nie zgodzę się na to, aby polscy rolnicy, polskie gospodarstwa rolne czy polskie przedsiębiorstwa transportowe cierpiały na skutek nieuczciwej konkurencji ze strony ukraińskiej” – zadeklarował w niedzielę 30 marca 2025 r. w Przemyślu obywatelski kandydat na prezydenta Karol NAWROCKI startujący z poparciem PiS, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Karol NAWROCKI program wyborczy na wybory prezydenckie 2025 r. prezentował biorąc udział w debacie poświęconej rozwojowi Podkarpacia. Wydarzenie odbyło się po zakończeniu konferencji Europa Karpat w Przemyślu.

Kandydat Karol NAWROCKI w czasie debaty skupił się na kwestiach bezpieczeństwa i Ukrainy. Powtórzył, że w interesie Polski jest, aby Rosja była jak najsłabsza, a Ukraina jak najmocniejsza, dlatego trzeba ją wciąż wspierać. Zastrzegł przy tym, że gdy będzie prezydentem Polski „to nie zgodzi się na to, aby polscy rolnicy, polskie gospodarstwa rolne czy polskie przedsiębiorstwa transportowe cierpiały na skutek nieuczciwej konkurencji ze strony ukraińskiej”. Zdaniem Karola NAWROCKIEGO prezydent RP jest przede wszystkim od tego, aby „dbać o Polki i Polaków”.

Karol NAWROCKI przeciw liberalizacji importu żywności z Ukrainy

Kandydat na prezydenta w wyborach prezydenckich przypomniał, że w czerwcu 2025 r. zacznie obowiązywać nowa umowa o handlu między UE a Ukrainą. Zdaniem Karola NAWROCKIEGO jest zagrożenie, że niektóre ograniczenia w handlu zostaną zliberalizowane. „Jestem tym szczerze zaniepokojony. Solidarność tak, współpraca tak, Moskal jak najdalej od Polski, Ukraina jak najsilniejsza, żeby poradziła sobie z Federacją Rosyjską, ale nie kosztem polskiego gospodarstwa rolnego” – powiedział Karol NAWROCKI.

Karol NAWROCKI podkreślił, że jest przeciw liberalizacji importu żywności z Ukrainy. Jego zdaniem, jeśli tak się stanie, to zniszczy to polskie rolnictwo. Zwrócił także uwagę, że obecnie w Unii Europejskiej „trwa właściwie budowanie drugiego NATO bis”, co – w jego opinii – nie jest słuszne. „Nie jestem jako kandydat na urząd prezydenta, gotowy do tego, aby oddać sterowanie polską armią Ursuli von der Leyen (przewodnicząca Komisji Europejskiej)” – dodał Karol NAWROCKI.

Miejsce Polski jest w NATO, w sojuszu z USA

W ocenie Karola NAWROCKIEGO Polska powinna współpracować z UE, ale w ramach tych formatów, które są już obecne. W tym kontekście wymienił m.in. Bukaresztańską Dziewiątkę, Europę Karpat czy inicjatywę Trójmorza. „Ale nie po to wchodziliśmy do Unii Europejskiej, żeby Unia Europejska za sprawą Donalda Tuska, obecnego premiera, mówiła nam czego mają uczyć się polskie dzieci w polskich szkołach. I jak budować ich tożsamość, a właściwie jak przebudowywać ich tożsamość kontrkulturą, która płynie z zachodu” – powiedział Karol NAWROCKI.

Kandydat na prezydenta dodał również, że Polska nie może oddawać UE „kompetencji w zakresie bezpieczeństwa”. „Nasze miejsce jest w Sojuszu Północnoatlantyckim” – mówił Karol NAWROCKI.

Jego zdaniem obecnie Unia Europejska wymaga zmian, bo jej dotychczasowe działania doprowadziły m.in. do przyjęcia paktu migracyjnego czy Zielonego Ładu. W ocenie Karola NAWROCKIEGO, takie kraje jak Polska muszą „obudzić Europę i być głosem świadomości, w którym kierunku ma iść UE”. „To zadanie dla nas” – stwierdził kandydat na prezydenta.

W Przemyślu Karol NAWROCKI mówił również, że jako prezydent powoła Fundusz Technologii Przełomowych, który ma wspierać w Polsce rozwój najnowszych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych.

Karol NAWROCKI program wyborczy 2025, czyli co jest w programie Karola NAWROCKIEGO na wybory prezydenckie 2025?

W kampanii przed wyborami prezydenckimi 2025 r. przedstawia Karol NAWROCKI program wyborczy 2025, a w nim opowiada się m.in. za:

  • zacieśnianiem relacji sojuszniczych ze Stanami Zjednoczonymi;
  • zwiększeniem wydatków na polską armię i wzmocnieniem bezpieczeństwa narodowego, zwiększenie liczebne wojska, co najmniej do 300 tys. żołnierzy;
  • kontynuacją zagrożonych wstrzymaniem inwestycji rozwojowych: CPK, polskiego atomu, rozbudowę portów na Bałtyku etc.
  • wzmocnieniem polskiej gospodarki; obniżkę VAT z 23 do 22 proc., obniżenie rachunków za energię o 1/3, zawetowaniem Zielonego Ładu UE;
  • utrzymaniem złotówki jako waluty narodowej;
  • silną i zdecydowaną obroną polskich granic przed zalewem nielegalnych imigrantów;
  • ochroną dzieci nienarodzonych (sprzeciw wobec aborcji);
  • zwiększaniem obszarów indywidualnej wolności i siły wspólnoty;
  • PIT 0 proc. dla rodzin z dwojgiem i więcej dzieci, minimum 150 zł waloryzacji emerytur i rent, dostęp do usług publicznych i służby zdrowia, 
  • wsparciem polskiego rolnictwa i rozwoju lokalnego, również poza największymi miastami, ochronę polskiego rolnictwa przed importem z Ameryki Południowej i Ukrainy;
  • uzyskaniem od Ukrainy zgody na ekshumacje na Wołyniu;
  • kontynuacją działań na rzecz uzyskania reparacji od Niemiec;
  • brak zgody na „niszczące ideologie”, które „demoralizują dzieci w szkołach”, 
  • przywracaniem pamięci o polskich bohaterach narodowych, programy patriotyczne w szkołach.

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

Wybory prezydenckie zostały rozpisane na niedzielę 18 maja 2025 r. Jednakże wszystkie sondaże prezydenckie poważnych ośrodków badawczych wskazują, że do rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich niezbędna będzie druga tura wyborów, którą kalendarium wyborcze [LINK] planuje na niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Następca Andrzeja Dudy zostanie zaprzysiężony na urząd Prezydenta RP 6 sierpnia 2025 r.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już następujące kandydatury w wyborach prezydenckich 2025 r.: Artura BARTOSZEWICZA (prezentowanego jako kandydat bezpartyjny), Magdaleny BIEJAT (Nowa Lewica), posła do Parlamentu Europejskiego wybranego z list Konfederacji Grzegorza BRAUNA, Szymona HOŁOWNI (marszałka Sejmu i lidera partii Polska 2050), Macieja MACIAKA (Ruch Dobrobytu i Pokoju), Sławomira MENTZENA (Konfederacja), obywatelskiego kandydata popieranego przez PiS Karola NAWROCKIEGO, Joanny SENYSZYN (niezależna), Rafała TRZASKOWSKIEGO (wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej), Marka WOCHA (Federacja „Bezpartyjni i Samorządowcy”), Adriana ZANDBERGA (lidera partii Razem).

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 marca 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych