Kijowska Orkiestra Symfoniczna w Warszawie

Wybór utworów kilku epok ukraińskiej historii muzyki wykona Kijowska Orkiestra Symfoniczna podczas koncertu w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Koncert odbędzie się 9 i 10 lutego 2024 roku.
Kijowska Orkiestra Symfoniczna – prowadzący Vitalii Protasov, solistka flecistka Olha Stukalova
.Zespół przedstawi wybór reprezentatywnych utworów z historii muzyki ukraińskiej, np. „Freaqsuence” pochodzącej z Kijowa i studiującej w Londynie Alisy Zaiki; Poemat symfoniczny urodzonego w 1942 roku Jewhena Stankowycza oraz V Symfonię XIX-wiecznego ukraińskiego twórcy Mychajła Werbyckiego. W programie koncertu pojawią się także: Uwertura do opery „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego z 1862 roku, dwuczęściowe Mi-parti Witolda Lutosławskiego z roku 1976, uchodzące za sztandarowy przykład zastosowania oryginalnej techniki łańcuchowej polskiego kompozytora, a także „Cztery utwory na orkiestrę” op. 12 Béli Bartóka – wyjątkowy jak na tego kompozytora przykład odejścia od idiomu węgierskiej muzyki ludowej.
Kijowska Orkiestra Symfoniczna powstała w 1979 r. Od tego czasu zespół występował w najważniejszych salach koncertowych Europy: Berliner Philharmonie, Elbphilharmonie w Hamburgu, Gewandhaus Leipzig, Cité de la musique w Paryżu oraz w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Muzyczna gwiazda wieczoru
.Głównym punktem wieczoru – według muzykologa Jana Lecha, prezentującego program koncertu – będzie występ Olhi Stukalovej, solistki Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, która wykona II Koncert fletowy D-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta.
Flecistka Olha Stukalova, urodziła się w 1999 r. w Kijowie w Ukrainie. W wieku 22 lat została mianowana solistką Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej przez jej głównego dyrygenta Luigiego Gaggero; od tego czasu młoda utalentowana flecistka niejednokrotnie występowała w roli ambasadora kultury swojego kraju.
Obecnie jest artystką rezydentką w uznanej na całym świecie Barenboim-Said Akademie w Berlinie, gdzie jej mentorami są Emmanuel Pahud, pierwszy flecista Berliner Philharmoniker i Claudia Stein, solistka Staatskapelle Berlin.
Vitalii Protasov (rocznik 1971) kształcił się w Szkole Muzycznej im. Piotra Czajkowskiego w Symferopolu, a następnie w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy pod kierunkiem Romana Kofmana. W 1998 r. został absolwentem Wydziału Dyrygentury Operowej i Symfonicznej tej uczelni.
Podczas studiów rozpoczął pracę jako menedżer Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Ukrainy i asystent jej głównego dyrygenta. Orkiestrą tą, a także Kijowską Orkiestrą Kameralną, dyrygował podczas tras koncertowych w Niemczech, Polsce, Francji, Japonii i Chinach.
Vitalii Protasov dyrygował m.in. orkiestrami symfonicznymi Filharmonii w Ługańsku, Filharmonii w Dnieprze, Narodowej Filharmonii Ukrainy, Filharmonii w Równem, Filharmonii Lwowskiej oraz Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy i Filharmonii w Szczecinie, a także Kijowską Orkiestrą Kameralną i Beethoven Orchester Bonn.
W 2008 r. wraz z ukraińskim kompozytorem Oleksandrem Szczetyńskim założył zespół muzyki nowej Kyiv Sinfonietta, specjalizujący się w akademickiej awangardzie. Vitalii Protasov występował podczas wielu międzynarodowych festiwali muzycznych, m.in. Kyiv Music Fest, Two Days and Two Nights of New Music w Odessie, Kontrasty we Lwowie, Muzyczne Premiery Sezonu w Kijowie oraz Musica Sacra w Marsylii.
Od 2017 r. pełni funkcję głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego Orkiestry Symfonicznej Miejskiej Akademii Muzycznej im. Reinholda Gliere’a w Kijowie. Na uczelni tej prowadzi również klasę dyrygentury.
Autorem wprowadzenia do koncertu Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, które odbędzie się w piątek o godz. 18.30 w Sali Kameralnej FN, będzie muzykolog i krytyk muzyczny Jan Popis.
Występy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej odbędą się 9 i 10 lutego w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Kultura Najważniejsza – weekend wśród piękna
.Muzyka, teatr, film – Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej pochodzący od redakcji „Wszystko co Najważniejsze” zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas. Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/ Anna Bernat/ Wszystko co Najważniejsze/ LW