Kim jest Anna ŁAZAR - nowa szefowa CSW Zamek Ujazdowski

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska powołała 31 marca Annę Łazar na stanowisko dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski.
Kim jest Anna Łazar?
.Anna Łazar jest kuratorką, autorką tekstów i tłumaczką. W latach 2022-2024 była kuratorką programu międzynarodowej współpracy artystycznej „Wolne Słowo” w ramach Gdańsk Miasto Literatury. Współtworzyła również wystawy: „Rewolucyjna Przestrzeń Eksperymentalna. Historia” w Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie (2024/2025), „Patrzcie na tę chwilę, jak drga” w Galerii Arsenał w Białymstoku (2024), „Zabójstwo do przyjęcia” w Berlinie (2022), „W jakim pięknym miejscu jesteśmy” w Muzeum Sztuki w Łodzi (2022), „Stół Kobiet, performance delegowany Anny Baumgart” w Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich w Wołominie.
Anna Łazar przetłumaczyła m.in. książki Kateryny Dysy „Historia z wiedźmami. Procesy o czary w ukraińskich województwach Rzeczpospolitej XVII i XVIII wieku” (2024), Ilyi Kaminsky „Republika Głuchych” (2023), Kateryny Jakowłenko „Dlaczego w sztuce ukraińskiej są wielkie artystki” (2020). Była redaktorką książki o sztuce Aleksandry Kubiak „Zrobię serce” (2022).
Nowo wybrana dyrektor pracowała także w dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ jako wicedyrektor p.o. dyrektor w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt Petersburgu (2015-2018) oraz jako kuratorka w Muzeum Sztuki w Łodzi (2021-2022). Należy do zespołu Archiwum Kobiet IBL PAN oraz polskiej sekcji AICA. Anna Łazar zastąpi na tym stanowisku p.o. dyrektor Kamilę Bondar. Trzyletnia kadencja nowej dyrektor rozpocznie się 1 kwietnia 2025 roku.
Nowoczesne muzeum. Sposób na zaciekawienie Polską
.”Skomplikowana ewolucja polskiej tożsamości jest ważnym elementem naszego charakteru narodowego. To istotne, by ją pokazywać i o niej opowiadać” – pisze Robert KOSTRO w opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Nowoczesne muzeum. Sposób na zaciekawienie Polską„.
„Polska ma niezwykle bogatą i ciekawą historię, którą należy opowiadać umiejętnie. W tym celu powstało Muzeum Historii Polski – instytucja mająca zbierać pamiątki dotyczące dziejów Polski, a także badać polską historię, popularyzować ją oraz pokazywać w formie wystaw. Jest ono również pierwszą próbą opowiedzenia historii Polski i Polaków – od jej zarania aż po współczesność – w formule muzeum narodowego”.
„Każda epoka posiada swój sposób opowiadania historii. W przeszłości robiono to, m.in. spisując kroniki. Obecnie to zadanie dla nowoczesnych muzeów. Współcześnie, przynajmniej w kulturze popularnej, maleje znaczenie tekstów drukowanych. W XIX czy XX wieku nośnikiem przekazu edukacyjnego było słowo pisane – najczęściej pod postacią książki. W chwili obecnej następuje nawrót do kultury obrazkowej. Zaistniała sytuacja wpłynęła na sposób funkcjonowania muzeów i przyczyniła się do powstania fali nowej muzeologii”.
.”Zjawisko to wiąże się z odkryciem na przełomie lat 80. i 90. XX wieku możliwości wykorzystania mediów audiowizualnych oraz technik interaktywnych podczas tworzenia i prezentowania wystawy, a także wzbogacenia jej walorów poprzez obudowanie oryginalnych eksponatów rodem z epoki odpowiednią scenografią. Jednym z pierwszych nowoczesnych muzeów na świecie było Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, w Polsce zaś Muzeum Powstania Warszawskiego. Do grona tego typu obiektów dołącza Muzeum Historii Polski, które prezentuje na wystawie ok. 3600 oryginalnych, zabytkowych obiektów, wykorzystując przy tym scenografię oraz multimedia. Istnieją trzy linie tematyczne, po których Muzeum Historii Polski porusza się, opowiadając o dziejach Polski i Polaków – wolność, tożsamość i cywilizacja”.
LINK DO TEKSTU: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/robert-kostro-nowoczesne-muzeum/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ