Kim jest Christian Stocker - nowy kanclerz Austrii

Pięć miesięcy po wyborach parlamentarnych w Austrii został powołany nowy rząd, który poprowadzi Christian Stocker. Kanclerz i ministrowie trójpartyjnej koalicji zostali zaprzysiężeni przez prezydenta Alexandra Van der Bellena, a następnie przejęli urzędy od swoich poprzedników.
Trójpartyjny gabinet Austriackiej Partii Ludowej, Socjaldemokratycznej Partia Austrii oraz Nowej Austrii i Forum Liberalnego
.Na czele rządu złożonego z polityków trzech ugrupowań stanął przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) Christian Stocker. Wspólnie z ludowcami koalicję tworzą Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) oraz Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS).
Zgodnie z protokołem, mistrzem ceremonii w wiedeńskim Hofburgu był prezydent Van der Bellen. Najpierw odwołał tymczasowy rząd federalny, a następnie nowym kanclerzem mianował Stockera. Później zaprzysiągł 13 ministrów oraz 7 sekretarzy stanu w poszczególnych resortach.
Christian Stocker w latach 1979–1988 kształcił się w zakresie prawa na Uniwersytecie Wiedeńskim. Podjął praktykę w zawodzie adwokata. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Austriackiej Partii Ludowej. Należał do jej organizacji młodzieżowej Junge ÖVP. W 1990 zasiadał w radzie miejskiej w Wiener Neustadt, w 2000 powołany na drugiego zastępcę burmistrza, a w 2015 został pierwszym zastępcą burmistrza. W czerwcu 2019 objął mandat posła do Rady Narodowej XXVI kadencji zwolniony przez Johanna Rädlera. Utrzymywał go na kolejne kadencje w wyborach w 2019 oraz 2024.
We wrześniu 2022 powołany na sekretarza generalnego ÖVP. Na początku stycznia 2025, po złożeniu rezygnacji przez Karla Nehammera, został tymczasowym przewodniczącym ludowców. Jego partia kontynuowała udział w rozmowach koalicyjnych nad powołaniem nowego rządu. Ostatecznie pod koniec lutego ÖVP zawarła porozumienie z socjaldemokratami i liberalną partią NEOS
W czasie uroczystości prezydent postawił przed nowym rządem kilka zadań. Wśród nich – budowanie mądrej polityki obronnej, udział w tworzeniu silnej Europy, wzmacnianie demokracji liberalnej, dążenie do stabilności gospodarczej, akceptację rewolucji cyfrowej, działanie na rzecz ochrony klimatu, walkę z nielegalną migracją i promowanie integracji.
Trójpartyjny gabinet Austriackiej Partii Ludowej, Socjaldemokratycznej Partia Austrii oraz Nowej Austrii i Forum Liberalnego udało się powołać 155 dni po wyborach parlamentarnych, które odbyły się pod koniec września ubiegłego roku. Porozumienie w tej sprawie zawarto w ubiegły czwartek, zaś w piątek liderzy stronnictw opublikowali liczącą ponad 200 stron umowę koalicyjną.
Z zaprezentowanej umowy koalicyjnej wynika, że rząd OeVP, SPOe i NEOS będzie zdecydowanie proeuropejski. Jednocześnie dokument zakłada zaostrzenie polityki migracyjnej, dążenie do zniwelowania deficytu budżetowego oraz poprawę sytuacji mieszkaniowej. Koalicjanci zasadniczo opowiadają się za kontynuacją dotychczasowej polityki zagranicznej.
Christian Stocker poprowadzi koalicje 3 partii
.Media zwracają uwagę, że koalicja składająca się z trzech partii jest nowym zjawiskiem w austriackiej polityce. Do tej pory przeważały gabinety złożone z dwóch stronnictw, choć wyjątkiem był rząd Karla Nehmannera (2021-2025), skupiający aż cztery ugrupowania (OeVP, SPOe, NEOS i Zielonych).
Porozumienie zakończyło najdłuższe oczekiwanie na nowy rząd w Austrii od czasów II wojny światowej. Pierwsza próba utworzenia koalicji rządzącej z udziałem tych trzech partii upadła w styczniu, po czym eurosceptyczna, prorosyjska FPOe otrzymała zadanie sformowania rządu – próba ta poniosła fiasko.
W wyborach 29 września 2024 roku zwyciężyła FPOe, zdobywając 28,8 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się rządząca dotąd OeVP (26,3 proc.), a na kolejnych – SPOe (21,1 proc.), NEOS (9,2 proc.) oraz Zieloni (8,3 proc.).
Austriacka polityka zagraniczna
.W obliczu wojny na Ukrainie Austria zajęła zdecydowane stanowisko, potępiając agresję Rosji i popierając dotychczasowe pięć pakietów sankcji nałożonych przez UE na Rosję. Będąc państwem neutralnym, Austria wspiera Ukrainę w jej walce o suwerenność terytorialną, wysyłając pomoc humanitarną, w tym wozy strażackie, pojazdy ratownicze, paliwo, hełmy i kamizelki kuloodporne. Z drugiej jednak strony rząd w Wiedniu sprzeciwia się nałożeniu surowego embarga na rosyjską ropę i gaz, obawiając się, że negatywne skutki gospodarcze odczuliby przede wszystkim obywatele UE.
Mimo eskalacji działań wojsk rosyjskich oraz stałych apeli władz w Kijowie o zaprzestanie kupowania rosyjskich surowców energetycznych i finansowania tym samym ludobójstwa na Ukraińcach Austria obok Węgier hamuje całkowitą rezygnację z nośników energii z Rosji. Rząd Austrii wetuje zatrzymanie importu rosyjskiego gazu z uwagi na dominujący udział tego surowca w jej miksie energetycznym (80 proc. rocznych dostaw gazu do Austrii pochodzi z Rosji), proponując raczej długoterminowe uniezależnienie się Europy od rosyjskich dostaw.
Wizyta Nehammera w Kijowie i w Buczy nie zmieniła bezkompromisowego nastawienia Austrii. Warto podkreślić, że sami Austriacy według sondażu portalu Statista przeprowadzonego na początku marca 2022 roku chcą w pierwszej kolejności dyplomatycznych negocjacji z Rosją (56 proc.). Zdecydowanie popierają zakaz wjazdu na terytorium UE popleczników Putina (55 proc.) oraz zamrożenie aktywów rosyjskich oligarchów (52 proc.), ale już w mniejszym stopniu aprobują gospodarczy wymiar sankcji (49 proc.).
Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-justyna-miecznikowska-austria-wieczne-panstwo-neutralne/
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB