Agresja
Putina

Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?

Koniec wojny to koniec Putina? Jak zakończyć wojnę w Ukrainie? Kiedy będzie pokój na Ukrainie? – to pytania, na które cały świat szuka odpowiedzi.

Oto SIEDEM NAJWAŻNIEJSZYCH TEKSTÓW, w których można znaleźć odpowiedź:

1. Wiktor SUWOROW: “Agresja na Ukrainę okaże się dla Putina wyrokiem śmierci”

“Putin przegra. A jego porażka doprowadzi do kolejnej wielkiej smuty w Rosji. Brak skutecznej władzy na Kremlu pociągnie za sobą dezintegrację tego kraju (…). Ten konflikt okaże się dla Ukrainy bardzo dobrą lekcją. Ten kraj wyjdzie z tego starcia silniejszy, niż był przed nim. Trzeba pamiętać, że mówimy o konflikcie, który trwa już osiem lat – ale do tej pory wielu Ukraińców wcale tak tego nie postrzegało, uważali, że to tylko jakiś problem na wschodzie kraju, coś, czym nie trzeba się przejmować w centrum czy na zachodzie Ukrainy. Teraz jest inaczej. Obecny konflikt dotyka wszystkich, i tych ze wschodu, i tych z zachodu. Wszyscy rozumieją, że ta wojna jest przeciwko nim, przeciwko wszystkim Ukraińcom. I rozumieją, że muszą walczyć o swój kraj” – pisze Wiktor SUWOROW [LINK]

2. Garij KASPAROW: “Rosyjska machina wojenna musi być natychmiast odcięta od pieniędzy”

“Machina wojenna Putina potrzebuje pieniędzy. Te setki miliardów dolarów, które dotąd zgromadził, muszą zostać zdewaluowane. Pieniądze te muszą przestać zasilać jego siły zbrojne, policję, która rozpędza manifestantów, sędziów i prokuratorów, którzy wsadzają ludzi do więzień, oraz machinę propagandową, która okłamuje rosyjskie społeczeństwo. Na pytanie kiedy skończy się wojna na Ukrainie odpowiedź jest jedna.

Dopóki to się nie dokona, reżim Putina nie przestanie popełniać zbrodni zarówno na swoim terytorium, jak i w innych częściach świata. Krzyczeć „sankcje” – to jedno; wprowadzić je w życie – to drugie. Sankcje nałożone w 2008 i 2014 roku miały jednego adresata: zachodnią opinię publiczną. Nie przyniosły prawdziwej zmiany. Były ciosem dla Putina, lecz dzięki wysokim cenom paliw i rozległej pajęczynie agentów oraz zagranicznych lobbystów udało mu się z nich wyjść obronną ręką. Nie został odizolowany. Dzisiejsze działania Zachodu są jednak zdecydowanie odmienne, a presja wobec reżimu Putina przybiera bezprecedensowy charakter” – pisze Garij KASPAROW [LINK].

3. Elisabeth BRAW: “Konieczna totalna izolacja Rosji”

“Wybuchła wojna i niemożliwe jest powstrzymanie Putina na poziomie dyplomatycznym. Już za późno na dyplomację, rosyjska agresja na Ukrainę przerodziła się w pełnoskalowy konflikt. Może jednak izolacja Rosji sprawi, że obywatele rosyjscy zrozumieją, że konflikt ten jest bezsensowny. Kiedy skończy się wojna na Ukrainie? Tylko wtedy, kiedy nastąpi totalna izolacja Rosji. Tego musimy próbować, choć nie wiemy, czy to przyniesie skutek i czy Putin nie zwróci się wówczas przeciwko nim” – pisze Elisabeth BRAW [LINK].

4. Edward LUCAS: “Dziesięć punktów, by powstrzymać Putina”

“W obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę Sojusz Północnoatlantycki powinien ogłosić natychmiastowe ćwiczenia wojskowe w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego” – proponuje Edward LUCAS [LIINK]

5. Mateusz MORAWIECKI: “Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale całemu Zachodowi”

“Po pierwsze, musimy radykalnie przyspieszyć proces zbrojenia w Europie i natychmiastowo wzmocnić wschodnią flankę NATO. Nasz potencjał odstraszający jest w tej chwili niewystarczający. 

Po drugie, musimy pozbawić Rosję źródeł finansowania zbrojeń. Uzależnienie Europy od węglowodorów i innych surowców kupowanych od Moskwy to wyłom w naszej suwerenności, ale także zastrzyk finansowy rosyjskich oligarchów. 

Po trzecie, musimy pozbawić rosyjskie instytucje finansowe i oligarchów przywilejów. Dżentelmeni w dobrze skrojonych garniturach finansują reżim wojenny Putina i nie możemy prowadzić z nimi interesów. 

Po czwarte, powinniśmy użyć wszystkich narzędzi Cyber Diplomacy Toolbox, w tym sankcji cybernetycznych. Nasze sankcje powinny obejmować odcięcie Rosji dostępu do europejskiego jednolitego rynku cyfrowego. Rosja nie powinna używać naszej chmury, oprogramowania i naszych chipów, jeśli nie zaakceptuje reguł demokratycznego świata. Powinniśmy ostatecznie odciąć Rosję od europejskiej technologii, które mają kluczowe znaczenie dla postępu rosyjskiej agresji militarnej.

(…) Wreszcie ostatecznie nadszedł czas, by zamknąć Nord Stream 2 i rozpocząć rozmowę nad uniezależnieniem się Europy od kupowania węglowodorów – ropy, gazu, węgla – od Rosji. Rosja nie może dłużej bogacić się na krajach Europy, by w tym samym czasie zabijać niewinnych Ukraińców, którzy również są Europejczykami” – pisze Mateusz MORAWIECKI [LINK]

6. Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: “Zachód mówi dziś językiem Lecha Kaczyńskiego”

“Punkt zwrotny już nastąpił, najlepiej dowiodło tego przemówienie kanclerza Olafa Scholza z 27 lutego 2022 r. Jego oświadczenie było wynikiem wielkich i szybkich przewartościowań. Nie bez znaczenia była sama zmiana kanclerza Niemiec. Różnie można to interpretować, ale kanclerz Angela Merkel i CDU bardzo dużo inwestowały w Putina jako partnera. Powtórzę to, co mówią Ukraińcy: gdyby nie Nord Stream I; gdyby nie Nord Stream II, toby do tej wojny nie doszło. Dopiero teraz wielu polityków uświadomiło sobie zagrożenie, jakim jest Władimir Putin dla ładu międzynarodowego” – pisze prof. Jacek CZAPUTOWICZ [LINK].

7. Linas LINKEVIČIUS: “W rozmowach z Putinem nie ma miejsca na dyplomację”

“Pytając kiedy skończy się wojna na Ukrainie, trzeba pamiętać, że siła militarna Rosji jest podtrzymywana kosztem społeczeństwa. Kreml inwestuje w obronność i bezpieczeństwo, a nie w technologię czy gospodarkę. Obraz Rosji Putina maluje się w czarnych barwach. Rosyjska klasa rządząca nie dba o ludzi. Rosjanom żyje się coraz gorzej i czara goryczy w pewnym momencie zostanie przepełniona. Współczesna Rosja ulegnie w końcu zmianie – i ta zmiana nadejdzie od wewnątrz, nie z zagranicy” – pisze
Linas LINKEVIČIUS [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 marca 2022
Fot. LUIS CORTES / Reuters / Forum