Nr 37 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Nr 37 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

„Rolą intelektualistów powinno być emanowanie optymizmem. Muszą uczyć racjonalności i dialogu, muszą być surowi wobec zła. Ale przede wszystkim powinni dawać nadzieję na możliwą lepszą przyszłość. Mimo wszystko” – tym zdaniem z „Manifestu intelektualisty” rozpoczynamy najnowsze wydanie. Miesięcznik „Wszystko co Najważniejsze” nr 37 rozpoczyna więc prof. Sabino CASSESE, włoski prawnik i nauczyciel akademicki, w latach 1993–1994 minister spraw wewnętrznych, sędzia włoskiego Sądu Konstytucyjnego.

„Intelektualistom nie wolno milczeć. Muszą zwracać uwagę na problemy moralne oraz wydarzenia społeczne i instytucjonalne, nie być więźniami własnych dyscyplin i poglądów” – piszeprof. Sabino CASSESE.

Editorial prof. Michała KLEIBERA, redaktora naczelnego „Wszystko co Najważniejsze” zatytułowany jest „Przewidywanie nieprzewidywalnego”. „Każda próba sformułowania prognozy dotyczącej czekających nas wydarzeń uświadamia nam, że tak dużej niepewności co do dalszego rozwoju sytuacji i w naszym kraju, i na całym świecie nie było od bardzo dawna” – pisze prof. Michał KLEIBER.

O „Wielkiej mistyfikacji Kremla” pisze prof. Włodzimierz MARCINIAK, sowietolog i były ambasador Polski w Moskwie w latach 2016-2020. „Moskwie negocjacje nie są potrzebne po to, by osiągać cele w sprawach będących przedmiotem rozmów, ale by zyskiwać czas, wzmacniać swój potencjał militarny, rozszerzać wpływy w najbliższym otoczeniu i podnosić swoje znaczenie na arenie międzynarodowej” – pisze prof. Włodzimierz MARCINIAK. W tym samym wątku John LOUGH, analityk Chatham House pisze o tym, jak Niemcy wspomagają Rosję: „Niemcy wspomogły powstanie rosyjskiego reżimu. Skorumpowany i coraz bardziej autorytarny system otrzymał od Berlina legitymację oraz wsparcie”. O Niemcach i ich świadomości pisze prof. Stephan LEHNSTAEDT, wybitny niemiecki historyk. Tytuł tekstu: „Jedna trzecia Niemców uważa, że ich przodkowie byli wśród ofiar wojny”.

„Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu” – to tytuł eseju Nicolasa TENZERA, najbardziej wpływowego francuskiego analityka zajmującego się Europą Wschodnią.

„Ilu Francuzów, Włochów, Hiszpanów, Belgów, a nawet Niemców wie, że Rosja nieprzerwanie od niemal ośmiu lat prowadzi krwawą wojnę przeciwko Ukrainie? Ilu ludzi na Zachodzie wie, że wciąż trwa wojna w Syrii, którą swojemu narodowi wypowiedział Asad przy wsparciu i zaangażowaniu reżimów rosyjskiego i irańskiego – wojna, która pociągnęła za sobą około milion istnień ludzkich? Ciche przyzwolenie ośmiela zbrodniarzy” – pisze Nicolas TENZER.

„Dwubiegunowy rozwój Unii byłby przeciwny polskiej racji stanu. Potrzebne są rzeczywiste, a nie medialne – know-how, kreatywność, odwaga i mnóstwo pracy” – to wniosek Bogusława SONIKA, polityka Platformy Obywatelskiej, posła do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji. Miesięcznik „Wszystko co Najważniejsze” przynosi w tym wydaniu dwugłos „Jaka Europa?”. Także więc ważny tekst prof. Ryszarda LEGUTKI, filozofa i publicysty, posła do Parlamentu Europejskiego, który w artykule „Musimy liczyć na siebie” pisze: „Liczyć dziś na Unię to tak, jak w 1939 roku liczyć na Wielką Brytanię i Francję”.

O tym, jak uspokoić polską politykę pisze Janusz ONYSZKIEWICZ, minister obrony w rządach Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka. „Polityka w najważniejszych polskich sprawach, polityka łącząca, winna być tworzona pod auspicjami urzędu prezydenta” – pisze Janusz ONYSZKIEWICZ.

W dziale „Kryzysy współczesności” prof. Adam TOOZE, ekonomista Columbia University, pisze: ~”Pandemia stała się końcem ery neoliberalnej zapoczątkowanej pod koniec lat 70. XX wieku”, zaś prof. Jacek HOŁÓWKA, filolog i etyk, proponuje „Lekcję z Rousseau na polsko-białoruskiej granicy”.

„Napominanie, byśmy okazywali litość marznącym dzieciom i kobietom próbującym się przedrzeć przez bagna i zasieki na granicy białoruskiej, to zachęta zwodnicza i przyczyniająca się do tego, że zaczynamy lekceważyć trzeźwych i cierpliwych poszukiwaczy lepszego życia, którzy pozostali w domu, nie dali się zwieść i nie stali się ofiarami cynicznej, globalnej polityki” – pisze prof. Jacek HOŁÓWKA.

„Współczesny świat ma mało czasu na refleksję nad destrukcją, jaką może pociągnąć za sobą innowacja” – pisze prof. Armand D’ANGOUR, profesor historii na Uniwersytecie Oksfordzkim. Autor „The Greeks and the New: Novelty in Ancient Greek Imagination and Experience”.

Miesięcznik „Wszystko co Najważniejsze” to także teksty o Internecie i demokracji. Na ten temat piszą prof. Jeff JARVIS, Eryk MISTEWICZ i prof. Francis FUKUYAMA. „Platformy krytykowane są głównie w związku ze świadomą promocją szkodliwych informacji, ale nie zapominajmy, że całkiem sporo informacji istotnych politycznie jest przez nie również usuwanych” – pisze prof. Francis FUKUYAMA.

„Jesteśmy jedną z najbardziej pesymistycznych nacji świata, nie dlatego, że jesteśmy nieszczęśliwi, ale dlatego, że nigdy wcześniej nie byliśmy równie zaniepokojeni o los naszego narodu” – pisze Éric ZEMMOUR, pisarz i felietonista, autor wydanej przez „Wszystko co Najważniejsze” książki „Francja nie powiedziała ostatniego słowa”. Tytuł tekstu: „Francuska rekonkwista”.

„Wiek XXI będzie coraz bardziej przepełniony ludźmi wierzącymi. W latach 2010–2015 średnia liczba dzieci wynosiła 1,6 u kobiet bez afiliacji wyznaniowej, 2,3 u żydów i hinduistów, 2,6 u chrześcijan oraz 2,9 u muzułmanów” – pisze prof. Dominique REYNIÉ. Wcześniej w nr. 31 miesięcznika „Wszystko co Najważniejsze” o renesansie religii pisali prof. Pablo PÉREZ LÓPEZ, prof. Mark JUERGENSMEYER i Michał ŁUCZEWSKI.

„Religie i ich różnorodność pobudzają debatę, zmuszają do zadawania trudnych pytań i podejmowania dyskusji o sprawach fundamentalnych. W ten sposób wzmacniają demokrację” – pisze prof. Robert WUTHNOW, socjolog Uniwersytetu Princeton, autor książki „Why Religion Is Good for American Democracy”.

„Jan Paweł II – wielki komunikator” to z kolei tekst o. Frederico LOMBARDIEGO SJ. „Pontyfikat Jana Pawła II zbiegł się z niezwykłym rozwojem telewizji na świecie. Był to pierwszy wielki pontyfikat „telewizyjny”, śledzony przez katolików i narody świata za pośrednictwem telewizji. Papież doskonale zdawał sobie z tego sprawę” – pisze o. Federico LOMBARDI SJ.

W dziale „Piękno Muzyki” prof. Lisa McCORMICK pisze o związkach muzyki i… sportu. Argumentuje: „Konkurs Chopinowski i igrzyska olimpijskie – podobieństw jest zdecydowanie więcej niż różnic”.

Miesięcznik „Wszystko co Najważniejsze” na koniec tego wydania przynosi też ważny esej, w którym prof. Yoram HAZONY pisze: „Na naszych oczach rozpoczyna się debata między nacjonalizmem a imperializmem. Oba są potężnymi i sprzecznymi ideałami, które rywalizowały ze sobą na przestrzeni dziejów. W naszych czasach tylko wznowiły swój przygaszony konflikt”. Tytuł eseju: „Patriotyzm, nacjonalizm, imperializm”.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 stycznia 2022