
Bartosz KABAŁA
Roboty chirurgiczne i przyszłość medycyny
Kto będzie winny powikłań lub błędów? Jaki kompas moralny zostanie „wgrany” robotowi? Jak robot zachowa się w sytuacji krytycznej?

Mateusz M. KRAWCZYK
Światowy kryzys zdrowia dopiero przed nami
Od 31 grudnia zgłoszono ponad 20 613 przypadków zarażenia koronawirusem z Wuhan, w tym 427 przypadków śmiertelnych. Objawami są ból gardła, bóle głowy, gorączka, a także problemy z oddychaniem przypominające zapalenie płuc.

Bartosz KABAŁA
Szczepionkowe FAQ
Próba opisu krajobrazu po sejmowej debacie o projekcie autorstwa organizacji Stop NOP i dyskusji medialnej o szczepionkach jest niezwykle trudna. Użyto ogromnej ilości emocjonalnego napalmu, który zrównał z ziemią merytoryczne odpowiedzi na zarzuty antyszczepionkowców.

Jennifer RAFF
"Drodzy rodzice, jesteście okłamywani. Cała prawda o szczepionkach"
Dlaczego was okłamują? Jedni robią to z chęci zysku, próbując sprzedawać jakieś alternatywne środki i zniechęcać was do naukowo sprawdzonych medykamentów. Jestem pewna, że wielu innych, którzy należą do środowiska przeciwnego szczepieniom ma naprawdę dobre intencje i szczerze wierzy w szkodliwość tych środków. Ale jak zauważył pewien astrofizyk, „w nauce dobre jest to, że jest prawdziwa niezależnie od tego, czy w nią wierzysz czy nie”.

Piotr SZETELNICKI
Sto idei dla Polski. System ochrony zdrowia powinniśmy zbudować niczym... twierdzę
Od nas tylko zależy, czy wbrew politycznym kalkulacjom i partykularnym interesom lokalnych i środowiskowych grup nacisku, spróbujemy zrealizować plan naprawczy, czy w którymś momencie nie będzie już innych scenariuszy, jak ostateczne tąpniecie całego systemu.

Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER
Katarzyna KOPER
Szczepić czy nie szczepić?
Kto jest najpopularniejszym pediatrą na świecie?! Lekarz pediatra z olbrzymim doświadczeniem oraz dziennikarka specjalizująca się w tematach o zdrowiu rozprawiają się z diagnozami wprost z sieci. Fragment bestselleru “Co Pan na to Doktorze z Sieci?” Anny KRYSIUKIEWICZ FENGER i Katarzyny KOPER.

Ewa STELMASIAK
Czy dobre życie to sprawa medycyny?
Wellness oznacza po prostu proces dobrego i świadomego życia, prowadzący do realizacji pełni potencjału człowieka w sposób zrównoważony i holistyczny.

Bartosz KABAŁA
Medycyna i pieniądze
Aby zrozumieć, skąd biorą się ceny wyrobów przemysłu farmaceutycznego, warto przyjrzeć się bliżej całej drodze od poszukiwań substancji leczniczej do wprowadzenia leku na rynek.

Agnieszka MIELCZAREK
Detoks dla opornych
Między 400 a 600 różnych substancji chemicznych w ciele mieszkańca kraju wysokorozwiniętego identyfikują naukowcy. Substancje te pochodzą m.in. z żywności, wdychanego powietrza, używek, chemii użytkowej, farmaceutyków. Czy możemy spróbować się ich pozbyć z naszych organizmów? W jaki sposób?

Leszek DENKIEWICZ
Medycyna 3.0. Recepta na dobre relacje personelu z pacjentami
Każdy pacjent część swoich dochodów w postaci obowiązkowych podatków zdrowotnych powierza państwu, które zobowiązuje się zapewnić mu teraz i w przyszłości dobre jakościowo leczenie. Tym samym nabywa prawo do wymagania, by uwzględniono jego potrzeby i oczekiwania.

Ks. Stanisław WYSOCKI
Medycyna 3.0. Najważniejsza jest rozmowa
Z kim ma rozmawiać pacjent, kiedy lekarz nie ma czasu, pielęgniarki „latają jak oszalałe”, bo są dwie albo trzy na jednym oddziale i mają czterdziestu pacjentów? A w tym wszystkim krąży kapelan i też ma coraz mniej czasu.

Piotr HARTMANN
Medycyna 3.0. Internet to informacje, lekarz to wiedza
Rodzice często zamiast sięgnąć do profesjonalnych portali, szukają porad u innych rodziców na forach internetowych. Szukają w ten sposób informacji u osób, których wiedza jest zbliżona do ich własnej. Staram się uważnie śledzić takie wpisy, żeby podczas wizyt móc wyjaśniać opiekunom małego pacjenta, jak jest w rzeczywistości.

Prof. Andrzej SZCZEKLIK
Medycyna 3.0. O poszukiwaniu duszy
Rzadko dziś słyszy się słowo „dusza” wśród biologów czy lekarzy. Próżno go szukać w indeksach opasłych tomów psychiatrii, nawet psychologii, o medycynie wewnętrznej nie wspominając. „Dusza” zastąpiona została przez „ja” i „ja świadome”, „świadomość”. I z tą chwilą domena, pozostająca od początku we władaniu filozofów, zaczęła się przesuwać w stronę biologów i lekarzy.

Krzysztof NAWROCKI
Medycyna 3.0. Pacjent był i jest tylko "numerkiem". Jak to zmienić?
Nie rozumiem, jak można „załatwić” pacjenta w trzy minuty, i nie rozumiałem tego, kiedy pracowałem w przychodni. Znam co najmniej kilkunastu lekarzy, którzy w ciągu dnia swej ordynacji przyjmują 60, a nawet 80 pacjentów. To jest paranoja. A wygląda to tak, że kiedy wchodzi dziecko, to ma astmę, a jak wchodzi dorosły, to ma nerwicę, a druk L-4 wypiszą w recepcji… i następny pacjent.

Michał ŚWIERCZEK
Nie, nie ma trzeźwości w samotności
Najlepszym i najskuteczniejszym lekarstwem dla uzależnionego człowieka jest drugi człowiek. Odpowiedzialność za proces zdrowienia powinna rozkładać się na obie strony tej relacji — pacjenta, jeśli oczywiście chce się leczyć, i lekarza czy terapeutę.

Prof. Krzysztof SKŁADOWSKI
Medycyna 3.0. Prawidłowe leczenie to rozmowa, świadomość pacjenta
Powiedzenie choremu, że medycyna w jego przypadku jest bezradna, wystawia jak najgorsze świadectwo lekarzowi, który takie słowa wypowiada, i środowisku, które reprezentuje, bo najczęściej wynika z niewiedzy, ignorancji, lenistwa, braku doświadczenia.

Prof. Andrzej SZCZEKLIK
Medycyna 3.0. Dlaczego trudno „być z chorym”?
Człowiek nie jest agregatem, w którym poszczególne elementy podlegają osobnym prawom, dziedzinom nauki, opisującym je i usprawniającym. W „agregacie” od psychiki są psycholodzy, od życia społecznego – socjolodzy, od duchowego – duchowni, no i oczywiście od każdego narządu wewnętrznego – inny lekarz specjalista.

Monika KOTLAREK
Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?
Na podstawie swojego doświadczenia i rozmów z wieloma bliskimi pacjentów, stworzyłam listę konkretnych porad, gestów i zachowań, które bliski na pewno doceni, a Państwo będziecie mogli go wesprzeć bez poczucia niezręczności.

Bartosz KABAŁA
Era postantybiotykowa - co nas czeka?
Według danych zawartych w raporcie agencji Centers for Disease Dynamics, Economic and Policy (CDDEP) z roku 2015, największy wzrost całkowitego użycia antybiotyków nastąpił w Indiach, gdzie w ciągu dziesięciu lat liczba kuracji antybiotykowych wzrosła aż o 50%, do 12 miliardów w 2010 roku. Nie jest tego w stanie zrównoważyć niewielki spadek ich stosowania w krajach rozwiniętych (w tym i w Polsce).

Michał ŚWIERCZEK
W potrzasku "Piąteczku". Autodiagnoza uzależnienia od alkoholu
Czemu tak ważne jest, żeby to sam pacjent uznał się za osobę uzależnioną? Łatwiej będzie z czasem odwoływać się do tej autodiagnozy, np. gdyby pacjent miał okresy wątpliwości czy jest osobą uzależnioną od alkoholu czy też nie. Diagnoza to początek trudnej drogi, którą mamy wspólnie do przejścia.