Prof. Michał KLEIBER
Nowe technologie w ochronie zdrowia
Technologie na pewno nie zastąpią w przyszłości lekarzy, ale lekarze, którzy będą po nie rozsądnie sięgać, zastąpią tych, którzy nie będą tych technologii w ogóle używać.
Prof. Piotr CZAUDERNA
Zdrowie – nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz
Rosnące obciążenie chorobami nowotworowymi znacząco przekracza obecne możliwości skutecznej kontroli zachorowań.
Bartosz KABAŁA
Roboty chirurgiczne i przyszłość medycyny
Kto będzie winny powikłań lub błędów? Jaki kompas moralny zostanie „wgrany” robotowi? Jak robot zachowa się w sytuacji krytycznej?
Mateusz M. KRAWCZYK
Światowy kryzys zdrowia dopiero przed nami
Od 31 grudnia zgłoszono ponad 20 613 przypadków zarażenia koronawirusem z Wuhan, w tym 427 przypadków śmiertelnych. Objawami są ból gardła, bóle głowy, gorączka, a także problemy z oddychaniem przypominające zapalenie płuc.
Bartosz KABAŁA
Szczepionkowe FAQ
Próba opisu krajobrazu po sejmowej debacie o projekcie autorstwa organizacji Stop NOP i dyskusji medialnej o szczepionkach jest niezwykle trudna. Użyto ogromnej ilości emocjonalnego napalmu, który zrównał z ziemią merytoryczne odpowiedzi na zarzuty antyszczepionkowców.
Anna KRYSIUKIEWICZ FENGER
Katarzyna KOPER
Szczepić czy nie szczepić?
Kto jest najpopularniejszym pediatrą na świecie?! Lekarz pediatra z olbrzymim doświadczeniem oraz dziennikarka specjalizująca się w tematach o zdrowiu rozprawiają się z diagnozami wprost z sieci. Fragment bestselleru „Co Pan na to Doktorze z Sieci?” Anny KRYSIUKIEWICZ FENGER i Katarzyny KOPER.
Ewa STELMASIAK
Czy dobre życie to sprawa medycyny?
Wellness oznacza po prostu proces dobrego i świadomego życia, prowadzący do realizacji pełni potencjału człowieka w sposób zrównoważony i holistyczny.
Bartosz KABAŁA
Medycyna i pieniądze
Aby zrozumieć, skąd biorą się ceny wyrobów przemysłu farmaceutycznego, warto przyjrzeć się bliżej całej drodze od poszukiwań substancji leczniczej do wprowadzenia leku na rynek.
Agnieszka MIELCZAREK
Detoks dla opornych
Między 400 a 600 różnych substancji chemicznych w ciele mieszkańca kraju wysokorozwiniętego identyfikują naukowcy. Substancje te pochodzą m.in. z żywności, wdychanego powietrza, używek, chemii użytkowej, farmaceutyków. Czy możemy spróbować się ich pozbyć z naszych organizmów? W jaki sposób?
Piotr SZETELNICKI
Sto idei dla Polski. System ochrony zdrowia powinniśmy zbudować niczym... twierdzę
Od nas tylko zależy, czy wbrew politycznym kalkulacjom i partykularnym interesom lokalnych i środowiskowych grup nacisku, spróbujemy zrealizować plan naprawczy, czy w którymś momencie nie będzie już innych scenariuszy, jak ostateczne tąpniecie całego systemu.
System ochrony zdrowia wymaga terapii, nie rewolucyjnych zmian
Absurdy podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, biurokracja i niedostatek czasu, niedofinansowane i znikające oddziały. Służba zdrowia w Polsce. Debata we Wrocławiu.
Xavier QUÉRAT-HÉMENT
Medycyna 3.0. Télémédecine, e-Zdrowie, szansą pacjentów?
Potencjał rynku e-Zdrowia szacowany jest na 2,2 do 3 mld euro rocznie; natomiast francuski rynek telemedycyny (jako jeden z segmentów e-zdrowia) na 340 mln euro. Tworzą go dziś w dużym stopniu start-upy.
Leszek DENKIEWICZ
Medycyna 3.0. Recepta na dobre relacje personelu z pacjentami
Każdy pacjent część swoich dochodów w postaci obowiązkowych podatków zdrowotnych powierza państwu, które zobowiązuje się zapewnić mu teraz i w przyszłości dobre jakościowo leczenie. Tym samym nabywa prawo do wymagania, by uwzględniono jego potrzeby i oczekiwania.
Ks. Stanisław WYSOCKI
Medycyna 3.0. Najważniejsza jest rozmowa
Z kim ma rozmawiać pacjent, kiedy lekarz nie ma czasu, pielęgniarki „latają jak oszalałe”, bo są dwie albo trzy na jednym oddziale i mają czterdziestu pacjentów? A w tym wszystkim krąży kapelan i też ma coraz mniej czasu.
Prof. Andrzej SZCZEKLIK
Medycyna 3.0. O poszukiwaniu duszy
Rzadko dziś słyszy się słowo „dusza” wśród biologów czy lekarzy. Próżno go szukać w indeksach opasłych tomów psychiatrii, nawet psychologii, o medycynie wewnętrznej nie wspominając. „Dusza” zastąpiona została przez „ja” i „ja świadome”, „świadomość”. I z tą chwilą domena, pozostająca od początku we władaniu filozofów, zaczęła się przesuwać w stronę biologów i lekarzy.
Michał ŚWIERCZEK
Nie, nie ma trzeźwości w samotności
Najlepszym i najskuteczniejszym lekarstwem dla uzależnionego człowieka jest drugi człowiek. Odpowiedzialność za proces zdrowienia powinna rozkładać się na obie strony tej relacji — pacjenta, jeśli oczywiście chce się leczyć, i lekarza czy terapeutę.
Piotr HARTMANN
Medycyna 3.0. Internet to informacje, lekarz to wiedza
Rodzice często zamiast sięgnąć do profesjonalnych portali, szukają porad u innych rodziców na forach internetowych. Szukają w ten sposób informacji u osób, których wiedza jest zbliżona do ich własnej. Staram się uważnie śledzić takie wpisy, żeby podczas wizyt móc wyjaśniać opiekunom małego pacjenta, jak jest w rzeczywistości.
Krzysztof NAWROCKI
Medycyna 3.0. Pacjent był i jest tylko "numerkiem". Jak to zmienić?
Nie rozumiem, jak można „załatwić” pacjenta w trzy minuty, i nie rozumiałem tego, kiedy pracowałem w przychodni. Znam co najmniej kilkunastu lekarzy, którzy w ciągu dnia swej ordynacji przyjmują 60, a nawet 80 pacjentów. To jest paranoja. A wygląda to tak, że kiedy wchodzi dziecko, to ma astmę, a jak wchodzi dorosły, to ma nerwicę, a druk L-4 wypiszą w recepcji… i następny pacjent.
Michał ŚWIERCZEK
W potrzasku "Piąteczku". Autodiagnoza uzależnienia od alkoholu
Czemu tak ważne jest, żeby to sam pacjent uznał się za osobę uzależnioną? Łatwiej będzie z czasem odwoływać się do tej autodiagnozy, np. gdyby pacjent miał okresy wątpliwości czy jest osobą uzależnioną od alkoholu czy też nie. Diagnoza to początek trudnej drogi, którą mamy wspólnie do przejścia.
Prof. Andrzej SZCZEKLIK
Medycyna 3.0. Dlaczego trudno „być z chorym”?
Człowiek nie jest agregatem, w którym poszczególne elementy podlegają osobnym prawom, dziedzinom nauki, opisującym je i usprawniającym. W „agregacie” od psychiki są psycholodzy, od życia społecznego – socjolodzy, od duchowego – duchowni, no i oczywiście od każdego narządu wewnętrznego – inny lekarz specjalista.
Prof. Krzysztof SKŁADOWSKI
Medycyna 3.0. Prawidłowe leczenie to rozmowa, świadomość pacjenta
Powiedzenie choremu, że medycyna w jego przypadku jest bezradna, wystawia jak najgorsze świadectwo lekarzowi, który takie słowa wypowiada, i środowisku, które reprezentuje, bo najczęściej wynika z niewiedzy, ignorancji, lenistwa, braku doświadczenia.
Monika KOTLAREK
Medycyna 3.0. Jak wspierać chorego?
Na podstawie swojego doświadczenia i rozmów z wieloma bliskimi pacjentów, stworzyłam listę konkretnych porad, gestów i zachowań, które bliski na pewno doceni, a Państwo będziecie mogli go wesprzeć bez poczucia niezręczności.
Agnieszka PIASECKA - ROBAK
Aleksandra HULEWSKA
Medycyna 3.0. Dekalog komunikowania lekarz-pacjent.
Maleje nacisk na rolę komunikowania lekarz – pacjent. Zajęcia mające wyposażyć lekarzy w umiejętności „miękkie”, takie jak komunikowanie, asertywność czy radzenie sobie ze stresem stanowią zaledwie 3,01% wszystkich przedmiotów!
Bartosz KABAŁA
Era postantybiotykowa - co nas czeka?
Według danych zawartych w raporcie agencji Centers for Disease Dynamics, Economic and Policy (CDDEP) z roku 2015, największy wzrost całkowitego użycia antybiotyków nastąpił w Indiach, gdzie w ciągu dziesięciu lat liczba kuracji antybiotykowych wzrosła aż o 50%, do 12 miliardów w 2010 roku. Nie jest tego w stanie zrównoważyć niewielki spadek ich stosowania w krajach rozwiniętych (w tym i w Polsce).
Bjørn LOMBORG
Od tego, czym epatują media ważniejsze problemy dziesiątkujące populację świata
Wirus zika, ebola, a wcześniej SARS i ptasia grypa. Szybciej od epidemii szerzy się panika, jaką budzą. W rzeczywistości całkowita liczba ofiar wszystkich tych infekcji jest niewspółmierna do liczby przypadków głównych chorób zakaźnych, o których mówi się dużo mniej: biegunki, gruźlicy, AIDS, malarii, tężca czy odry. W wyniku chorób niezakaźnych, takich jak udary i ataki serca, umiera jeszcze więcej ludzi.
Prof. Łukasz A.TURSKI
Prawda naukowa
Histeryczne odwrócenie się od szczepionek to jeden bardzo drastyczny przykład. Drugi to zachowanie polityków starających się wcisnąć naukę w gorset biurokratyczny. W zamierzeniu ma on uniemożliwić oszustwa, ale w rzeczywistości tworzy tylko ich nowe wersje. Przykładem jest fabrykowanie danych Stapela przynoszące mu liczne granty, punkty i nagrody.
Stephen WILKINS
"Aby poprawić współpracę lekarza z pacjentem, potrzeba więcej rozmów - nie komputerów"
Rolą systemów informatycznych powinno być wspieranie, a nie zastępowanie relacji lekarz-pacjent. Relacje oparte na zaufaniu, w szczególności te między lekarzami i pacjentami, są budowane i utrzymywane podczas rozmowy twarzą w twarz, a nie za pośrednictwem e-maili i portali internetowych. Czas to zauważyć i wyprowadzić wnioski.
Prof. Andrzej M. FAL
"Sto idei dla Polski. Zdrowie publiczne"
Styl życia odpowiada za ponad 50% zdrowotności społeczeństwa, a medycyna naprawcza tylko za 10%. Konieczne jest ustanowienie zdrowia publicznego rzeczywistym priorytetem państwa m.in. poprzez powołanie koordynatora działań wszystkich interesariuszy: ministerstw, samorządów, przedstawicieli ochrony zdrowia, nauki, pracodawców, świadczeniodawców, NGO, pacjentów.
Bartosz KABAŁA
"Szczepionki, czyli jak nie ulegać manipulacji"
Leczenie chorób zakaźnych i zapobieganie im to prawdziwy wyścig zbrojeń. Niektóre wirusy i bakterie charakteryzują się wysoką zmiennością, powstają co rusz nowe szczepy odporne na działanie antybiotyków lub takie, które nie są rozpoznawane przez nasz układ immunologiczny. Powoduje to, że potrzebujemy ciągle nowych rodzajów szczepionek na wirusa grypy.
Ben ROONEY
"Medycyna 3.0. W poszukiwaniu skutecznej profilaktyki i dobrej komunikacji w epoce nowych mediów"
57,1% dorosłych osób w USA nie robiących użytku z bieżni przyznało, że możliwość obniżenia składek ubezpieczenia zdrowotnego dałaby im impuls do podjęcia tego rodzaju wysiłku fizycznego. Chociaż dla firm związanych z aktywnościami fitness i wellness przyszłość wygląda bardzo obiecująco, ci, którzy chcą wejść na rynek opieki zdrowotnej wart globalnie 6,5 bln dolarów muszą być realistami. „To nie tak, że dwóch gości w garażu na nowo wynajdzie ochronę zdrowia”.
Prof. Łukasz A.TURSKI
"Okiem i uchem"
„Dr Tarek Loubani, palestyńsko-kanadyjski lekarz pracujący w szpitalach Strefy Gazy, nie mogąc zapewnić dostępu do stetoskopów, wpadł na pomysł wykorzystania gwałtownie rozwijającej się techniki drukarek 3D i wydrukował kopię nieobjętej już prawami patentowymi słuchawki lekarskiej, produkcji jednej ze znanych firm medycznych. Za kilkadziesiąt centów” – opowieść prof. Łukasza Turskiego o postępie i medycynie.
Jim O'NEILL
"Stosujmy antybiotyki rozsądnie"
W Chinach – kraju, gdzie internet ma 641 milionów użytkowników – 80 proc. lekarzy używa smartfonów do celów zawodowych; profile niektórych lekarzy w serwisach społecznościowych mają miliony obserwatorów. Wciągnięcie takich medycznych gwiazd mediów społecznościowych w akcję informowania o problemie oporności na antybiotyki to niezwykła szansa.
Agnieszka LUDWIG - GAŁĘZOWSKA
"Roboty, smartfony i cukrzyca"
Między innymi o maskotce edukacyjnej z sensorami, umożliwiającymi dzieciom opanowanie nakłuwania koniuszków palców w celu pobrania kropli krwi, zaś zainstalowany w jej brzuchu ekran wyświetla poziom glukozy i insuliny w krwiobiegu, oraz o innych technologiach – Agnieszka Ludwig-Gałęzowska pisze jak epoka smartfonów może wspomagać chorych na cukrzycę.
Jennifer RAFF
"Drodzy rodzice, jesteście okłamywani. Cała prawda o szczepionkach"
Dlaczego was okłamują? Jedni robią to z chęci zysku, próbując sprzedawać jakieś alternatywne środki i zniechęcać was do naukowo sprawdzonych medykamentów. Jestem pewna, że wielu innych, którzy należą do środowiska przeciwnego szczepieniom ma naprawdę dobre intencje i szczerze wierzy w szkodliwość tych środków. Ale jak zauważył pewien astrofizyk, „w nauce dobre jest to, że jest prawdziwa niezależnie od tego, czy w nią wierzysz czy nie”.
Grzegorz CESSAK
"Czy powinniśmy bać się... leków?"
„Nie zapominajmy, że kompetentny fachowiec – to także dobrze poinformowany pacjent. Pacjentów usiłujemy zainteresować tym, co przynoszą z aptek, a następnie zażywają (lub nie…)”