Nr 38 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Nr 38 "Wszystko co Najważniejsze" już jest w EMPIKach, Księgarni Polskiej w Paryżu, a wysyłkowo i w prenumeracie - w Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Przy projekcie „Opowiadamy Polskę światu” redaktorzy „Wszystko co Najważniejsze” współpracują z wieloma redakcjami, w tym z rosyjską „Nową Gazietą”. Redaktor naczelny tego tytułu, Dmitrij MURATOW, laureat Nagrody Nobla, odbierając tę nagrodę wygłosił bardzo mocną mowę, którą rozpoczynamy nr 38 miesięcznika. Dmitrij MURATOW opisał świat bez demokracji, poddany zmilitaryzowanym, agresywnym generałom i politykierom. Ale też on ciągle widzi na tym świecie miejsce dla dobrych ludzi i uczciwych mediów.

„Niektórym wojna między Rosją a Ukrainą nie jawi się już jako coś niemożliwego. Ja zaś wiem, że wojny kończą się identyfikacją żołnierzy i wymianą jeńców” – pisze Dmitrij MURATOW.

„Potrzebujemy europejskiej jedności” to tytuł tekstu premiera Mateusza MORAWIECKIEGO. „Świat, który dobrze znamy, świat europejskich wartości, wolności, demokracji i dobrobytu znalazł się na celowniku rosyjskich przywódców i wojskowych. Stawką jest nie tylko przyszłość Ukrainy, ale też bezpieczeństwo i rozwój europejskich gospodarek” – pisze premier. Tekst publikujemy równolegle we „Wszystko co Najważniejsze” i kilkudziesięcioma tytułami prasowymi z całego świata (m.in. The Daily Telegraph, L’Opinion, La Reppublica) w ramach projektu „Opowiadamy Polskę światu.

Edward LUCAS, europejski korespondent „The Economist”, w tekście dla „Wszystko co Najważniejsze” pisze o tym, że „Ignorancja, apatia, poczucie winy, cynizm, arogancja, chciwość i tchórzostwo. To jest właśnie najmocniejsza broń Kremla wobec Zachodu. Wcale nie wojsko, żołnierze, czołgi, samoloty bojowe czy rakiety. Emocje”. Tytuł artykułu: „Putin ustawia sobie Zachód, jak chce”.

„Głównym wyzwaniem dla Polski jest dziś wyzwanie natury egzystencjalnej” – przekonuje prof. Peter FRANKOPAN, brytyjski historyk i pisarz, dyrektor Centrum Badań Bizantyjskich na Uniwersytecie w Oxfordzie, w rozmowie z Michałem KŁOSOWSKIM.

„Nie mamy na Zachodzie żadnego planu działania. Nie myślimy o tym, czego potrzebujemy w dłuższej perspektywie. My, na Zachodzie, jedziemy na autopilocie, opóźnieni o co najmniej 30 lat, lecz święcie przekonani, że każdy na świecie chce być taki jak my. Obawiam się, że to nie „plan”, ale system wierzeń” – mówi prof Peter FRANKOPAN.

„Niezbędna jest precyzyjna koordynacja zadań związanych z bezpieczeństwem kraju i priorytetami badawczymi” – pisze w tekście „Anatomia pola walki” prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”. „Bezpieczeństwo państwa jest dziś silnie skorelowane z know-how będącym w posiadaniu instytucji i firm”.

Edward LUTTWAK, ekonomista, strateg, historyk wojskowości, b.doradca prezydenta USA George’a H.W.Busha, w tekście „Macie cztery miesiące, aby się przygotować” pisze: „Europa Zachodnia jest dużo bogatsza niż Rosja. Gdyby chciała, mogłaby bez problemu zgnieść Rosję. Ale tego nie chce”.

„Berlin bardzo chętnie zgodziłby się na to, by Polska znalazła się pod kontrolą Rosjan. Z jego punktu widzenia wszystko stałoby się prostsze” – pisze Edward LUTTWAK

„Polskę nie stać na status quo” to tytuł tekstu Wojciecha MYŚLECKIEGO, jednego z ciekawszych analityków polityki i strategii geopolityki. Autor pisze o rozdrożach duchowej sytuacji czasu, ostrej fazie walki kulturowej ze starą cywilizacją, zmianie paradygmatów w gospodarce i geopolityce, programie „Wielkich Chin” i amerykańskiej odpowiedzi, a także rozdrożach europejskich i co z tego wynika dla Polski. Korespondują z tym tekstem dwie analizy: Pawła BORYSA („Gospodarka świata z trudem radzi sobie z największym od II wojny światowej kryzysem, wywołanym pandemią, która przyspiesza wiele trendów”) i prof. Bernda LUCKE („Należy unikać centralizacji polityki fiskalnej na poziomie europejskim”).

Prof. Jan WOLEŃSKI, filozof analityczny, logik i epistemolog, teoretyk prawdy oraz filozof języka, profesor nauk humanistycznych, w tekście „Ontologia Europy” zwraca uwagę: ” Przewidywanie, że Europa zwyciężyła na całym świecie, jest zdecydowanie przedwczesne. Nie tylko dlatego, że ludzkość może zniknąć z powierzchni Ziemi w wyniku kataklizmu nuklearnego, katastrofy ekologicznej czy jakiejś kolejnej pandemii, ale również dlatego, że Europa straci swoją pozycję i ustąpi miejsca innym agregatom kulturowo-geograficznym”.

„Dzisiejsze spory o charakter Unii Europejskiej (Europa Suwerennych Ojczyzn czy Federacja Europejska, czyli coś w rodzaju Stanów Zjednoczonych Europy) stanowią jeden tylko przykład niejasności granic i struktury tego, co nazywa się Europą” – pisze prof. Jan WOLEŃSKI

„Polityczny program federalnej Europy – „Stanów Zjednoczonych Europy” – nigdy jeszcze nie był tak wyraźny jak dziś. Jednoznacznie można uznać to za tworzenie się imperium” – pisze Balazs ORBAN, sekretarz stanu w kancelarii premiera Węgier. Zaś Bogdan ZDROJEWSKI, polityk Platformy Obywatelskiej, b. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, deputowany do Parlamentu Europejskiego, w tekście „Europa – kryzys przywództwa” pisze: „Współpracę w ramach UE można zacieśniać tylko delikatnymi ruchami. Każde gwałtowne szarpnięcie przyniesie rezultat odwrotny od oczekiwanego”.

„Wielkim złudzeniem jest powrót do świata sprzed pandemii – świata marnującego energię, egoistycznego, nieczułego na potrzeby innych, a w szczególności potrzeby przyszłych pokoleń” – pisze Jacques ATTALI, eseista, ekonomista, doradca polityczny, pierwszy prezes EBOR w tekście „Czas na ambitny nowy ład”.

„Francja szykuje się na kolejne pięć lat doraźnych reform, pięć lat gniewu i buntów, pięć lat zaklinania rzeczywistości” – pisze Jacques ATTALI.

„Szefem kampanii Zemmoura został generał Bertrand de La Chesnais, były zastępca dowódcy francuskich sił lądowych. Poznał Zemmoura w katolickim Instytucie Montalemberta. To tej prawicy katolickiej Rekonkwista przywraca pole działania” – pisze Marek JUREK w tekście „Rekonkwista Érica Zemmoura”. Opisuje program i szanse tego kandydata we francuskich wyborach prezydenckich.

„Zemmour to wnuk de Gaulle’a, który zrywa sojusz z komunistami, któremu nie podoba się antyfaszystowska mistyka Wolnej Francji, któremu wstyd z powodu wszystkich pomordowanych patriotów w czasie powojennego, komunistycznego Oczyszczania Francji” – pisze Marek JUREK.

Instytut Pamięci Narodowej nie ustaje w wysiłkach, by oddać cześć dzielnym ludziom z AK i przypomnieć światu o ich wkładzie w zwycięstwo nad Hitlerem. W tych dniach kolejna edycja tekstów z naszego miesięcznika, w ramach projektu „Opowiadamy Polskę Światu”, trafia do blisko 70 redakcji na całym świecie. A teksty, które poznaje świat, publikujemy we „Wszystko co Najważniejsze”. W tym wydaniu teksty o „największej podziemnej armii świata” autorstwa prof. Wojciecha ROSZKOWSKIEGO, Karola NAWROCKIEGO, Clarka YOUNGA.

W dziale „Piękno Sztuki” zaś ciekawa recenzja Jana ŚLIWY najnowszej powieści Michela Houellebecqua. Książki Anéantir nie wypada nie znać, nie wypada się do niej odnosić. Mimo ponad 730 stron, niełatwych przecież w lekturze. Ale też teksty o muzyce autorstwa Bernarda PIVOT („Fryderyk Chopin i literatura”), Fawzy ELSHAMY’EGO („Chopin nad brzegami Nilu”), Jeda DISTLERA (w tekście „Genialny Polak” pisze: „Chopin jako pianista kierował swoje utwory do publiczności kameralnych salonów i niewielkich imprez. W jego grze chodziło o niuanse, subtelne efekty, wyrafinowany dotyk, a także stały śpiew”).

Prof. James A.MILLWARD, sinolog z Georgetown University, który o Chinach pisze dla „The Guardian”, „The Washington Post”, „The New York Times”, autor m.in. „Eurasian Crossroads: a History of Xinjiang”, w tekście „Sinciang, chińska zbrodnia” pisze: „Polityka Chin wobec Sinciangu jest katastrofą humanitarną przypominającą najgorsze przeszłe kolonialne znęcanie się nad rdzenną ludnością, pogromy etniczne, Holokaust czy południowoafrykański apartheid”.

„Powinniśmy okazać Ujgurom wsparcie i solidarność, poznając wiadomości na temat ich kultury i innych kultur nie-Hanów, kultury chińskiej pod rządami ChRL, a także domagać się, by rządy i korporacje poważnie traktowały kryzys w Sinciangu i związane z nim zagrożenia dla wartości ludzkich” – pisze prof. James A. MILLWARD.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 lutego 2022