Corina LACATUS: Rumunia na celowniku Brukseli. Zagrożeniem łamanie norm praworządności
Corina LACATUS

Corina LACATUS

Rumunia na celowniku Brukseli.
Zagrożeniem łamanie norm praworządności

Od 2013 roku Dyrekcja Antykorupcyjna postawiła przed sądem 68 wysokich urzędników, jednego premiera, dwóch wicepremierów, 11 urzędujących i byłych ministrów, 39 deputowanych i 14 senatorów. Sądy wydały ostateczne wyroki skazujące dla 27 spośród wysokich urzędników – jednego premiera, pięciu ministrów, 17 deputowanych i czterech senatorów. Taki wynik postępowań nie byłby możliwy bez niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Wiesław JOHANN: Potrzeba stabilnego prawa
Wiesław JOHANN

Wiesław JOHANN

Potrzeba stabilnego prawa

Prawo musi być stabilne, czytelne, jasne. Prawo nie może podlegać jakimkolwiek interpretacjom, szczególnie takie jego dyscypliny, jak prawo karne czy prawo podatkowe. Nie można z dnia na dzień zmieniać stanów faktycznych, że coś, co jest karalne, nagle nie podlega karze – i na odwrót. To dwie gałęzie prawa odnoszące się bezpośrednio do obywateli, i one muszą być dla nich czytelne.

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER, Prof. Wojciech DAJCZAK: W dyskusjach o prawie - doceńmy potencjał prawa rzymskiego
Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIERProf. Wojciech DAJCZAK

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER
Prof. Wojciech DAJCZAK

W dyskusjach o prawie - doceńmy potencjał prawa rzymskiego

Przedstawiamy prawo rzymskie jako jeden z filarów kulturowej tożsamości Europy, swoistą kapsułę przetrwalnikową tego, co u podstaw zwłaszcza prawa prywatnego. Staramy się pokazywać rzymskie doświadczenie jako laboratorium prawa, dzięki któremu daje się głębiej rozumieć własność i posiadanie, zobowiązania, spadki, prawo osobowe i rodzinne.

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER: Powtórka z Rzymu
Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER

Powtórka z Rzymu

Europa chętnie przejmowała unormowania, jakie wypracowano w historii Rzymu. W uniwersytetach od zawsze studiowano prawo rzymskie, co formowało umysły pokoleń prawników i silnie odcisnęło się na prawodawstwie. Warto do niego sięgać jako skarbnicy mądrości.

Ewa FABIAN: O relacji człowiek-maszyna. Prace Brukseli, luddyści i efekt gotowanej żaby
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

O relacji człowiek-maszyna.
Prace Brukseli, luddyści i efekt gotowanej żaby

Nikt nie nadąża z definiowaniem pojęć, a tymczasem brak nam przemyśleń nad moralnością w relacji człowiek-maszyna. Przede wszystkim o tym, ile wirtualności i robotyki jesteśmy w stanie zaakceptować w swoim życiu. Robot jest przecież intruzem i kwestią etyki będzie zdecydowanie, jak się z tym czujemy i co zrobimy.

ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER: Powracające pytania o wolność wyrazu w Stanach Zjednoczonych
Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER

Ks. prof. Franciszek LONGCHAMPS DE BÉRIER

Powracające pytania o wolność wyrazu w Stanach Zjednoczonych

Analiza debat prawnych, jakie toczyły się przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, pomaga posiąść zdolność kompleksowego uzasadniania własnych racji. A nadto umacnia w szczerym postanowieniu męstwa w strzeżeniu wolności słowa wobec siebie i przed zakusami innych, w tym rządzących.

Jarosław GWIZDAK: 100 idei dla Polski. Reforma wymiaru sprawiedliwości
Jarosław GWIZDAK

Jarosław GWIZDAK

100 idei dla Polski.
Reforma wymiaru sprawiedliwości

Co uprościłoby wymiar sprawiedliwości a sędziom Rzeczypospolitej Polskiej pozwoliło wykonywać swą służbę najlepiej i najefektywniej? Przekazanie niektórych prezentów wymagałoby zmian ustawodawczych, przekazanie innych — jedynie zmiany sposobu myślenia.

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA, Maria WANKE-JERIE: Wyrok na SIERPIEŃ
Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKAMaria WANKE-JERIE

Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
Maria WANKE-JERIE

Wyrok na SIERPIEŃ

24 listopada 1982 roku Sąd Wojewódzki we Wrocławiu skazał Władysława Frasyniuka na sześć lat więzienia. Trwający siedem dni proces był jedynym procesem, podczas którego i obrońca mec. Stanisław Afenda, i oskarżony uzasadniali, że stan wojenny wprowadzono bezprawnie.

Jarosław GWIZDAK: Temida 3.0 Polska postsprawiedliwość
Jarosław GWIZDAK

Jarosław GWIZDAK

Temida 3.0
Polska postsprawiedliwość

Sąd nigdy nie był nasz. Był „ich”, czy to zaborców, czy to okupantów, potem komuny… Ucieleśniał opresję, cudzy aparat państwowy. To jedna z istotnych przyczyn braku zaufania i szacunku dla trzeciej władzy. Czyj jest wymiar sprawiedliwości obecnie?

Ewa FABIAN: Autor non sequitur - czyli o sądowych przywilejach autorów
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

Autor non sequitur - czyli o sądowych przywilejach autorów

Polska jest w Unii Europejskiej już od wielu lat, ale niektóre korzyści z tego wynikające przechodzą niezauważone. Tak jest między innymi z możliwością dochodzenia w Polsce praw autorów w sporach z zagranicznymi stronami internetowymi.

Ewa FABIAN: Rzecz o uczciwości kupieckiej. Albo o dobrych obyczajach wprowadzonych do orzeczeń sądów
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

Rzecz o uczciwości kupieckiej.
Albo o dobrych obyczajach wprowadzonych do orzeczeń sądów

Dzięki ogólności terminu takiego jak „dobre obyczaje” można się odwoływać do tzw. norm pozaprawnych, czyli właśnie na przykład do uczciwości kupieckiej. Definicji tego, czym jest uczciwość kupiecka, nie znajdziemy jednak w żadnym akcie prawnym – jest to odwołanie wyłącznie do ogólnego poczucia tego, jak rozumiemy w Polsce uczciwość i przyzwoitość w obrocie handlowym.

Ewa FABIAN: A jeśli roboty poprowadzą lepiej niż prawnicy?
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

A jeśli roboty poprowadzą lepiej niż prawnicy?

Czy stworzenie technologii zastępujących prawnika we wstępnej analizie dużych ilości tekstu (obecnie najczęściej wykonywaną przez ludzi z pomocą coraz lepszych prawniczych baz danych) spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na osoby wykonujące ten zawód? Trudno przewidzieć, biorąc pod uwagę jak wiele problemów prawnych może wywołać pojawienie się w naszym życiu autonomicznych technologii…

Ewa FABIAN: Antonin Scalia
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

Antonin Scalia

Był zwolennikiem konserwatywnej metody interpretacji konstytucji, tzw. oryginalizmu. Kiedy w ostatnim czasie rozpoczęto w Polsce tak żywiołową dyskusję o polskiej konstytucji, sędziach konstytucyjnych i samym procesie wykładni, nieraz myślałam o uśmiechniętej twarzy sędziego Scalii.

Dominika BYCHAWSKA - SINIARSKA: "Trybunał strasburski i chaos w określeniu odpowiedzialności właścicieli portali za treść komentarzy"
Dominika BYCHAWSKA-SINIARSKA

Dominika BYCHAWSKA-SINIARSKA

"Trybunał strasburski i chaos w określeniu odpowiedzialności właścicieli portali za treść komentarzy"

Najpierw długo przekonywano, że w stosunku do usługodawców należy stosować przepisy ustawy o handlu elektronicznym, odzwyczajając się jednocześnie od stosowania prawa prasowego do spraw internetowych. Teraz zobowiązuje się właścicieli portali do usuwania komentarzy zawierających mowę nienawiści lub groźby. Jeszcze inne zasady wprowadzono przy ochronie dóbr osobistych.

Kazimierz M.UJAZDOWSKI: "Ład jest podstawą wolności. „Tak” dla dyrektywy antyterrorystycznej"
Kazimierz M.UJAZDOWSKI

Kazimierz M.UJAZDOWSKI

"Ład jest podstawą wolności. „Tak” dla dyrektywy antyterrorystycznej"

Nowa dyrektywa antyterrorystyczna nakłada sankcje za gloryfikowanie aktów terrorystycznych, umieszczanie w sieci zdjęć ofiar w celu zastraszania ludności, podróżowanie i ułatwianie podróży w celach terrorystycznych, uczestnictwo w grupie przestępczej, werbunek, świadczenie i otrzymywanie szkoleń w tym zakresie, wreszcie za różne formy udzielania pomocy finansowej grupom terrorystycznym.

Ewa FABIAN: "Paragraf na nowoczesność"
Ewa FABIAN

Ewa FABIAN

"Paragraf na nowoczesność"

„Wyzwanie stojące przed dzisiejszymi praktykami prawa wymagają co najmniej takiej kreatywności, jak zadanie ujednolicenia prawa w okresie międzywojennym. Z czegoś trzeba będzie zrezygnować, coś innego — jak technologiczne wspomaganie efektywności pracy — powitać jako nową niezbędną umiejętność”.