Już jest nr 26 "Wszystko Co Najważniejsze" - w EMPIKach, dobrych księgarniach i on-line w Sklepie Idei. A w nim...
„Pandemia stała się dramatem dla całego świata. A czy może okazać się naszą szansą?” pyta prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko Co Najważniejsze” w tekście „Musimy zbudować świat na nowo”, którym rozpoczynamy najnowsze (nr 26) wydanie miesięcznika.
„Czy potrafimy zaplanować świat po koronawirusie?” – zastanawia się Parag KHANNA, jeden z najciekawszych współczesnych strategów przyszłości. „Reakcje łańcuchowe zachodzące w gospodarce, geopolityce, klimacie i demografii kpią z grzecznych prognoz liniowych” – pisze. Ciekawy tekst o tym, jak silnie „historia przyspiesza. Technologie od sztucznej inteligencji po terapię genową rozwijają się znacznie szybciej, niż nam się kiedyś wydawało”.
O tym, że weszliśmy w erę zagrożeń biologicznych, pisze Ryan MORHARD, Uznany ekspert ds. globalnego zdrowia publicznego. Kierował pracami Światowego Forum Ekonomicznego nad globalnym bezpieczeństwem zdrowotnym i zagrożeniami biologicznymi. W Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych odpowiadał za światową walkę z epidemią ebola i zika.
„W trzeciej dekadzie XXI wieku największym zagrożeniem bezpieczeństwa zdrowotnego będzie pojawianie się nowych wysoce zaraźliwych wirusów. Aby sprostać temu wyzwaniu, musimy odrobić zaniedbania”
Nassim Nicholas TALEB to amerykański pisarz, ekonomista i filozof. Autor bestsellerów „„Czarny Łabędź. O skutkach nieprzewidywalnych zdarzeń” oraz „Antykruchość. O rzeczach, którym służą wstrząsy” przekonuje w swoim tekście do tezy: „Pandemia była nieunikniona, wynikła ze struktury współczesnego świata”.
A może czas na dochód podstawowy na czas pandemii? Z takim pomysłem wychodzi Benoit HAMON. Francuski polityk socjalistyczny, eurodeputowany, minister ds. ekonomii społecznej i solidarności, a następnie minister edukacji. W roku 2017 kandydował na prezydenta Francji. Dziś przekonuje do podstawowego dochodu gwarantowanego: „Przyznawany wszystkim, niezależnie od ich sytuacji, bezzwrotny i bezwarunkowy, na okres całego życia. Czy na zawsze pozostanie sympatyczną utopią?”
Bardzo ciekawe pytanie stawia prof. Stephen BULLIVANT: „Gdzie bylibyśmy w walce z pandemią bez chrześcijaństwa?”. I odpowiada: „Bez rozwoju chrześcijaństwa miliardy ludzi mogło nigdy nie zaakceptować idei, że społeczeństwo powinno służyć marginalizowanym lub troszczyć się o dobro potrzebujących, wartości, które większość z nas na Zachodzie przyjęła po prostu jako wartości „ludzkie” (…) Wiele z tego, co obecnie uważane jest za oczywiste – od publicznych szpitali i hospicjów po organizacje charytatywne pomagające w przypadkach głodu i innych klęsk, a nawet takie pomysły jak ubezpieczenia społeczne – to innowacje wywodzące się z chrześcijaństwa”.
Gdy usunięto konta Donalda Trumpa w mediach społecznościowych, drugie życie nagle zyskał tekst Eryka MISTEWICZA z 2016 roku zatytułowany „Twitter blokuje, Facebook cenzuruje, Google kontroluje”.
Korporacje nowych mediów pokazują inną twarz”. W ostatnich tygodniach był on najczęściej przekazywanym dalej artykułem portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl. Przypominamy ten tekst, obok którego publikujemy analizę Philippe LATOMBE. Poseł do Zgromadzenia Narodowego, deputowany Ruchu Demokratycznego (MoDem), zasiada w komisji legislacyjnej, jest posłem sprawozdawcą raportu na temat niezależności cyfrowej i przekonuje, że „Skończyły się czasy, gdy internet był synonimem wolności”. Tekst ma tytuł: „Facebook chce opuścić Europę? Nareszcie!”
Prof. Jerzy HAUSNER, polityk i ekonomista, minister w rządach Leszka Millera i Marka Belki, w latach 2003–2005 wicepremier, proponuje: „Musimy pilnie zająć się najważniejszymi wyzwaniami, przed którymi stoi Polska. Inaczej nadchodząca dekada będzie wyznaczać kres naszej państwowości”. Tytuł: „Osiem grzechów głównych Rzeczypospolitej”.
Kontynuujemy nasz cykl „Dwie dekady PO-PiSu”. We wcześniejszym wydaniu „Wszystko Co Najważniejsze” (nr 25) publikowaliśmy teksty Jana ROKITY, Ludwika DORNA, Bogdana ZDROJEWSKIEGO, prof. Ryszarda BUGAJA i Jadwigi EMILEWICZ.
W tym wydaniu zaś proponujemy analizę Marka JURKA („Dyskretna wspólnota PO i PiS”) i prof. Pawła ŚPIEWAKA („PiS i PO są większe niż Jarosław Kaczyński i Donald Tusk”). Zwraca uwagę jedna z tez tekstu prof. Śpiewaka: „Z jednej strony ludzie traktują Jarosława Kaczyńskiego jak swojego, a z drugiej Kaczyński umie przekonać wiele poważnych ośrodków o intelektualnym dorobku do swoich koncepcji. Platforma przegrywa – nie umie pozyskać żadnych środowisk inteligenckich”.
„Dekada Europy Centralnej” to kolejna odsłona naszego projektu „Opowiadamy Polskę światu”, w którym na całym świecie publikujemy teksty z Warszawy (a w tym wydaniu także z innych stolic Europy Środkowej). Realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Giełdy Papierów Wartościowych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Polskiej Agencji Prasowej. Tytuł „Dekada Europy Centralnej” nawiązuje do przekonania autorów, że nasz region Europy ma szanse na duże wzrosty po ustąpieniu pandemii.
„Przebyliśmy długą, udaną drogę. Od regionu, który przez długi czas prawie nie istniał w świadomości głównych aktorów światowej sceny – do regionu, który jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów globu i aspiruje do kategorii cywilizacyjnych centrów” – pisze prezydent Andrzej DUDA.
„Polska wyjdzie z kryzysu związanego z pandemią z mniejszą liczbą blizn niż wiele innych krajów” – to z kolei rekomendacja Angela GURII, sekretarza generalnego OECD. „Przed pandemią wyniki gospodarcze Polski były znakomite: poziom życia szybko zbliżał się do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów w gronie OECD, a stopy bezrobocia i ubóstwa były na historycznie niskich poziomach, znacznie poniżej średniej OECD. Jednakże, jak wszędzie, kryzys COVID-19 gwałtownie zakłócił ścieżkę rozwoju kraju. Jak dotąd Polska radziła sobie dobrze w ograniczaniu strat gospodarczych i spodziewamy się, że w tym roku PKB spadnie o 3,5 proc., po czym wzrośnie o 2,9 proc. w 2021 r. i 3,8 proc. w 2022 r. Dzięki wsparciu fiskalnemu i monetarnemu udzielonemu przez polski rząd spowolnienie gospodarcze związane z pandemią koronawirusa było mniejsze niż w większości krajów OECD”.
„Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest dziś jednym z liderów wzrostu odkrywanym przez inwestorów z całego świata” – pisze Marek DIETL, prezes GPW. „Klasyfikacja polskiego rynku kapitałowego w grupie rynków rozwiniętych przykuwa uwagę globalnych inwestorów. Dobitnie pokazał to największy od ponad dekady w CEE i jeden z największych na świecie w minionym roku – debiut Allegro (ponad 2 mld euro). Wysoka wycena, obecność zagranicznych funduszy technologicznych wśród inwestorów i utrzymująca się płynność na obrocie akcjami tylko potwierdzają, że GPW jest rynkiem rozwiniętym w pełnym tego słowa znaczeniu”.
„Kraje Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu najbliższej dekady znacznie zwiększą dochód na głowę mieszkańca tego regionu i dogonią gospodarki południa Europy” – pisze prof. Timo BAAS, profesor makroekonomii na Uniwersytecie Duisburg-Essen. „Wysoki poziom wykształcenia, niskie bezrobocie i dostęp do jednolitego rynku wewnętrznego UE zmniejszają podatność na kryzysy i czynią państwa Europy Środkowo-Wschodniej należące do UE atrakcyjnymi lokalizacjami zagranicznych inwestycji bezpośrednich”.
Branko MILANOVIĆ, jeden z najwybitniejszych współczesnych ekonomistów, tytułuje swój tekst: „Trójmorze – jeden z ważniejszych projektów gospodarczej stabilizacji”, zaś Petr SKLENAR i Pavel RYSKA, ekonomiści czeskiego J&T Banka analizują: „Gdzie należy szukać atutów konkurencyjności Polski czy Czech? Naszym zdaniem: w posiadaniu własnej waluty”. O tym, że „powodzenie transformacji energetycznej spoczywa w największym stopniu na technologiach i modelach biznesowych, których dzisiaj jeszcze na rynku nie ma, które trzeba wymyślić, zaprojektować i wdrożyć” – pisze Daniel OBAJTEK, prezes PKN Orlen.
„Bez prowadzenia badań naukowych na dobrym, światowym poziomie Polska jest skazana na cywilizacyjne zapóźnienie i marginalizację w świecie. Wspieranie nauki powinno być zadaniem ogólnonarodowym, niezależnym od sympatii politycznych” – pisze prof. Andrzej JAJSZCZYK w analizie „Jak poprawić polskie uczelnie?”.
Zmarłego o. Macieja Ziębę wspomina na naszych łamach Michał KŁOSOWSKI. Tuż obok tekst „Nowe wyzwanie Don Kichota” prof. Pablo PÉREZ-LÓPEZ o tym, jak z kraju par excellence katolickiego Hiszpania stała się jednym z krajów zdechrystianizowanych.
John ALLISON to redaktor naczelny magazynu „Opera”, krytyk muzyczny w „The Daily Telegraph”, członek jury na wielu międzynarodowych konkursach muzycznych, współzałożyciel International Opera Awards w 2013 roku. Dla nas napisał o swojej fascynacji Stanisławem Moniuszką. Tekst „Mój Moniuszko” już teraz tłumaczymy na języki obce, aby promowały polską muzykę w świecie.
„Europa nie jest w stanie wyprodukować nawet paracetamolu. Jak w takiej sytuacji negocjować z Chinami? Co możemy im powiedzieć o prawach człowieka, jeśli jesteśmy zależni od wytwarzanych przez nie produktów?” – to z kolei opinia Raphaela GLUCKSMANNA. Eseista, jeden z najciekawszych współczesnych filozofów, współautor, z ojcem Andre Glucksmannem, „Mai 68 expliqué à Nicolas Sarkozy”, od 2019 r. poseł do Parlamentu Europejskiego, udzielił wywiadu Agatonowi KOZIŃSKIEMU.