Jest już nr 30 "Wszystko co Najważniejsze" - w EMPIKach w całym kraju, wysyłkowo w Sklepie Idei, w Księgarni Polskiej w Paryżu

Jest już nr 30 "Wszystko co Najważniejsze" - w EMPIKach w całym kraju, wysyłkowo w Sklepie Idei, w Księgarni Polskiej w Paryżu

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Zaczynamy od gorącego eseju prof. Andrzeja NOWAKA zatytułowanego „Neoimperialny projekt Putina”. Jeden z najwybitniejszych polskich historyków i sowietologów, Kawaler Orderu Orła Białego, w porywającym tekście przybliża Czytelnikom koncept prowadzenia polityki przez Władimira Putina, polityki w duchu XIX-wiecznego „koncertu mocarstw”.

„Rosja wygrywa grę w nihilizm, bo pokazuje USA i Niemcom, że muszą dokonywać z Kremlem transakcji na takich warunkach, jakie dyktuje im Putin (…). Na tym polega sukces Rosji Władimira Putina – nie dość, że doprowadza do końca Nord Stream 2, to jeszcze pokazuje ogrom słabości, także moralnej, Zachodu” – pisze prof. Andrzej NOWAK.

„Pozwoliliśmy Rosji robić to, co chce, pod pretekstem, że nie należy jej prowokować. To nie tylko wzmocniło Rosję, ale dało jej także sposobność bycia podmiotem, który wyznacza agendę. Jeśli działaliśmy, to zawsze po fakcie, nigdy przed” – pisze w swojej analizie dla „Wszystko co Najważniejsze”, analizie zatytułowanej „To już nie jest zimna wojna”, Nicolas TENZER, jeden z najwybitniejszych strategów europejskich doradzający francuskim liderom politycznym. „Manewry wojskowe Rosji poprzedziły agresję na Gruzję i Ukrainę. We wrześniu rozpoczną się kolejne ćwiczenia. Na granicy z Unią Europejską” – ostrzega Keir GILES, specjalista ds. Rosji z ośrodka analitycznego Chatham House.

O tym, jak zapewnić bezpieczeństwo Polsce i Europie, na jakich siłach i zasobach się oprzeć, jak budować bezpieczną przyszłość – pisze Paweł SOLOCH, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jeden ze zdecydowanych wniosków: „Bez solidarności nie może być mowy o obronnej podmiotowości Starego Kontynentu”.

Dla Hans-Gert PÖTTERINGA szansa dla Europy tkwi w idei Trójkąta Weimarskiego. „Bliska współpraca Polski, Niemiec i Francji mogłaby wzmocnić Unię Europejską” – pisze były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, długoletni szef Europejskiej Partii Ludowej.

Polemizuje z nim Jan PARYS pisząc: „Możemy liczyć bardziej na nasz region, na Grupę Wyszehradzką i na Trójmorze, niż na tandem niemiecko-francuski, który rządzi w Brukseli”. Victor DELAGDE, analityk Fondation pour l’innovation politique, przedstawia najnowsze badania, z których wynika, że Europa skręca w prawo. „Młodsi wyborcy są najliczniejszą grupą określającą się jako prawicowcy. Na dłuższą metę ten skręt na prawo młodych wyborców może przyczynić się do strukturalnego wzmocnienia partii prawicowych w Europie”.

Kontynuujemy dyskusję pod tytułem „Nadchodzi barbaria”, zapoczątkowaną w poprzednim wydania pisma. „To Grecy i Rzymianie uczynili nas Europejczykami” – pisze prof. Marco PATRICELLI. „Nie da się uciec od używania intelektu. Są trzy kryteria rozumnego wyboru tego, co dobre, słuszne lub właściwe: sumienie, wiedza oraz mądrość, która mówi, jak tę wiedzę zastosować w konkretnej sytuacji” – dodaje prof. Artur ANDRZEJUK. „Wolność mówienia jedynie tego, co nieszkodliwe, nie jest wolnością, o którą warto walczyć” – to z kolei jedna z tez tekstu Brigit KELLE, która sama doświadczyła zagrożenia wolności słowa.

Polski Nowy Ład – w tym dziale analizujemy polskie szanse. „Przynajmniej do końca tej dekady polski wzrost gospodarczy będzie o wiele szybszy niż na Zachodzie. W czasie pandemii nie tylko nie straciliśmy pozycji lidera, ale nadgoniliśmy dystans do Europy Zachodniej” – to ocena prof. Marcina PIĄTKOWSKIEGO.

„Polska przez ostatnie 30 lat oraz w czasie kryzysu związanego z pandemią COVID-19 udowodniła, że mamy siłę i potencjał, które pozwalają nam radzić sobie z szokami i kryzysami gospodarczymi lepiej niż inni” – twierdzi prof. Marcin PIĄTKOWSKI.

„Kryzys COVID-19 przyspiesza restrukturyzację kapitalizmu i wspólne poszukiwanie rozwiązań” – pisze prof. Mariana MAZZUCATO, zaś prof. Alessandra SMERILLI FMA w tekście „Donna ekonomia” dodaje: „Gospodarki tracą bardzo dużo, jeśli nie uwzględnia się w nich kobiecej perspektywy”.

„Opowiadamy Polskę światu” to cykl publikacji wychodzący daleko poza Polskę. Media w 62 krajach publikujące teksty pochodzące z nr 29 „Wszystko co Najważniejsze” w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, olbrzymie, liczone w setkach milionów zasięgi publikacji na portalach internetowych i w wersjach papierowych dzienników i tygodników opinii – w 22 językach. taki jest efekt jednej tylko odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Kolejne w przygotowaniu.

O kulisach pracy „translatorów polskości” pisze Jan ŚLIWA. Tytuł tekstu: „Jak wyjaśnić innym słowo Targowica?”. Bogusław SONIK, polityk Platformy Obywatelskiej. Poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji oraz do Sejmu VIII i IX kadencji a wcześniej długoletni dyrektor Instytutu Polskiego w Paryżu, pisze o percepcji Polski we Francji.

Prof. Norman NAIMARK, wybitny amerykański historyk specjalizujący się w dziejach Europy Środkowej. Wykładowca Stanford University. Autor m.in. „Stalin’s Genocides. Human Rights and Crimes against Humanity”, pisze o sile polskości. „Siłą napędową Polski jest pamięć o własnej historii” – to tytuł jego tekstu.

„Po pandemii musimy budować Polskę na nowo. Z nastawieniem na dobro wspólne” – pisze w swoim programowym tekście „Oda do wolności” Adam BODNAR. Zaś „O podziale praw” ciekawy esej przedstawia prof. John MILBANK.

„Pozytywne prawa roszczeniowe do dobrobytu, pracy i edukacji są tak samo podstawowe jak prawa negatywne, chroniące przed ingerencją ze strony państwa” – pisze prof. John MILBANK.

Mija 15 lat od śmierci Stanisława Lema i 100 lat od jego urodzin. Spoglądając na karty jego życia, warto zapoznać się z kapitałem wiedzy i doświadczeń, który pozostawił nam ten wybitny Polak. Najwybitniejsi lemolodzy dzielą się z Czytelnikami „Wszystko co Najważniejsze” swoją fascynacją: Peter SWIRSKI, Simon INGS, Paul GRIMSTAD, Nicholas RUDDICK, Eliezer YUDKOWSKY, Marcin JAKUBOWSKI.

„Zanim wejdziecie do maszyny, powinniście zadać sobie pytanie: czy posiadam duszę? Czy jesteśmy czymś więcej niż tylko materialny mózg i ciało z przepływającą w środku krwią? Jeśli tak, może się okazać, że nie można tego przenieść za pomocą teleportacji. Dopiero jeśli uznacie, że coś takiego jak dusza nie istnieje, możecie śmiało wejść do środka” – to z kolei teza tekstu Elli ALDERSON. Tytuł tekstu: „Smutna prawda o teleportacji. Być może nigdy nie będziemy chcieli korzystać z tej technologii”.

W dziale „Piękno nauki” także apel prof. Michała KLEIBERA o solidarność świata. „Świat czeka na czasowe złagodzenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19” – pisze redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze”. Z kolei o wzmocnienie europejskiej polityki badawczej apeluje prof. Jean-Pierre BOURGUIGNON, przewodniczący Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych: „Szczepionka przeciw COVID-19 powstała przede wszystkim dzięki współpracy naukowej – udało się opracować nie jedną, ale kilka szczepionek przeciw COVID-19 w niecały rok. Nie byłoby to możliwe bez naukowców pracujących w kilku krajach, w tym w Polsce”.

„Czy muzyka wywarła jakiś wyraźniejszy wpływ na kształt polskości? W kraju, w którym Konkursy Chopinowskie stały się niespodzianie wielkimi wydarzeniami społecznymi, emocjonującymi tysiące młodzieży, odpowiedź nie powinna budzić wątpliwości” – pisze Jan ROKITA w eseju „My – muzyczni melancholicy”.

„Nowa polska forma, w kształcie, w którym przetrwała do dziś dnia, zbudowała się na romantycznej melancholii, egzaltacji, marzeniu… Innej polskości w muzyce po prostu już nie znamy” – pisze Jan ROKITA.

„Konkurs twórczego napięcia” – to z kolei tytuł tekstu Shirley APTHORP, krytyk muzycznej „Financial Times”, o niemieckiej percepcji Chopina.

I na koniec wydania jak zwykle „Rozmowa Agatona”. Agaton KOZIŃSKI rozmawia z Andrew NAGORSKIM, historykiem, publicystą, w latach 80. i 90. korespondentem „Newsweeka” w Europie Środkowej. „To, że doszło do aresztowania Nawalnego, nie jest dowodem siły Putina, ale jego słabości. Tak jak słabością Jaruzelskiego było wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. To był jego desperacki ruch. Teraz desperacki ruch wykonał Putin” – twierdzi Andrew NAGORSKI.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 czerwca 2021