Kim jest Richard Grenell - specjalny wysłannik Donalda Trumpa na Ukrainę?
Prezydent elekt USA Donald Trump planuje mianować Richarda Grenella, szefa wywiadu z czasu jego pierwszej kadencji i znanego krytyka szybkiego przystąpienia Ukrainy do NATO, swoim specjalnym przedstawicielem ds. „konfliktu rosyjsko-ukraińskiego” – poinformowała agencja Reutera.
Kim jest Richard Grenell?
.Richard Grenell, który był wcześniej ambasadorem w Niemczech i pełnił funkcję dyrektora wywiadu narodowego USA podczas prezydentury Trumpa w latach 2017–21, może stać się kluczową postacią w wysiłkach prezydenta elekta na rzecz zakończenia wojny Rosji z Ukrainą – przekazał Reuters.
Źródła tych doniesień, wypowiadające się pod warunkiem zachowania anonimowości, podały, że Trump rozważa możliwość powołania Grenella na stanowisko specjalnego wysłannika, który będzie zajmował się wyłącznie rozwiązaniem „konfliktu rosyjsko-ukraińskiego”. Może to być jedno z pierwszych posunięć dyplomatycznych Trumpa po objęciu urzędu, lecz ostateczna decyzja o utworzeniu tej funkcji nie została jeszcze podjęta – powiadomiła agencja.
Podczas kampanii wyborczej Trump obiecywał zakończenie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ciągu 24 godzin, ale nie ujawnił jeszcze, w jaki sposób planuje to zrobić – przypomniał Reuters. Niektóre wypowiedzi Grenella mogą skłonić Kijów do niepokoju – zauważył portal Ukrainska Prawda, komentując doniesienia agencji.
Podczas krajowej konwencji Partii Republikańskiej w Milwaukee Richard Grenell wyraził opinię, że osiągnięcie porozumienia pokojowego na Ukrainie i utrzymanie integralności terytorialnej tego kraju może zostać osiągnięte poprzez utworzenie regionów autonomicznych. Idea ta, nawiązująca do skompromitowanych porozumień mińskich z 2015 r., została wówczas skrytykowana przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – przypomniała Ukrainska Prawda. Richard Grenell wypowiadał się także przeciwko przystąpieniu Ukrainy do NATO w dającej się przewidzieć przyszłości. Ten pogląd jest zbieżny ze stanowiskiem wielu osób z otoczenia Trumpa.
Źródła Reutersa podkreśliły, że Richard Grenell ma bogate doświadczenie dyplomatyczne i wiedzę o sprawach europejskich. Oprócz pracy w Niemczech był specjalnym wysłannikiem prezydenta Trumpa w negocjacjach między Serbią a Kosowem. Wcześniej Grenell był uważany za jednego z kandydatów prezydenta elekta na stanowisko sekretarza stanu, lecz nominację na szefa dyplomacji otrzymał ostatecznie senator Marco Rubio. Sam fakt rozpatrywania kandydatury Grenella dowodzi jednak tego, że cieszy się on dużym zaufaniem Trumpa – podkreślił Reuters.
Ukraina może wygrać tę wojnę
.W opublikowanym na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tekście „Ukraina może wygrać tę wojnę” amerykańscy eksperci w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa USA Peter ROUGH i Wesley K. CLARK polemizują z krytykami dalszego udzielania pomocy Ukrainie. Analitycy udowadniają w nim, iż Stany Zjednoczone nie popełniły błędu udzielającej dużej pomocy militarnej, finansowej, gospodarczej Ukrainie, gdyż zwycięstwo Kijowa leży w interesie samego Waszyngtonu.
„Celem Putina jest odseparowanie Ukrainy od jej zachodnich pomocników oraz doprowadzenie do starcia jeden na jeden, z którego może wyjść zwycięsko. Częściowo dzięki wsparciu Ameryki Putinowi się to jednak nie udaje. Z pomocą Zachodu Ukraina osłabiła jednego z najważniejszych adwersarzy USA. Do chwili obecnej Ukraińcy zniszczyli 11 638 elementów rosyjskiego sprzętu wojskowego, w tym 2218 czołgów podstawowych, 2535 pojazdów przeciwpiechotnych, 276 dział holowanych, 255 wyrzutni rakietowych, 84 samoloty, 101 śmigłowców oraz 13 okrętów wojennych – i to wszystko bez przelania ani jednej kropli amerykańskiej krwi. Ukraina może wygrać tę wojnę. Jej działania osłabiają rosyjskie siły i logistykę, mocno nadwerężając układ sił w Rosji, czego wynikiem był spektakularny marsz Jewgienija Prigożyna na Moskwę”.
.„Wyzwolenie ukraińskich terytoriów leży w interesie Zachodu. Dotyczy to także powiązanego mocno z Ukrainą Półwyspu Krymskiego, którego odbicie przywróci Ukrainie swobodny dostęp do Morza Czarnego i umożliwi wznowienie wymiany handlowej ze światem zewnętrznym. Bez tego Ukraina stanie się bezbronnym podmiotem uzależnionym na stałe od zachodniej pomocy. Dlatego krajom Zachodu bardziej opłaca się wspierać Ukrainę teraz, niż ponosić dużo większe koszty w przyszłości. Otwarty umysł to wielka wartość, jak słusznie zauważył Mill, a za nim Gfoeller i Rundell. Jednak nikt roztropny nie powinien dopuszczać możliwości istnienia alternatywnego świata, w którym Rosja poniewiera swymi sąsiadami bez żadnych ograniczeń, a amerykańskie obietnice bezpieczeństwa rozpływają się w powietrzu” – piszą Peter ROUGH i Wesley K. CLARK.
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ