Koncert Solidarności polsko-ukraińskiej w Filharmonii Narodowej

W związku z 2. rocznicą agresji Rosji na Ukrainę w niedzielę w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert solidarności polsko-ukraińskiej – powiedziała wiceminister kultury Bożena Żelazowska. Będziemy zwracać uwagę m.in. na to, jak nadal możemy pomagać Ukraińcom – dodała.

Wydarzenie muzyczne w duchu braterskiej pomocy

.24 lutego miną dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Sekretarz stanu w MKiDN, Generalny Konserwator Zabytków Bożena Żelazowska powiedziała , że w związku z 2. rocznicą agresji Rosji na Ukrainę 25 lutego w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert solidarności polsko-ukraińskiej.

„Koncert będzie upamiętniał wydarzenia, które miały miejsce dwa lata temu, ale też będziemy mówić o tym, jak nadal możemy pomagać Ukraińcom” – powiedziała Żelazowska.

Koncert solidarności polsko-ukraińskiej upamiętni drugą rocznicę inwazji

.O godz. 19 w Filharmonii Narodowej wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej pod batutą Volodymyra Syvokhipa. Organizatorem koncertu jest Polsko-Ukraińska Fundacja im. Ignacego Jana Paderewskiego, parterem wydarzenia Filharmonia Narodowa.

Żelazowska podkreśliła, że od początku napaści Rosji na Ukrainę Polacy pomagali Ukraińcom na każdym poziomie i etapie życia. „Najpierw ratowaliśmy matki z dziećmi i one dalej przebywają na terytorium Polski, później pomagaliśmy poprzez doposażanie w sprzęt wojenny, ratowanie zabytków, w którym Narodowy Instytut Dziedzictwa miał też spore zasługi” – zaznaczyła.

Oceniła, że „to jest dla nas duża lekcja, że w każdej chwili może się coś zadziać, musimy być na to przygotowani”.

„Stąd też odkąd objęłam tę funkcję trwają rozmowy ze Strażą Pożarną, ale ze służbami, ponieważ powinniśmy być przygotowani na ochronę naszych dóbr kultury na wypadek też, niestety, działań wojennych” – podkreśliła Żelazowska. 

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

..„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 lutego 2024