Koniec epoki królowej Elżbiety II

Elżbieta II

W wieku 97 lat i po 70-letnim panowaniu zmarła 8 września królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II. Wraz z nią zakończyła się pewna epoka w historii świata, epoki królowej Elżbiety II.

.Elżbieta II była najdłużej panującym brytyjskim monarchą, obejmując rządy 6 lutego 1952 roku, po śmierci swojego ojca króla Jerzego VI. Za życia udało jej się powołać 15 brytyjskich premierów, zatwierdzając łącznie 4 tysiące ustaw parlamentarnych. Jako królowa odwiedziła łącznie ponad 100 krajów, przy czym najczęściej była to Kanada. W czasie jej panowania w Watykanie zasiadało w sumie siedmiu papieży, a w Waszyngtonie – 14 amerykańskich prezydentów.

Wychowywana od dzieciństwa z dala od rówieśników, była dzieckiem nieśmiałym i mało spontanicznym. Mimo to zdobyła sympatię Brytyjczyków już w wieku 14 lat, kiedy to wygłosiła swoje pierwsze publiczne przemówienie, dodając otuchy innym brytyjskim dzieciom w trudnym czasie wojny. Do historii przeszły również słowa jej radiowego przemówienia, wygłoszonego podczas pierwszej oficjalnej podróży zagranicznej, zanim została królową: „Oświadczam wam wszystkim, że poświęcę całe moje życie, jakiekolwiek by ono nie było, długie lub krótkie, służbie wam i wielkiej imperialnej Wspólnocie Narodów, której wszyscy jesteśmy członkami”.

To właśnie oddanie się służbie, bez względu na poniesione straty osobiste, było jednym z symboli całego jej panowania. Zwrócił na to uwagę także papież Franciszek, który w depeszy kondolencyjnej napisał, że „składa hołd jej życiu niestrudzonej służby dla dobra Narodu i Republiki, jej przykładowi oddania się obowiązkom”. Z kolei nowo zaprzysiężony brytyjski premier Fox określił królową jako „skałę, na której zbudowana jest współczesna Wielka Brytania”.

Na łamach „Wszystko co Najważniejsze” Łukasz JASINA, obecnie rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych nazywa ją „Ostatnim autorytetem starej Europy”. O królowej Elżbiecie II pisze następująco: „Królowa przetrwała w ostatnich latach kryzys spowodowany pandemią COVID-19 i bolesną stratą męża. Jest ikoną popkultury nawet w większym stopniu niż dawniej za sprawą serialu The Crown. Kwestią dyskusyjną pozostaje wpływ monarchini na bieżącą brytyjską politykę. Paradoksalnie to teraz – po niemalże siedmiu dekadach – królowa stała się jej nieodzownym elementem.” – czytamy.

Elżbieta II objęła urząd w wieku zaledwie 27 lat i od pięciu lat była żoną księcia Filipa – swojej młodzieńczej miłości, poślubionej za zgodą ojca, ale wbrew woli brytyjskiej arystokracji. Byli małżeństwem przez 73 lata, mieli razem czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. Jej pierwszy syn książę Karol objął panowanie mając 73 lata.

Od początku panowania miała swój własny styl i osobowość, ściśle odpowiadające powierzonemu jej urzędowi: była stonowana w mowie, ubierała się klasycznie, ale nie stroniła od kolorów, okazywała mało emocji, ale na tyle, by przez większość swojego panowania mieć sympatię 80 proc. brytyjskiej opinii publicznej. Jednocześnie wykazywała się poczuciem humoru i dystansem w różnych sytuacjach: potrafiła pomalować usta na niebiesko, by wyglądały na czerwone we wczesnej telewizji z lat 50-tych; często pokazywała się ze swoimi psami, a do legendy przeszedł nawet jej udział w występie otwierającym olimpiadę w Londynie, kiedy to pojawiła się u boku filmowego Jamesa Bonda, symulując skok ze spadochronem wprost na stadion olimpijski.

Często jej życie i styl panowania inspirowały twórców, zwłaszcza filmowych, do pokazania jej życia. Poświęcono jej kilkanaście filmów, w tym nagrodzoną Oscarem „Królową” z Helen Mirren w roli Elżbiety oraz wielosezonowy serial „The Crown” na Netflixie.

.W ostatnich latach panowania coraz więcej królewskich obowiązków przejmował jej najstarszy syn Karol, pierwszy w sukcesji do tronu. Pogrzeb królowej odbędzie się 10 dni po jej śmierci, a sama ceremonia będzie miała przebieg wyszczególniony przez ponad stuletnią tradycję.

Anna Druś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 września 2022
EVELYN HOCKSTEIN / Reuters / Forum