Koniec wojny na Ukrainie.
Francis Fukuyama o porażce Putina

Koniec wojny na Ukrainie. Francis Fukuyama o porażce Putina

Prognozy Francisa Fukuyamy, jednego z najbardziej znanych futurologów i filozofów polityki, autora „Końca historii”, dotyczą dalszego przebiegu inwazji wojsk Władimira Putina na Ukrainę. Jak skończy się wojna na Ukrainie i kiedy?

Zdaniem Francisa Fukuyamy, Rosja zmierza do zdecydowanej porażki na Ukrainie. Rosja w zły sposób zaplanowała inwazję, Rosjanie oparli się na błędnym założeniu, że Ukraińcy są przychylni Rosji a ich wojsko załamie się natychmiast po wejściu wojsk rosyjskich na ich teren. Koniec wojny na Ukrainie będzie porażką armii, która była przedstawiana jako jedna z dwóch najpotężniejszych armii świata. Jednak prawda o tej armii okazała się inna.

Jaki koniec wojny na Ukrainie? Nagły i katastrofalny dla Rosji

„Rosyjscy żołnierze najwyraźniej mieli przy sobie mundury na paradę zwycięstwa w Kijowie, a nie dodatkową amunicję i racje żywnościowe” – pisze Francis Fukuyama

Gdy Putin zaangażował w walkę z Ukrainą większość swojego wojska, nie ma już żadnych większych rezerw, którymi mógłby wspomóc swoje siły ekspedycyjne. Wojska rosyjskie utknęły pod różnymi miastami Ukrainy, gdzie spotykają się z ogromnymi problemami z zaopatrzeniem i przyjmują ciągłe ataki ukraińskie.

Rosja przegra najprawdopodobniej w sposób nagły i dla wojsk Putina katastrofajny, nie zaś na skutek powolnej agonii wojsk, długotrwałej wojny na wyniszczenie. Już dziś wojska rosyjskie mają wielkie problemy z zaopatrzeniem, nie mogą też się w łatwy sposób wycofać, morale żołnierzy rosyjskich jest bardzo niskie – twierdzi Fukuyama. Zastrzega, że opinia ta dotyczy szczególnie na północy Ukrainy. Wojska rosyjskie na południu są lepiej przygotowane, choć trudno będzie je utrzymać, jeśli wojska rosyjskie na północy upadną.

Fukuyama twierdzi, że nie jest możliwy koniec wojny na Ukrainie jako efekt rozmów dyplomatycznych. Na dyplomację był czas wcześniej, teraz już go nie ma.

Rozmowy Ukraina Rosja nie przyniosą już zakończenia konfliktu

„Nie można sobie już wyobrazić kompromisu, który byłby do zaakceptowania zarówno przez Rosję, jak i przez Ukrainę, biorąc pod uwagę straty, jakie strony poniosły” – twierdzi Francis Fukuyama.

W ciekawy sposób opisuje amerykański futurolog także działania organizacji globalnych, które powinny aktywnie działać w takich momentach, jak inwazja Rosji, ale jednak nie przejawiały większej aktywności. „Rada Bezpieczeństwa ONZ po raz kolejny udowodniła, że jest bezużyteczna” – stwierdza w zdecydowany sposób Fukuyama.

Zdaniem Fukuyamy, administracja Joe Bidena uczyniła dobrze niegodząc się na ustanowienie strefy zakazu lotów. Również brak zgody na przekazywanie polskich MiG-ów była to decyzja dobra. „O wiele lepiej jest, gdy Ukraińcy sami pokonają Rosjan. Pozbawiają w ten sposób Moskwę pretekstu, że to NATO ich zaatakowało. Unikają też wszystkich oczywistych możliwości eskalacji konfliktu. Zwłaszcza że polskie MiG-i nie wniosłyby wiele do potencjału wojskowego Ukrainy. O wiele lepsze – i przyniesie większy skutek – będzie stałe dostarczanie Javelinów, Stingerów, TB2, środków medycznych, sprzętu łączności i wymiana informacji” – napisał Fukuyama. Dodając, że jest przekonany, że już teraz wojska ukraińskie wspierane są z amerykańskiego wsparcia wywiadowczego.

Waleczność Ukraińców. Chiny dostają ciekawą lekcję

„Dotychczasowa wojna była też dobrą lekcją dla Chin. Podobnie jak Rosja, Chiny w ciągu ostatniej dekady zbudowały pozornie zaawansowane technologicznie siły zbrojne, ale nie mają one żadnego doświadczenia bojowego. (…) Możemy mieć nadzieję, że chińscy przywódcy nie będą się łudzić co do własnych możliwości tak, jak robili to Rosjanie, rozważając przyszłe posunięcia przeciwko Tajwanowi ” – pisze Francis Fukuyama.

Francis Fukuyama ma nadzieję, że sam Tajwan obudzi się, że powinien jak najszybciej i jak najlepiej przygotować się do walki, biorąc przykład z działań władz Ukrainy. Konkretnie: potrzebne będzie przywrócenie poboru do wojska tak, jak zrobiła to Ukraina.

Koniec Putina

„Duch roku 1989 będzie żył nadal dzięki grupie odważnych Ukraińców” – pisze Francis Fukuyama.

Futurolog twierdzi, że klęska Rosji umożliwi „nowe narodziny wolności” i „wyrwie nas z marazmu związanego ze słabnącą demokracją na świecie”.

Tekst Francisa Fukuyamy ukazał się na łamach American Purpose [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 marca 2022
Fot. Larry Downing / Reuters / Forum